Borsa İstanbul Notları

Ereğli Bilanço Analizi: Geri Dönüş Başladı mı?

Şubat 23, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Ereğli Bilanço Analizi: Geri Dönüş Başladı mı?

Ereğli Demir Çelik (EREGL) 2023 yılsonu finansallarını 22 şubat 2024 tarihinde seans kapanışında piyasa ile paylaştı. 

Uzun dönemde döngüselliğinin negatif dönemini yaşayan EREGL için “toparlanma sinyalleri alınmaya başladı mı?” sorusunun cevabını arayan piyasa açıklanan bilanço rakamlarına büyük ilgi gösterdi. 

Bilançoda yer alan en önemli noktalara aşağıda ulaşabilirsin.

Sonuçlar Beklenti Üzeri Gerçekleşti!

Ereğli Demir Çelik (EREGL), 2023 son çeyrekte 7,9 milyar TL net kâr açıkladı. Şirketin bu dönemde net kâr beklentisi 3,6 milyar TL’ydi. Şirket beklentilerin üzerinde net kâr açıklasa da yıllık bazda net kâr oranı 78% düşüş kaydetti. Şirketin 2023 net kârı 4,03 milyar TL olarak gerçekleşirken,  2022 net kârı 18 milyar TL olmuştu. 

Burada dikkat edilmesi gereken nokta açıklanan kâr rakamı piyasa beklentisi üzerinde gerçekleşse de oluşan net kâr rakamında;

– 7 milyar 201 milyon TL ertelenmiş vergi geliri

– 692,16 milyon TL net parasal pozisyon kârının büyük ölçüde katkı sağlaması  olduğu söylenebilir.

Ana faaliyetlerden sağlanmayan tek seferlik kârların sürdürülebilir kârlar olarak değerlendirilmiyor olmalarıyla, açıklanan kâr rakamının da beklenti üzerinde olması toparlanma adına anlamlı bir dönüş sinyali için yeterli olmayabilir.

2022 yılına kıyasla 230% artış gösteren net finansman giderinin de net kârı törpülemesi dikkat çekenler arasında yer alıyor. 2023/12 dönemi çeyreklik 1,937 milyon TL net finansman gideri yazılması da gözden kaçırılmaması gereken detaylardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Gelir Kalemlerinde Gelişmeler Ne Yönde Oldu?

Ereğli Bilanço Analizi: Geri Dönüş Başladı mı?

Net satış rakamları incelendiğinde ise önceki yılın aynı dönemine göre 2023 yıllık enflasyon oranının üzerinde 72% büyüme sağlanan 46 milyar 889 milyon TL ciro rakamı olumlu karşılanabilir.

Kümülatif bakışta henüz burada da kayda değer büyüme izlenmedi. 2022 yılına göre net satış büyümesi enflasyonun oldukça aşağısında 16% ile sınırlı kaldı.

FAVÖK’te önceki yılın aynı dönemine göre oransal 661% yükselişle 5 milyar 132 milyon TL olarak gerçekleşti. Yıllık bazda yaşanan iyileşme dikkat çekici denebilir. Ancak 2022 yılına kıyasla kümülatif bakış yapıldığında burada da 42% oranda kayıp gerçekleşmiş durumda.

Sektör ve şirket için zayıf geçen döngüsel süreçte faaliyet giderlerinin kümülatif bazda 70% artış kaydettiği görüldü.

Kar Marjları Ne Durumda?

Döngüsel bir şirket olan EREGL’de kâr marjları önceki yılın aynı dönemine göre toparlanma kaydetmiş durumda. Brüt kâr marjı, esas faaliyet kâr marjı ve FAVÖK marjında önceki yılın aynı dönemine göre birbirine paralel ortalama 8,1% kadar toparlanma görüldüğü izlendi. Ancak 2022 yılına kıyasla kümülatif bakışta kâr marjları önemli düzeyde daralma yaşamış görülüyor.

2018-2022 yılları arasında 5 yıllık ortalama brüt kâr marjı (çeyreklik) 24,76% olarak gerçekleşirken 2023 yılı ortalama brüt kâr marjı (çeyreklik) 9,21% olarak izlendi. Bu görünüm kârlılık anlamında net bir dönüş sinyalinin henüz olmadığı anlamına geliyor olabilir.

Sektörde Genel Seyir Nasıl Devam Ediyor?

Sektörde 2023 yılı Aralık ayında dünya ham çelik üretimi yıllık bazda 5,3% ve aylık bazda 6,3% düşüş göstererek 135,7 milyon ton olarak gerçekleşti. Bu yıl Ocak-Aralık döneminde dünya ham çelik üretimi yıllık 0,1% düşüşle 1,85 milyar ton seviyesinde yer aldı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.