Ekonomi ve Finans Haberleri

FED Tutanakları: Parasal Sıkılaşmada Fikir Ayrılıkları

Ağustos 17, 2023 • 4 dakika okuma süresi
FED Tutanakları: Parasal Sıkılaşmada Fikir Ayrılıkları

FED’in temmuz ayı toplantı tutanaklarına göre politika yapıcılar, ABD merkez bankasının enflasyonla mücadelesini kazanamadığından korkmalarına rağmen faiz oranlarını artırmaya devam etme ihtiyacı konusunda daha temkinli hale geldi.

Yetkililer, geçen ayki toplantıda oy birliğiyle çeyrek puanlık bir artışa karar verdi. Ancak tutanaklara göre bazı politika yapıcılar para politikasının “aşırı sıkılaştırılması” ile yeterince sıkılaştırılmaması riskinin daha dengeli hale gelmesinden endişe duyuyor.

Bu durum FED’in edindiği daha temkinli tonu yansıtıyor ve merkez bankasının tarihi faiz artırım kampanyasının sonuna yaklaştığına işaret ediyor. Tabii bir yandan politika yapıcılar yüksek enflasyon riskleri konusunda endişelenmeye devam ediyor. 

Ancak tutanaklar bazı yetkililer arasında tüketici harcamalarının yakında daha belirgin bir şekilde yavaşlayacağı, işgücü piyasasının soğuduğu ve daha sıkı kredi koşullarının zorluklar yaratmaya başladığı beklentileri göz önüne alındığında, FED’in ekonomiyi daha ne kadar sıkıştırması gerektiği konusunda artan bir tedirginlik olduğunu gösterdi.

Birkaç katılımcı, temmuz toplantısında faizleri sabit tutmayı tercih ettiklerini belirterek, bunun “komitenin hedeflerine doğru daha fazla ilerleme sağlayacağını ve komitenin bu ilerlemeyi daha iyi değerlendirmesine zaman tanıyacağını” savundu.

Bununla birlikte, yetkililerin hâlâ gergin olduklarının bir işareti olarak, çoğu hâlâ enflasyon için “para politikasının daha da sıkılaştırılmasını gerektirebileceği” uyarısında bulunan “önemli yukarı yönlü riskler” gördü.

Tutanaklarda ayrıca yetkililerin enflasyonun 2%’lik hedefe doğru “net bir şekilde yol aldığından” emin olabilmeleri için fiyat baskılarının azaldığına dair daha fazla kanıta ihtiyaç duydukları kaydedildi.

FED Tutanakları: Parasal Sıkılaşmada Fikir Ayrılıkları

📊 Resesyon Beklentileri Yumuşadı

Öte yandan yetkililer, hâlihazırda yaptıkları hamlelerin tüketici talebini ne kadar azaltabileceği konusunda “yüksek derecede belirsizlik” olduğunu kaydetti. 

Tutanaklara göre politika yapıcılar finansal koşulların sıkı olmaya devam ettiğini, yani borç almanın zor ve pahalı olduğunu düşünüyor. Yetkililer bunun tüketim üzerinde baskı yaratabileceğine inanıyor. 

Ekonominin direnci, FED’in ekonomistlerini – tahminleri politika yapıcıları bilgilendiren etkili bir analist grubu – bu yılın sonlarında hafif bir resesyona girileceği yönünde daha önce sunulan beklentilerini yeniden gözden geçirmeye sevk etti.

Tutanaklarda, “Harcama ve reel faaliyet göstergeleri beklenenden daha güçlü geldi; sonuç olarak, personel artık ekonominin yıl sonuna doğru hafif bir resesyona gireceğini düşünmüyor.” denildi. Yine de 2024 ve 2025 yıllarında “işsizlik oranında mevcut seviyesine göre küçük bir artış” bekleniyor. 

👀 Ne Dediler?

Oxford Economics’in baş ABD ekonomisti Nancy Vanden Houten, tutanakların daha fazla faiz artışının “önceden planlanmadığını” açıkça ortaya koyduğunu söyledi ve FED’in borçlanma maliyetlerini artırma kampanyasını çoktan tamamladığı yönündeki görüşünü yineledi.

BMO Capital Markets analistleri, açıklamanın ardından müşterilerine gönderdikleri bir notta, “Açıklamadaki sınırlı yeni bilgi, dramatik bir fiyat tepkisine yol açmadı. Eylül ayının faizlerde bir başka “sabit bırakma” kararıyla sonuçlanacağı varsayımımızı bozacak hiçbir şey yoktu ancak Kasım veya Aralık ayında başka bir artış kesinlikle masada.” dedi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Financial Times, The New York Times

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti