Bültenler

FED Özel Dosyası: 75 Baz Puanlık Faiz Artışı ve Sonuçları

June 14, 2022 • 7 dakika okuma süresi
FED Özel Dosyası: 75 Baz Puanlık Faiz Artışı ve Sonuçları

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

FED Özel Dosyası: 75 Baz Puanlık Faiz Artışı ve Sonuçları

Borsalarda Son Durum

 • Geçtiğimiz cuma günü açıklanan yüksek enflasyon verisi oyunun gidişatını değiştirdi diyebiliriz. Çünkü bu derece yüksek bir verinin hemen ardından toplanacak olan FED, borsaları sert bir şekilde sarsmaya başladı.
 • Dün Wall Street Journal (WSJ)’da çıkan bir makalede FED yetkililerinin yüksek enflasyonla mücadele edebilmek için 75 baz puanlık sert bir faiz artışını ciddi olarak düşündükleri ortaya çıktı. Kaynak
 • Zaten yeterince endişeli borsalar, çıkan haberle birlikte kayıplarını derinleştirdi.
 • Tahvil faizleri ise 75 baz puanlık artışın tetiklediği resesyon endişesiyle birlikte 2008 krizindeki seviyelerine yükseldi. (Bu da hisse senetlerini düşüren bir diğer nokta oldu.)

İhtimaller

 • Goldman Sachs WSJ’de çıkan makalenin ardından yarınki faiz beklentisini 50’den 75 baz puana yükseltti. Kaynak
FED Özel Dosyası: 75 Baz Puanlık Faiz Artışı ve Sonuçları
 • FED’in yarın 75 baz puanlık artış yapma olasılığı 1 gün içerisinde 23%’den 98%’e yükseldi. Kaynak
 • Bir sonraki toplantısında (27 Temmuz)’da 75 baz puanlık artışa devam etme olasılığı 10%’dan 75%’e yükseldi. Kaynak

Ne Olacak?

 • Yüksek enflasyon nasıl kontrol altına alınabilir? 1) Arz yani üretim noktasındaki krizler sonlanarak fiyatlar düşebilir 2) Talep kısılarak fiyatlar düşebilir
 • Arz noktası hem uluslararası dinamikleri (Çin ve Rusya kaynaklı krizlerle yükselen enerji ve gıda fiyatları) hem de zamanında önlem alınmayan yapısal problemlerden çıktığı için kontrol altına alınamıyor.
FED Özel Dosyası: 75 Baz Puanlık Faiz Artışı ve Sonuçları

Petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki artış, yüksek enflasyonun temel nedenleri arasında yer alıyor.

 • Bu yüzden FED’in tek çıkış yolu toplam talebin kısılması gözüküyor. Faizleri artırarak ürün ve hizmetlere yönelik harcama ve tüketim hacminin azalmasıyla fiyatların kontrol altına alınması hedefleniyor.
 • Bu noktada FED’in iki 50 baz puanlık artışının ardından 2 kere de 75 baz puanlık artış yapması sadece ABD açısından bir tehlike oluşturmuyor. Aynı zamanda küresel ekonomi açısından da bir durgunluğu beraberinde getirme tehlikesi barındırıyor.

Riskler

 • Faiz artış ihtimallerinin piyasada yarattığı en büyük risk hiç kuşkusuz “resesyon riski”. 
 • Geçmişteki son 11 Fed faiz artırım sürecine baktığımızda, bu süreçlerin 8’i resesyon ile sonuçlanırken ortalama olarak ilk faiz artırımının 3 yıl sonrasında ekonomi resesyona girmiş ve en uzunu da 84 ay sürmüş.
FED Özel Dosyası: 75 Baz Puanlık Faiz Artışı ve Sonuçları

Mavi çizgiler FED faiz oranlarını, gri alanlar ise resesyon dönemlerini göstermektedir. Kaynak: FRED

 • Yale Üniversitesi Profesörü Robert Shiller, geçtiğimiz hafta ABD’de resesyon ihtimalini artıran kilit faktörün FED’in agresif faiz artırımı yapması olacağı noktasında uyararak önümüzdeki süreçte resesyonun, “kendini gerçekleştiren bir kehanet” haline gelebileceğini belirtti. 
 • Özetle piyasada resesyon riski pahasına gerçekleştirilen bir faiz artırma süreci var. Bunun yegane sebebi ise zirvelere ulaşan “enflasyon” gerçeğinden başka bir şey değil.
 • Piyasada fiyatlanan 75 baz puanlık bir artış ihtimali dahi 1994 yılından bu yana en yüksek faiz artışına işaret ederken JPMorgan ABD Başekonomisti Michael Feroli 100 baz puanlık bir artışın da “önem arz eden bir risk” olduğunu belirtti. Olası 100 baz puanlık bir artış resesyon endişelerini daha da derinleştirebilir.

