ABD Borsası Notları

Fed Sürpriz Yapmadı! Odakta Fed Başkanı Powell’ın Açıklamaları Var

Mart 20, 2024 • 7 dakika okuma süresi
Fed Sürpriz Yapmadı! Odakta Fed Başkanı Powell’ın Açıklamaları Var

🏦 Fed, politika faizini 5,25-5,50% oranında sabit tuttu. 

Şimdi ise yatırımcılar, TSİ 21.30’da kamera karşısına geçecek Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarını dört gözle bekliyor. 

Fed Başkanı Powell, bu ay başında gerçekleştirdiği yarıyıl sunumunda önümüzdeki aylarda faiz indirimlerinin hâlâ muhtemel olduğunu ancak bunun için enflasyonun düştüğüne dair daha fazla kanıt gelmesi gerektiğini söylemişti.

Fed Sürpriz Yapmadı! Odakta Fed Başkanı Powell’ın Açıklamaları Var

📢  Powell’ın Açıklamaları

 • Ekonomi ikili görevlerimiz yönünde gözle görülür bir ilerleme kaydetti. Enflasyon oldukça soğudu ve işgücü hâlâ oldukça sağlam. Bunlar gayet iyi haberler.
 • Ama enflasyon hâlâ çok yüksek ve enflasyonu düşürme yönünde süregelen ilerleme ve ileriye dönük patika belirsizliğini koruyor.
 • Enflasyonu 2%’lik hedefimize düşürme konusunda kararlıyız. Fiyat istikrarının sağlanması, herkese fayda sağlayan güçlü bir işgücü piyasasının olmazsa olmazıdır.
 • Kısıtlayıcı para politikamız ekonomik faaliyet ve enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskıya neden oldu. İşgücü piyasasındaki sıkılaşma azaldığı ve enflasyondaki ilerleme devam ettiği için istihdam ve enflasyon hedeflerimiz daha dengeli bir hal aldı.
 • Son indikatörler ekonomik faaliyetin istikrarlı bir hızda genişlediğini gösteriyor.
 • Ekonomik projeksiyonlar özetinde, FOMC katılımcıları genel olarak GSYH büyümesinin geçen yıla göre yavaşlayacağını öngörüyor; bu yıl için 2,1% ve önümüzdeki iki yıl için 2%’lik bir büyüme bekleniyor.
 • Katılımcılar, aralık ayından bu yana büyüme beklentilerini revize ediyor ve bu da işgücü arzı tarafında gelen güçlü verileri yansıtıyor. İşgücü görece sıkı kalmaya devam etse de arz ve talep dengesi iyileşmiş durumda.
 • FOMC katılımcıları işgücü piyasasındaki dengelenmenin devam etmesiyle enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskının azalacağını öngörüyor.
 • Fed’in para politikası eylemleri maksimum istihdam ve istikrarlı fiyat hedefleriyle yön bulmaya devam ediyor. FOMC üyeleri ve ben, yüksek enflasyonun özellikle alım gücünü olumsuz etkileyerek bazı zorluklara yol açtığını biliyoruz.
 • Para politikamızın mevcut sıkılaşma dönemi için zirveye ulaştığına inanıyoruz ve ekonomi, ağırlıklı olarak beklentilere paralel olarak genişlemeye devam ederse bu yıl içinde para politikasında gevşemeye gitmenin uygun olacağını düşünüyoruz.
 • Faiz oranlarına yönelik mevcut hedef aralığını bir süre daha sabit tutmanın uygun olacağını düşünüyoruz.
 • Para politikasını fazla hızlı gevşetmenin bugüne kadar enflasyonda gördüğümüz ilerlemeyi riske atacağını ve enflasyonu 2%’lik hedefimize çekmek için daha da sıkı bir para politikası gerektirebileceğini biliyoruz.
 • Politikayı gevşetmek için gecikirsek bunun ekonomik faaliyet ve istihdama zarar verebileceğini de biliyoruz. Bu nedenle ileriye dönük olarak komite yeni verileri, değişen görünümü ve risk dengelerini değerlendirmeye devam edecek.
 • Komite, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde hedefimize yaklaştığından emin olana kadar hedef aralığını düşürmenin uygun olmayacağına inanıyor.
 • İşgücü piyasasında görülebilecek beklenmedik bir zayıflık daha, sıkı para politikasını gerektirebilir. Kararlarımızı toplantıdan toplantıya almaya devam edeceğiz.
 • Mevcut öngörüler kesin bir komite kararını yansıtmıyor. Eğer ekonomide beklentilerin aksi bir görünüm izlenirse para politikasına yönelik patika da uygun olarak değişecektir.
 • Enflasyonun 2%’ye zaman içinde ulaşacağını düşünüyoruz. Bu yüzden öngörülerimiz daha güçlü.
 • Faiz indirimleri konusunda risklerin oldukça iki yönlü olduğunun farkındayız. Bu yüzden ekonomi ve işgücü piyasası güçlüyken ve özellikle enflasyon soğurken dikkatli ilerlemek istiyoruz.
 • Ocak ayı enflasyonu oldukça güçlüydü ve bu noktada mevsimsellik etkilerinin devreye girmiş olabileceğini düşünüyoruz. Şubat ayı rakamı da beklentilerin üzerinde geldi ancak fazla yüksek değildi. Bu iki verinin, enflasyonun bazen inişli çıkışlı da olsa kademeli olarak düştüğüne yönelik genel görünümü çok fazla değiştirmediğini düşünüyorum.
 • Enflasyon verilerinin, enflasyonu 2%’lik hedefimize indirme yolunda piyasaların güvenini sarstığını düşünmüyorum.
 • Geçen yılki soğuyan enflasyon verilerini de pozitif bir sinyal olarak yorumlamadık. Daha fazlasını görmek istediğimizi ve temkinli ilerleyeceğimizi söylemiştik. Bu yüzden son verilere de büyük tepkiler vermek istemiyoruz.
 • Gelecek toplantılara ilişkin herhangi bir karar almadık. Daha önce de olduğu gibi sonraki toplantıya kadar beklenmedik birçok şey olabilir. Komite, enflasyonun düşmeye devam ettiğini gösteren daha fazla veri görmek istiyor.
 • Faiz oranlarının ilerleyen yıllarda daha yüksek olup olmayacağını henüz bilmiyoruz. Oranların, ağırlıklı olarak nüfus ve verimlilik gibi sebeplerden ötürü pandemi dönemi öncesinde fazla düşük seyrettiğini düşünüyoruz. Ancak şahsi fikrim faiz oranlarının önceki yıllardaki rekor düşük seviyelerde seyretmeyeceği yönünde.
 • Güçlü istihdamın tek başına faiz indirimlerine engel olacak bir gelişme olmayacağını düşünmüyorum. Geçen yıl istihdam yüksekti ve enflasyon düşmeye devam etti.

Piyasa Beklentisi Ne Yöndeydi?

FedWatch’a göre Fed’in bu toplantıda 99% ihtimalle faiz oranında değişikliğe gitmeyerek son 20 yılın en yüksek seviyesi olan 5,25-5,50% seviyesinde sabit bırakması bekleniyordu. Önemli Wall Street kurumları da Fed’den faiz artırımı/indirimi beklemediklerini raporladı.

Fed Sürpriz Yapmadı! Odakta Fed Başkanı Powell’ın Açıklamaları Var

Şimdi ise dikkatler Fed’in faiz indirimlerine ne zaman başlayacağında. Analistlere göre bugün Fed’in yakın zamanda bir faiz indirimi sinyali vermekten kaçınması muhtemel görünüyor. Fed Başkanı Powell’ın yapışkan kalmaya devam eden enflasyon ve yavaş yavaş artan işsizlik oranına dikkat çekmesi beklenebilir.

Fed yetkilileri, enflasyonun sağlıklı bir ekonomi için uygun gördükleri 2%’ye yaklaştığından emin olmadıkça borçlanma maliyetlerini düşürmekte isteksiz. Ancak son zamanlarda işsizlik oranının iki yılın en yüksek seviyesine çıkmasının da etkisiyle Fed’in fiyatlarla işgücü piyasası arasındaki dengeyi koruması gerekecek.

Wall Street, Fed yetkililerinin faiz oranlarına ilişkin tahminlerine, yani noktasal grafiğe odaklanacak. Noktasal grafik, komitenin 2024 ve 2025’te faiz oranlarını ne kadar indirmeyi öngördüklerine işaret edecek.

Bloomberg tarafından yapılan bir ankete göre çoğu ekonomist, Fed’in 2024’te üç faiz indirimi öngörmesini ve ilk faiz indiriminin Haziran ayında gerçekleşmesini bekliyor. FedWatch tahminlerine baktığımızda bu beklentinin piyasa fiyatlamalarıyla uyumlu olduğu söylenebilir. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari gibi bazı yetkililer, yıl içindeki faiz indirimlerine ilişkin beklentilerini iki seferden tek sefere düşürmeyi düşündüğünü söyledi.

Fed Sürpriz Yapmadı! Odakta Fed Başkanı Powell’ın Açıklamaları Var

Bazı ekonomistler ise Fed’in politika faizini artırabileceğini öngörüyor. Bu da kalıcı fiyat baskıları veya resesyon anlamına gelebilir. Olası bir faiz artırımı, gelecekte faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı anlamına gelebilir. Dolayısıyla enflasyondaki 2% hedefine doğru gerilediğine dair kesin sinyallerin alınması Fed’in tonunda belirleyici olabilir.

Bu ay Fed Başkanı Powell’ın Senato ve Temsilciler Meclisi’ne gerçekleştirdiği yarıyıl sunumunda Powell, enflasyon konusunda faiz oranlarını düşürmeye başlamak için gerekli olan güven seviyesine “çok uzak olmadıklarını” söyledi. Bu görüşün piyasada güvercin olarak algılandığı belirtilebilir. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Federal Reserve, FedWatch, Bloomberg

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti