Ekonomi ve Finans Haberleri

Faiz İndirimleri Borsada Rallinin Başlangıcı Olabilir mi?

February 1, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Faiz İndirimleri Borsada Rallinin Başlangıcı Olabilir mi?

Dün, yılın ilk ayının son günü olmanın yanı sıra yatırımcılar ve piyasalar, hatta küresel ekonomi katılımcılarının da yakından izlediği Fed günüydü. 

Merkez Bankası, beklentilere paralel olarak faiz oranını 5,25% ve 5,50% aralığında sabit bıraktı. Ancak borsaların kırmızıya boyanmasının sebebi bu değil, Başkan Jerome Powell’ın açıklamalarıydı. 

Faiz İndirimleri Borsada Rallinin Başlangıcı Olabilir mi?

Powell faiz kararının açıklanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında şahin bir tavır takındı desek yalan olmaz. İşgücü ve ekonomik büyüme görününümün gücünü koruduğu belirten Powell, faiz indirimlerini değerlendirmek için erken olduğunun ve enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde düştüğünden emin olana kadar para politikasında gevşemeye gidilmeyeceğinin sinyallerini verdi. 

💡 Goldman Sachs İlk İndirimi Mayısta Bekliyor

Geçen yılın sonundan bu yana faiz indirimi beklentileriyle güçlü bir rallinin tadını çıkaran borsalar ise bu şahin tavır karşısında ekside kapandı. Piyasalar Fed’in mart ayında faiz indirimlerine başlamasını bekliyordu. Ancak Powell bunun şimdilik mümkün görünmediğini söyledi. 

Powell’ın bu tutumu karşısında piyasa beklentileri de değişti; piyasalara paralel olarak merkez bankasının mart ayında faiz indirimine gideceğini tahmin eden Goldman Sachs, öngörüsünü değiştirdi. 

Yatırım bankası revize ettiği tahminleri kapsamında bu yıl için 25 baz puanlık beş faiz indirimi öngördüğünü ve ilk indirimin mayıs ayında gelmesini beklediğini açıkladı. 

Ekonomik faktörlere baktığımızda Fed’in bu yıl faiz indirimine gitmesini beklemek olağanüstü bir tahmin olmaz. 

Ancak neredeyse iki yıldır faiz artışlarının damgasını vurduğu sıkı para politikasının ardından Fed’in faiz indirimiyle başlayacak yeni döngü, hisseler için bu kez yatırımcıların beklediğinden daha karmaşık olabilir. 

Geçmiş, Fed’in faiz oranlarını düşürmeye başlamasının ardından hisselerin beklenildiği üzere yükseldiğini gösteriyor ama bugün, bunun nasıl gerçekleşeceği büyük ölçüde ekonominin nerede olduğuna da bağlı. 

Tipik olarak, Fed bir gerileme döneminin sonuna yaklaşana kadar frene basmaz. Merkez bankası şu anda sadece ılımlı soğuma belirtileri gösteren bir ABD ekonomisi ile faizleri ne zaman düşüreceğini tartışıyor.

Ned Davis Research’ün verilerine göre, ortalamaya bakıldığında Dow Jones ilk faiz indiriminden bir yıl sonra tarihsel ortalamalara göre 14,4% yükselirken, S&P 500 de benzer eğilimler gösterdi. 

Faiz İndirimleri Borsada Rallinin Başlangıcı Olabilir mi?

Yukarıdaki grafik, Fed’in faiz indirimi döngülerinin başlangıcı ve sonunda S&P 500’ün performansını gösteriyor. Ancak faiz indirimlerinin başlamasının ardından görülen rallilerin bir kısmında geri çekilmeler olduğunu da hatırlatalım.

Ned Davis Research’ün baş ABD stratejisti Ed Clissold, “Ekonomik döngünün hangi aşamasında olunduğu önemli. En kötü performanslar, ekonominin ilk faiz indirimi sırasında resesyonda olmadığı ancak ortalama olarak bir sonraki yıl resesyona girmeye hazır olduğu zamanlarda ortaya çıktı.” diyor. 

Bir örnek olarak 1989 yılını ele alalım. CFRA Research’ün baş yatırım stratejisti Sam Stovall, S&P 500’ün Fed’in Haziran 1989’da faizleri ilk kez düşürmesinden bir yıl sonra kısa bir ayı (düşüş) piyasasına ve hafif bir durgunluğa girdiğini söylüyor. 

Ertesi yaz Irak, Kuveyt’i işgal etti ve petrol fiyatlarında büyük bir ralli görüldü artırdı. S&P 500, 1990 yılında neredeyse %7 düştü.

Buna karşılık 2001 yılında Fed, S&P 500 2000 yılının başlarında dot-com balonunun zirvesine ulaştıktan sonra faiz oranlarını düşürmeye başladı, yani düşük faiz oranları zayıflayan ekonominin darbesini yumuşatmaya yardımcı oldu. Ancak hisseler o yıl yine de 13% düştü.

2007’de Fed faiz oranlarını düşürmeye ilk olarak, 2008’de Bear Stearns ve Lehman Brothers’ın iflas etmesiyle borsanın o yıl zirve yapmasının ardından başladı. S&P 500 2008’de 38% düşmeden önce 2007’de sadece 3,5% yükseldi.

Daha yakın tarihe gelindiğindeyse, Fed’in 2019’da faizleri düşürmesinden bir yıl sonra, COVID-19 salgını piyasaları kara bulutlara boğdu.

Stovall, “İhtimaller, bu ekonominin zarar görmeden kurtulmasını desteklemiyor. Bu yüzden yatırımcıların 2024’te ya da 2025’in başlarında hafif bir resesyonun başlama potansiyelinin farkında olmaları gerektiğini düşünüyorum.” diyor. 

Stovall, resesyonun baz senaryosunda yer almadığını ancak ekonominin yavaşlamasını ve son rallinin ardından hisselerdeki kazanımların bir miktar konsolide olmasını beklediğini söyledi.

Stovall, “Fed’in faizleri her zaman çok geç artırmaya başlıyor ve çok uzun süre bu politikayı izliyor. Bunun da ekonomiyi resesyona, borsayı da düzeltmeye; hatta ayı piyasasına sürüklemesi geleneksel bir endişe ve bence tarih de bunu doğruluyor.” yorumunu yapıyor. 

Faiz İndirimleri Borsada Rallinin Başlangıcı Olabilir mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Goldman Sachs