Ekonomi ve Finans Haberleri

FED Tutanakları: Yetkililer, Faiz Artışlarının Geleceği Konusunda Bölünmüş Durumda

October 12, 2023 • 4 dakika okuma süresi
FED Tutanakları: Yetkililer, Faiz Artışlarının Geleceği Konusunda Bölünmüş Durumda

FED yetkilileri, geçen ay gösterge politika faiz oranını sabit tutmaya karar verdikleri FOMC toplantısında, bu yıl faiz oranlarını tekrar artırmaları gerekip gerekmeyeceği konusunda bölünmüş durumdaydı.

FED’in dün yayınlanan 19-20 Eylül tarihli politika toplantısının tutanaklarında, “Katılımcıların çoğunluğu, gelecekteki bir toplantıda hedef federal fon faizinde bir artış daha yapılmasının muhtemelen uygun olacağını düşünürken, bazıları daha fazla artış yapılmasının gerekmeyeceğine inanıyordu.” denildi.

Yetkililer en son temmuz ayında faiz oranını 22 yılın en yüksek seviyesi olan 5,25%-5,5% aralığına yükseltmişti. FED, faiz oranlarını sıfıra yakın seviyeden yükseltmeye Mart 2022’de başladı.

💭 Hatırlarsan, uzun vadeli Hazine tahvillerinin getirilerinde ağustos ayında başlayan yükseliş, geçen ayki toplantının ardından hızlandı. Buradaki önemli nokta ise şu: Getirilerdeki artış devam ederse, FED yetkililerinin bu yıl faizleri yeniden artırma ihtiyacı ortadan kalkabilir.

Geçen ay açıklanan ekonomik projeksiyonlar, çoğu yetkilinin bu yıl bir faiz artışı daha öngördüğünü gösterdi. Ancak bu tahminler, ipotek piyasası, otomobil kredileri ve ticari borç faizlerini yükselten uzun vadeli getirilerdeki daha fazla sıçramadan önce yapılmıştı.

FED Yetkilisi Christopher Waller dün Utah, Park City’de düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, “Finansal piyasalar sıkılaşıyor ve bizim için işin bir kısmını onlar yapacak. Faiz oranlarında ne olacağını izleyip göreceğimiz bir konumdayız.” dedi. 

FED Tutanakları: Yetkililer, Faiz Artışlarının Geleceği Konusunda Bölünmüş Durumda

❗ Önemli: FED, ekonomik faaliyeti yavaşlatarak enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını artırır ve ana aktarım mekanizması finansal piyasalardır. Daha yüksek borçlanma maliyetleri, daha zayıf yatırım ve harcamalara yol açmakta, yüksek faizler de hisseler ve diğer varlık fiyatları üzerinde baskı yarattığında bu dinamik güçlenmektedir.

Öte yandan tutanaklar, eylül toplantısından itibaren getirilerdeki artışın politika yapıcıların müzakerelerinde önemli bir faktör olmadığını ortaya koydu. 

Tutanaklardaki yorumlar, FED yetkililerinin 31 Ekim-1 Kasım tarihlerinde yapılacak toplantıda faiz oranlarını sabit tutma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Aralık ayında faiz artırımına gidip gitmeyeceklerine karar vermeden önce önümüzdeki ay ekonomik ve finansal gelişmelerin nasıl seyredeceğini görmek için bekleyebilirler.

Yetkililer enflasyonun önümüzdeki aylarda yavaşlamaya devam etmesini beklerken, birçoğu yanıldıkları takdirde bunun enflasyonun beklenenden yüksek olmasından kaynaklanacağına ve bunun da daha sıkı bir politika gerektirebileceğine inanıyor. 

Aynı zamanda yetkililer, büyümenin ekonomistlerin bu yıl düşeceği beklentilerine meydan okumasına rağmen, beklenenden daha zayıf ekonomik büyüme risklerini de yüksek görüyor. Tutanaklarda FED yetkililerinin, FED’in düşük enflasyon ve güçlü istihdam hedeflerine ulaşılmasına yönelik riskleri “daha çok iki taraflı” olarak gördükleri belirtildi.

Evercore ISI küresel politika ve strateji başkanı Krishna Guha, “Bize göre FED, getirilerdeki artışın şu anda faizleri tekrar artırmaya gerek olmadığı anlamına geldiği şeklindeki en düşük ortak payda fikrine geç de olsa yakınlaştı.” diyor. Guha, yetkililerin faizler konusunda kendilerini daha uzun vadeli bir pozisyonda tutmadan önce beklemek istediklerini de sözlerine ekledi.

FED Tutanakları: Yetkililer, Faiz Artışlarının Geleceği Konusunda Bölünmüş Durumda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal, CNBC