Son Nokta 

 • Yüksek enflasyon ve bununla mücadele için gerçekleştirilen faiz artırımları sadece ABD’nin sorunu değil. 
 • Küresel ekonomi açısından en büyük risklerden biri de, tüm dünya genelin artan enflasyon ve tahvil faizlerinin tetiklediği “küresel” bir kriz dönemi.
 • Uzmanlara göre sert faiz artırımları ile geçecek bu sürecin sonunda 2023’te en iyi ihtimalle bir stagflasyon en kötü ise bir resesyon görülme ihtimali doğuyor. Kaynak
FED Özel Dosyası: 75 Baz Puanlık Faiz Artışı ve Sonuçları

💎 Değerli Madenler

Altın, FED toplantısından çıkacak sonuçlara odaklanmışken son 3 ayın en büyük düşüşünü gerçekleştirerek güncelde yatay bir görünümde bekleyişini sürdürmektedir. Öte yandan ABD 10 yıllık tahvil getirisi ve dolardaki zirveler altın üzerinde daha fazla baskı oluşmasına neden oluyor. 

 • Piyasa cuma günü açıklanan beklentilerin üstünde gelen enflasyon verisi sonrası 75 baz puanlık faiz artışı fiyatlarken, faizsiz getiri sunan altın, bu durumdan olumsuz etkileniyor.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, arz sıkışıklığı ve  Çin’deki salgın karantinasının biteceğine yönelik değerlendirmelerin etkisiyle yatay görünümünü sürdürürken fiyatlamalarda FED’in faiz artıracağına ve ekonomik durgunluğa yol açacağına ilişkin beklentiler de etkili oluyor. Petrol fiyatları, mevcut ekonomik koşullarda yavaşlayan bir ekonominin petrol talebinin nasıl etkileyeceği hakkında merak edilenlere de cevap bekliyor.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

FED Özel Dosyası: 75 Baz Puanlık Faiz Artışı ve Sonuçları

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

FED Özel Dosyası: 75 Baz Puanlık Faiz Artışı ve Sonuçları

Oracle (ORCL)

 • Oracle hisseleri, analistlerin tahminlerini aşan dördüncü çeyrek mali sonuçlarını yayınlamasının ardından piyasa öncesi  işlemlerde neredeyse 14% arttı. Kaynak

 • Gelir, analistlerin beklentisi 11,66 milyar doları geçerek 11,84 milyar dolar oldu. Hisse başına kar da beklentileri aşarak 1,54 dolar olarak açıklandı. Gelir, şirketin Amazon Web Services ve Microsoft Azure ile rekabet eden bulut altyapısı işindeki büyümenin etkisiyle bir önceki yıla göre 5% arttı.

 • CEO Safra Catz yaptığı açıklamada, şirketin bulut altyapısı için “talepte büyük bir artış” gördüğünü söyledi.

 • Catz, “Bu gelir artışının, altyapı işimizin artık bir hiper büyüme aşamasına girdiğini gösterdiğine inanıyoruz.” dedi.
FED Özel Dosyası: 75 Baz Puanlık Faiz Artışı ve Sonuçları

Tesla (TSLA)

 • Tesla, elektrikli otomobil üreticisinin CEO’su Elon Musk’ın küresel işten çıkarmalar konusunda uyarmasından sadece bir hafta sonra Singapur ülke yöneticisini işten çıkardı.

 • Ne olmuştu? Bu ayın başlarında Musk, çalışanlara “birçok alanda fazla personel olduğu için maaşlı çalışan sayısını 10% azaltma” planlarını bildiren bir mektup gönderdi. Reuters’ın bildirdiğine göre Musk, yöneticilere ayrı bir e-postada ekonomi hakkında “süper kötü bir his” olduğunu söyledi.

FED Özel Dosyası: 75 Baz Puanlık Faiz Artışı ve Sonuçları

General Motors (GM)

 • General Motors’un hisseleri geçtiğimiz gün, iflas sonrası otomobil üreticisinin Ekim 2020′den bu yana ilk kez 33 dolarlık halka arz fiyatının altında kapandı. Kaynak

 • GM’nin hissesi pazartesi günü 7,8% düşüşle hisse başına 32,28 dolardan kapattı. GM hisseleri, resesyon korkularının artması ve yatırımcıların otomobil üreticisinin en karlı günlerinin arkasında olup olmadığını sorgulaması nedeniyle bu yıl yaklaşık 45% düştü.

 • Ayrıca, GM’nin temettüsünün eski haline getirilmesiyle ilgili bir hissedar sorusuna yanıt olarak, CEO Mary Barra, şirketin “açık önceliği”nin “EV planlarımızı hızlandırmak” olduğunu söyledi. GM, 2025 yılına kadar elektrikli araçlara ve otonom araçlara 35 milyar dolarlık yatırım yapacak ve şirket 2035 yılına kadar yalnızca elektrikli araç sunmayı planlıyor.

FED Özel Dosyası: 75 Baz Puanlık Faiz Artışı ve Sonuçları

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı