Borsa Yorumları

Faiz Oranları Yükselirken Bu Hisseleri Satın Alın – Wall Street

October 2, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Faiz Oranları Yükselirken Bu Hisseleri Satın Alın – Wall Street

Faiz oranları tırmanmaya devam ediyor ancak bu, Wall Street analistlerinin satın alınacak bir dizi hisse önermesini engellemiyor.

Analistler bu hafta, faiz artışlarından yararlanmak için iyi konumlanmış birkaç hisse paylaştı. Dilersen hangi analist, hangi hisse için ne gibi yorumlar yapıyor birlikte bakalım.

🧑‍⚕️ HealthEquity (HQY): Baird analisti Mark Marcon, “HQY’yi daha yüksek bir faiz oranı ortamında portföy çeşitlendirici olarak işlev görebilecek cazip bir yatırım olarak görüyoruz.” diyor.

Kısa süre önce “daha uzun süre daha yüksek” bir faiz oranı ortamının şirketin lehine olacağı beklentisiyle Baird, HealthEquity’nin “NÖTR” notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine taşıdı.

Şirketin sağlık tasarruf hesabı nakit portföyü, getiriler düşme eğiliminde olduğu için son yıllarda zarar gördü ancak Marcon, oranlar yükseldikçe bunun HealthEquity için bir destek haline geldiğini söyledi.

Marcon ayrıca, şirketin güçlü bilançosu, satın almaları ve yönetim tarafından yapılan sağlam uygulamaları da beğenediğini belirtti:

Bu faktörler nedeniyle HQY’nin hisse performansı, temel işindeki güçlü sonuçlara rağmen son birkaç yılda daha ılımlı kaldı ve çok yıllık bir bileşik büyüme için cazip bir satın alma fırsatı olduğuna inandığımız bir ortam yarattı.

Hisse, bu yıl 18%’in üzerinde değer kazandı. 

🌾 Bunge (BG): Goldman Sachs’a göre, tarımsal emtia şirketi de faiz oranlarından faydalanabilecek bir konumda.

Banka, piyasa işletmeleri yükselen faiz oranlarıyla karşı karşıya kaldıkça Bunge’ın bu durumdan avantaj sağlayabileceğini söyledi.

Analist Adam Samuelson, “Bu, BG’nin yükselen faiz oranı ortamında genişleyen daha küçük ve yerel akranlarına karşı sermaye maliyeti avantajı ile ek birleşme ve satın almaları, fırsatçı işletme sermayesi yatırımını desteklemek için geniş bir alan sağlıyor.” dedi. 

Ayrıca, şirket uygulamalarının güçlü olduğunu ve bitkisel yağ talebinin yükselme eğiliminde olduğunu da sözlerine ekleyen Samuelson, bu “konjonktürel duruma” ek olarak hissenin cazip olmaya devam ettiğini belirtti. 

Hisse bu yıl 10,5% yükseldi ancak Samuelson hissenin yükselmek için hâlâ oldukça büyük bir alana sahip olduğunu düşünüyor ve “Bu çerçevede, bilanço opsiyonelliği ve şirkete özgü büyüme fırsatları önemini koruyor.” yorumunu yaptı.

🏠 Toll Brothers (TOL): Raymond James analisti Buck Horne, yakın tarihli bir notunda yüksek faiz oranlarının ocak ayından bu yana 48% değer kazanan ev üreticisi için sorun olmadığını söyledi.

Toll’un şirketin ağustos sonundaki güçlü bilançosunun ardından en iyi hisse seçimlerinden biri olmaya olmaya devam ettiğini söyleyen Horne, “İpotek oranlarındaki 7% eşiğini aşan istikrarlı artışa rağmen, mevcut ev piyasasındaki görünüm daha da güçlendikçe yeni ev talebi dirençli kalmaya devam etti.” diyor. 

Bu arada Horne, ev inşaatçılarının ev satın alan varlıklı alıcılarda bir yavaşlama görmediğini söylüyor. Analist, “Sınıfının en iyisi arsa konumları, kendine özgü modern ev tasarımları ve daha hızlı teslim edilen özel ev üretimine yönelik başarılı bir işletme dönüşümü göz önüne alındığında, bu dinamiğin doğrudan TOL’un lehine oynadığını düşünüyoruz.” yorumunu yapıyor.

Horne, “Olağanüstü dirençli bir alıcı demografisine hitap eden TOL’u, bu yükselen faiz oranı ortamında ev inşaatı sektöründeki en güçlü risk/ödül ismi olarak görüyoruz.” diye ekliyor. 

Faiz Oranları Yükselirken Bu Hisseleri Satın Alın - Wall Street

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC