Borsa Haberleri

ExxonMobil Yükselmeye Devam Ediyor

ExxonMobil Yükselmeye Devam Ediyor
Google News Icon Takip Et

ExxonMobil (XOM) hisseleri, Salı günü 6%’lık bir artış gösterdi. QatarEnergy ile ortaklaşa yapılan North Field East projesine atılan imza ve Credit Suisse’nin şirket hisselerini “üstün performans” seviyesine çıkarması bu artışta etki oldu.

Yapılan anlaşma kapsamında ExxenMobile, Katar’ın yıllık LNG kapasitesini 2027’ye kadar 110 milyon tona çıkarmayı hedefliyor. ExxonMobil’in üretime dâhil olması sonucunda yıllık toplam LNG hacminin ise 52 milyondan 60’a çıkacağı düşünülüyor. 

Credit Suisse, ExxonMobil Hisse Fiyat Hedefini 125 Dolara Yükseltti

QatarEnergy ile yapılan North Field East anlaşmasının ardından XOM hisselerinde artış meydana geldi. Şirket hisselerinde meydana gelen 6%’lık artış, yatırımcılar tarafından olumlu karşılandı. Credit Suisse, şirket hisselerini neutralseviyesinden outperform düzeyine yükseltti. Hemen ardından XOM fiyat hedefi de 115 dolar seviyesinden 125 dolara çıkarıldı. ExxonMobil hisselerindeki artışın ardından analist Manav Gupta, “Sektörde daralan petrol ve doğal gaz yatırımlarına rağmen XOM daima fosil yakıt kullanımının artacağına inandı.” dedi.

QatarEnergy ve ExxonMobil Yeni Bir Ortak Girişim Şirketi Kuracak

İki büyük enerji şirketi, North Field East projesi kapsamında ortak bir girişim kuracaklarını açıkladı. Bu kapsamda QatarEnery 75%, ExxonMobile ise 25%’lik bir hisseyle ortak. Ortak girişim, söz konusu projenin 25%’ine sahip olacak. ExxonMobil yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Darren Woods, proje ve ortak girişim şirketi hakkında birtakım açıklamalarda bulundu. Woods, dünyanın temiz ve uygun fiyatlı erişebilmesi için QatarEnery ile söz konusu projeye imza attıklarını belirtti.