Borsa Haberleri

Etsy ve eBay’in Bilançosu E-ticaretteki Gerileyişi Gösteriyor

Etsy ve eBay’in Bilançosu E-ticaretteki Gerileyişi Gösteriyor
Google News Icon Takip Et

Etsy (ETSY), çarşamba günü beklenenden daha iyi olan ilk çeyrek bilançosunu bildirdi. 

Ancak bu göreceli pozitif büyüme e-ticaret şirketlerinin pandemideki hızlı büyüme oranını koruyabileceği endişesini gidermedi. Pandemi kısıtlamalarının azalmasıyla birlikte e-ticaret şirketleri için gösterilen yoğun talep giderek azalmaya başladı. Bu da doğal olarak birçok şirket için tehlike çanlarının çalmasına neden oldu.

Örneğin, ilk çeyrekte gelirlerinin azaldığını açıklayan eBay (eBay)’in hisseleri uzun vadeli işlemlerde 6%’dan fazla düşerken, Etsy’nin hissesi ise 12%’ye kadar düşüş kaydetti.

Yatırımcılar, iki yıllık aşırı büyümenin ardından tüketiciler mağazalara döndüğü için kendilerini yavaşlamaya hazırlamaya başladılar.

Pandemi sırasında işinin baş döndürücü bir hızla büyüdüğünü gören Amazon (AMZN) bile bu konuda oldukça büyük endişelere sahip. Şirket geçen hafta, cari dönemde gelirin 3% ile 7% arasında artmasını bekleyerek, tek haneli gelir artışının üçüncü çeyreğine kadar devam edebileceği konusunda yatırımcıları uyardı.

Etsy ve eBay için de aynı durum söz konusu oldu. Bir yıl öncesi ile karşılaştırıldığı zaman Etsy satışları yalnızca 5,2% oranında arttı. eBay’in geliri ise 17,9% düşerek 2,48 milyar dolara kadar geriledi.

Etsy ve eBay için bu düşük gelir ve kar artışının ikinci çeyrekte de devam etmesi bekleniyor. StreetAccount‘a göre Etsy’nin ikinci çeyrek gelirinin analistlerin 628 milyon dolarlık tahmininin altında kalması bekleniyor.  

eBay ise ikinci çeyrek gelirinin 2,35 milyar dolar ile 2,4 milyar dolar arasında olacağını tahmin ederek, yıldan yıla 9% ile 7%’lik bir yavaşlamaya işaret ediyor. 

Yine de e-ticaret şirketleri tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen iyi bir yıl geçirmeyi planlıyor.

Öte yandan oldukça değişken ve tahmin edilemez olarak başlayan bu yıl sonuçlarının şirketlerin bu olumlu düşüncesini ne kadar destekleyeceği net değil.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı