Borsa Haberleri

Facebook İşe Alımları Azaltıyor

Facebook İşe Alımları Azaltıyor
Google News Icon Takip Et

Facebook’un ana şirketi Meta (FB), Apple (AAPL)’ın gizlilik üzerine yaptığı değişiklikler ve Ukrayna’da yaşanan savaş gibi süregelen zorluklar nedeniyle işe alım hızını yavaşlatıyor.

Meta’nın bir sözcüsü: “Yetenek hattımızı işletme ihtiyaçlarımıza göre yeniden değerlendiriyor ve bu kazanç döneminde edindiğimiz veriler ışığında büyümeyi yavaşlatıyoruz” dedi. “Ancak, uzun dönemli etkiye odaklandığımızdan emin olmak için iş gücünü büyütmeye devam edeceğiz.” sözlerini de ekledi. 

Meta, geçen hafta açıkladığı bilançoda, ikinci çeyrekte yıldan yıla bir gelir düşüşünü tahmin etmişti. Şirketin planlarına yakından tanık olan bir kişi, Meta’nın orta ve üst düzey pozisyonların çoğu için işe alımı durdurmayı veya yavaşlatmayı planladığını söyledi.

Şirket, şubat ayında, günlük aktif kullanıcılarının dördüncü çeyrekte ilk kez azaldığını, ancak bu sayının 2022’nin ilk çeyreğinde tekrar arttığını söylemişti.

Yine de sosyal medya sektörü, makroekonomik kaygılar ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle olumsuz etkilenmeye devam ediyor.

Wehner, geçen haftaki bilanço açıklamasında, “Ukrayna savaşının başlamasıyla Rusya’da gelir kaybı yaşadık ve Avrupa’da gördüğümüz reklam taleplerindeki azalma nedeniyle büyümede bir yavaşlama kaydettik” dedi. Savaşın, reklamcılar için zaten belirsiz olan makroekonomik manzaraya daha da şüpheli bir yaklaşım kazandırdığına inandıklarını ekledi. 

Facebook hisseleri ise günü 5% artışla kapattı, fakat hisseler yıla göre hâlâ 34% oranla daha düşük seyrediyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı