Borsa Haberleri

Facebook İşe Alımları Azaltıyor

Mayıs 5, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Facebook İşe Alımları Azaltıyor

Facebook’un ana şirketi Meta (FB), Apple (AAPL)’ın gizlilik üzerine yaptığı değişiklikler ve Ukrayna’da yaşanan savaş gibi süregelen zorluklar nedeniyle işe alım hızını yavaşlatıyor.

Meta’nın bir sözcüsü: “Yetenek hattımızı işletme ihtiyaçlarımıza göre yeniden değerlendiriyor ve bu kazanç döneminde edindiğimiz veriler ışığında büyümeyi yavaşlatıyoruz” dedi. “Ancak, uzun dönemli etkiye odaklandığımızdan emin olmak için iş gücünü büyütmeye devam edeceğiz.” sözlerini de ekledi. 

Meta, geçen hafta açıkladığı bilançoda, ikinci çeyrekte yıldan yıla bir gelir düşüşünü tahmin etmişti. Şirketin planlarına yakından tanık olan bir kişi, Meta’nın orta ve üst düzey pozisyonların çoğu için işe alımı durdurmayı veya yavaşlatmayı planladığını söyledi.

Şirket, şubat ayında, günlük aktif kullanıcılarının dördüncü çeyrekte ilk kez azaldığını, ancak bu sayının 2022’nin ilk çeyreğinde tekrar arttığını söylemişti.

Yine de sosyal medya sektörü, makroekonomik kaygılar ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle olumsuz etkilenmeye devam ediyor.

Wehner, geçen haftaki bilanço açıklamasında, “Ukrayna savaşının başlamasıyla Rusya’da gelir kaybı yaşadık ve Avrupa’da gördüğümüz reklam taleplerindeki azalma nedeniyle büyümede bir yavaşlama kaydettik” dedi. Savaşın, reklamcılar için zaten belirsiz olan makroekonomik manzaraya daha da şüpheli bir yaklaşım kazandırdığına inandıklarını ekledi. 

Facebook hisseleri ise günü 5% artışla kapattı, fakat hisseler yıla göre hâlâ 34% oranla daha düşük seyrediyor.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti