ABD Borsası Notları

Fed Faizleri Sabit Tuttu! Fed Başkanı Powell Hangi Başlıkları Öne Çıkardı?

May 1, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Fed Faizleri Sabit Tuttu! Fed Başkanı Powell Hangi Başlıkları Öne Çıkardı?

🏦 Fed, politika faizini 5,25 – 5,50% oranında sabit tuttu.

Fed’in son karar metninde bazı değişiklikler yapıldı. Metinde “ekonomi büyüyor” ifadesi yerine “büyümeye devam etti” ifadesi kullanıldı. Ayrıca, son aylarda komitenin 2% enflasyon hedefine ulaşma konusunda eksikler gördüğü belirtildi.

Önemli bir detay olarak, haziran ayının başında komite, bilanço küçültme politikasında değişiklik yapacak ve hazine tahvilleri satışını 60 milyar dolardan 25 milyar dolara düşürecek.

Mortgage destekli menkul kıymetlerin azaltımı ise 35 milyar dolar olarak devam edecek. Bu hamle, piyasalarda parasal gevşemenin ilk adımı olarak değerlendiriliyor.

Fed Faizleri Sabit Tuttu! Fed Başkanı Powell Hangi Başlıkları Öne Çıkardı?

📢  Powell’ın Açıklamaları

 • Ekonomi, belirlediğimiz iki hedefe ulaşma yolunda önemli ilerlemeler gösterdi. Enflasyon soğuyor ve işgücü piyasası güçlü kalmaya devam etti. Bunlar çok iyi haberler. Ancak enflasyon yüksek seyretmeye devam ediyor, enflasyonu düşürmeye yönelik gelecek çabalar belirsizliğini koruyor.
 • Enflasyon geçtiğimiz yıl önemli ölçüde düştü ancak hâlâ hedefimizin çok üzerinde. Daha fazla düşüp düşmeyeceği ise bir kesinliğe sahip değil.
 • Enflasyon son aylarda, 2%’lik hedefimize yönelik bir ilerleme gösterme konusunda başarısız oldu ve enflasyon risklerine dikkat etmeye devam ediyoruz.
 • Yüksek faiz oranları, konut harcamalarını baskılasa da tüketici harcamaları son birkaç çeyrek dönemde güçlü kalmaya devam etti. Bu yıl içerisinde gelen enflasyon verileri ise beklentilerimizin üzerinde oldu. Fed yetkilileri enflasyonist ortamın oluşturduğu zorlukların “son derece farkında.”
 • Son dönemlerde kısa vadeli enflasyon beklentileri artsa da uzun vadeli enflasyon beklentileri; hane halkı, şirketler ve finansal kuruluşlarla yapılan anketlerin de gösterdiği gibi güçlü kalmaya devam etti.
 • Faiz oranını, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde düşmeye devam ettiğini görene kadar düşürmeyeceğimizi daha önce söylemiştik. Ancak enflasyon, son dönemlerde beklentilerin üzerinde geldi ve bu yüzden faiz oranlarını düşürme konusunda daha fazla güven kazanmamız çok zaman alacak.
 • Mevcut para politikası, belirlediğimiz ana hedeflerin karşılaştığı riskleri ve belirsizlikleri karşılama konusunda oldukça iyi konumlanmış durumda.
 • Mevcut sıkı para politikamızı gerektiği sürece devam ettirmeye kararlıyız.
 • Bir sonraki toplantıda faiz artışı kararı verilmesi ihtimali düşük.
 • Enflasyonun beklendiğinden daha sıcak olduğunu ve işgücünün direncini kaybettiğini görürsek, faiz indirimleri konusunda geri adım atmayı düşünebiliriz.
 • Faiz artışı gerçekleştirmek için güncel politikanın yeterince kısıtlayıcı olmadığına dair bir kanıt görmemiz gerekir. -Bizim gördüğümüz ise bunun böyle olmadığı…
 • İşgücü piyasasında karşılaşılacak beklenmedik bir zayıflama faiz indirimlerinin başlamasını teşvik edebilir.
 • Gelecek bir sonraki enflasyon verileri, faizlere yönelik alacağımız kararı şekillendirecek temel şey olacak.
 • Biz de yüksek ücretler görmek istiyoruz ama bu ücretlerin yüksek enflasyon yüzünden erimesini istemiyoruz.
 • Faiz oranlarını düşürmek için daha fazla veri görmemiz gerekiyor ve şu an bu güvene sahip olmamız daha uzun sürecek gibi görünüyor.
 • Faiz indirimlerine başlamamız ne kadar zaman alır ben de bilemiyorum. Bu yılın ilerleyen dönemlerinde enflasyonun düşmeye başlayacağını düşünüyorum, bu benim öngörüm.
 • Makroekonomik verileri göz önüne aldığımızda “stagflasyon” senaryosundan bahsedilmesini anlamsız buluyorum.
 • Para politikamızın enflasyonu 2%’lik hedefimize indirmek için uygun olduğunu düşünüyoruz. Açıkçası ulaşılan 3%’lük enflasyon oranı bizi tatmin etmedi.
 • Kısıtlayıcı para politikasının işe yaraması için daha uzun süre gerektiğini düşünüyorum.
 • Karşılaştığımız göç dalgasının (göçmen nüfusundaki artışın) uzun vadede enflasyonu etkilemesini beklemiyorum.
 • Hâlâ gidecek çok yolumuz var ama iki yıl önce gördüğümüz kadar yüksek enflasyon seviyeleri görmüyoruz.
 • Faizleri indirme konusunda daha dikkatli davranacağız. Piyasalar da bunu bekliyordu, bu durum fiyatlandı ve piyasaların buna uyum sağlayabileceğini düşünüyorum.

Piyasa Beklentisi Ne Yöndeydi?

FedWatch’a göre bugün gerçekleşecek toplantıda Fed’in politika faizini 5,25-5,50% oranında sabit bırakmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu.

Fed Faizleri Sabit Tuttu! Fed Başkanı Powell Hangi Başlıkları Öne Çıkardı?

Son üç ay, enflasyona odaklanan Fed komitesi için oldukça zorlu geçti. Çünkü 2023’ün sonunda soğuma gösteren enflasyon ve güçlü istihdam verileri, ABD ekonomisinin yumuşak bir iniş yapmasını mümkün kılacak gibi görünüyordu. 

Ancak, son aylarda takip edilen veriler, enflasyonun beklentilerin üzerinde arttığını ve büyümenin öngörülenden daha yavaş olduğunu gösterdi.

Fed’in 2024 içinde üç kez 25’er baz puan faiz indireceğine ilişkin beklentiler önce iki kez indirime, sonrasında da tek seferlik faiz indirimi beklentisine geriledi. Hatta bazı yatırımcılar artık bu yıl Fed’den faiz indirimi beklemiyor. 

Fed Faizleri Sabit Tuttu! Fed Başkanı Powell Hangi Başlıkları Öne Çıkardı?

FedWatch’a göre Fed, sıkı para politikasını kasım toplantısında gevşetebilir. Ekonomistlerin 42,4%’ü 25 baz puan indirim ile Fed’in ilk parasal gevşeme hamlesine başlayacağını öngörüyor. Öte yandan 40%’lık kesim ise faizlerin sabit kalacağı beklentisinde bulunuyor.

Fed Faizleri Sabit Tuttu! Fed Başkanı Powell Hangi Başlıkları Öne Çıkardı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: FedWatch, Federal Reserve