Ekonomi ve Finans Haberleri

FED, Kurumsal Açgözlülükle Beslenen Enflasyona Karşı Ne Yapacak?

June 13, 2023 • 4 dakika okuma süresi
FED, Kurumsal Açgözlülükle Beslenen Enflasyona Karşı Ne Yapacak?

Haziranın ikinci haftası borsa takipçileri ve piyasalar tarafından yakından izlenecek bir dizi gelişmeyle oldukça yoğun geçecek. En merak edilen konulardan biri de kuşkusuz FED’in yarın açıklayacağı faiz kararı olacak. 

Geçtiğimiz ay FOMC faizleri 5%-5,25% aralığında sabit bırakmış ancak FED yetkilileri sıkı para politikası döngüsüne son vermeye henüz yaklaşmadıkları sinyallerini vermişti. 

Yarınki faiz kararı öncesi ise profesyonel yatırımcılara göre şu an yükselen kurumsal kârlar enflasyon probleminin başlıca sebebi ve bu problemle başa çıkabilmenin en iyi yolu da faiz oranlarını yüksek tutmak. 

Markets Live Pulse’un bir anketine göre, 288 katılımcının 90%’ı, şirketlerin 2020’de pandemi başladığından bu yana kendi maliyetlerini aşan fiyat artışları yaptığını belirtiyor. Katılımcıların neredeyse beşte dördü, kâr kaynaklı enflasyonla mücadelenin doğru yolunun sıkı para politikası olduğunu düşünüyor.

Hatırlayalım: Pandeminin ilk yıllarında kârlar aldı başını gitti ve o zamandan beri yüksek seyretmeye devam etti. Bu durum da iki temel soruyu gündeme getiriyor: Daha yüksek kârlar enflasyonun güçlenmesine yardımcı oluyor mu ve eğer öyleyse, bu konuda ne yapılmalı? 

MLIV Pulse anket katılımcıları, büyük ölçüde merkez bankaları tarafından parasal sıkılaştırmanın kâr kaynaklı fiyat artışlarına uygun bir yanıt olduğu görüşünde. 

Peki, FED ne yapacak? Bu konuda Wall Street bir süredir fikir ayrılığında. Bazı profesyoneller, merkez bankasının faiz artışlarına kısa bir ara verebileceğini düşünüyor. Bazıları ise, bu pozisyonun faiz indirimini yansıtmadığını düşünüyor. 

İkinci görüşü benimseyenlerden biri olan Vanguard, FED’in bu yıl faizleri düşürmeyeceğine inanıyor. “Enflasyonun ılımlı seyretmeye devam edeceğini ancak yıl sonuna kadar 3%’ün üzerinde kalacağını ve işsizliğin hâlâ makul bir oran olan 4,5%’e yükseleceğini düşünüyoruz.” diyen Vanguard kıdemli ekonomisti Asawari Sathe, bu senaryoda FED’in bu yıl politika faizini düşürmesinin pek olası olmadığını belirtiyor. 

93% Sabit Bırakacak Diyor: Piyasaların ve yatırımcıların yakından takip ettiği ve FED faiz beklentilerini derleyen CME Group’un FedWatch aracına göre de merkez bankasının faizleri sabit bırakacağı beklentisi 93% ile oldukça yüksek. Öte yandan FED’in 7% olasılıkla da faizleri 5,25%-5,50% aralığına yükseltmesi bekleniyor:

FED, Kurumsal Açgözlülükle Beslenen Enflasyona Karşı Ne Yapacak?

Sürprizlerle dolu (mu?): Öte yandan geçen haftalarda Kanada Merkez Bankası ve Avustralya Merkez Bankası’ndan gelen sürpriz faiz artışları da FED’in benzer bir pozisyon alıp almayacağı endişelerini körüklemiş durumda. 

Tabii böylesine bir kararın borsalar üzerinde de büyük etkileri olması kaçınılmaz. GraniteShares’in kurucusu ve CEO’su Will Rhind, “FED faizlerin tekrar yükseleceğinin sinyalini verirse, piyasa 2023’te şimdiye kadarki görünüme kıyasla 2022’yi tekrar edebilir.” diyor. 

“Şahin molası”: Analistlerin büyük bir kısmı ise FED’in yarınki toplantıda faiz artışlarına mola vereceğini ancak bunun uzun sürmeyeceğini ve temmuzda yeniden sıkılaşmaya gideceğini düşünüyor. 

UBS ekonomisti Alan Detmeister, haziran ayındaki molanın ardından FOMC’nin temmuzda gideceği artışın faiz yükseltme döngüsünün sonuncusu olacağına inanıyor. 

Bloomberg’den Anna Wong ise bugün açıklanacak enflasyon verisinde ciddi bir sıçramanın FED’i faiz artışına gitmeye itebileceğini düşünüyor. Wong, “FED Başkanı Jerome Powell’ın kararın, süresiz bir duraklamadan ziyade ‘şahin bir mola’ vermesi ve temmuz toplantısında bir artırım daha yapılmasına yönelik bir eğilim sinyali vermesi muhtemel.” diyor. 

FED, Kurumsal Açgözlülükle Beslenen Enflasyona Karşı Ne Yapacak?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg1, MarketWatch, The Street, Bloomberg2, CME Group