Borsa Yorumları

FED Şahin Olsa Bile Yükselebilecek Hisseler

March 9, 2023 • 3 dakika okuma süresi
FED Şahin Olsa Bile Yükselebilecek Hisseler

Salı günü ABD Kongresi’nde bir konuşma yapan FED Başkanı Jerome Powell, enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını daha uzun süre yüksek seviyede tutma ihtimalinin ağır bastığını ve bunun da hisse satışlarını körükleyeceğini belirtti. FED’in olası maksimum faiz oranını yükseltmesi durumunda bile değer artışını sürdürebilecek ve analistlerin gelecekte işlem görmesini beklediği hisse senetlerinden bazılarını sizler için derledik.

Geçtiğimiz yılın kazananlar listesine birçok enerji hissesi girmişti. Schlumberger (SLB), EQT (EQT) ve Diamondback Energy (FANG) bunlar arasında. Faiz oranlarının artmaya başlamasından bu yana 38% yükseliş kaydeden Schlumberger (SLB) için belirlenen 12 aylık ortalama fiyat hedefi 64 dolar seviyesinde. Bu fiyat hedefi salı günkü kapanış fiyatına göre 22%’lik bir yükselme potansiyeli vadediyor. Hisse 2023’te 2% değer kaybetmiş olsa da SLB’yi takip eden analistlerin 4’te 3’ünden fazlası (77%) hisseyi “AL” notuyla tavsiye ediyor.

Analistlerin belirlediği ortalama fiyat hedeflerine baktığımızda, Diamondback Energy (FANG)’nin ortalama yükselme potansiyelinin yaklaşık 25% olduğunu görüyoruz. Analistlerin 4’te 3’ü hisse için “AL” notu veriyor. Geçtiğimiz yıl 26,8%’lik bir ralli yapan, 2021’de ise iki katından fazla değer kazanan hisse, 2023’te yaklaşık 3% yükseliş kaydetti.

Şubat ayında yaptığı açıklamalarda Diamondback (FANG)’in görece cazip bir fiyatı olduğunu kaydeden Credit Suisse analisti Bill Janela, “Birleşme ve satın alma faaliyetlerine ilişkin manşet riski geçen yılın büyük bir bölümünde sürekli bir baskı oluşturmuş olsa da, 2022’nin dördüncü çeyreğinde gerçekleştirilen satın almalar yeterli miktardaydı ve piyasa tarafından olumlu karşılandı. Birleşme ve satın almaya dair endişeler hafifledi.” ifadelerini kullanmıştı.

Diğer yandan analistler, Delta Air Lines (DAL)’ın kazançlarını sürdürme başarısı gösterebileceği konusunda iyimser yaklaşıyor. Analistlerin 86%’sının hisseye verdiği not “AL” seviyesinde. Talep ve bilet fiyatları pandemi sonrasında yüksek seviyelerini koruduğundan, hisseler 2023’te şimdiye kadar 20% değer kazanmış durumda.

Delta (DAL)’yı destekleyici nitelikte birçok olumlu katalizör beklediklerini kaydeden ve yatırımcıları dipten alıma teşvik eden Evercore ISI, Delta’nın “beklentilere uyumlu” seviyesindeki notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine yükseltti.

Synopsys (SNPS), CoStar (CSPG), Monolithic Power Systems (MPWR), EPAM Systems (EPAM) ve CDW Corporation (CDW) ise listeye giren teknoloji şirketleri arasında. FED’in faiz oranı artış döneminde yaklaşık 36% yükselen EPAM hisseleri, yılın başından bugüne kadar 9% geriledi.

FED Şahin Olsa Bile Yükselebilecek Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC