Borsa Haberleri

Enphase Alın, 75% Ralli Yapabilir – Evercore

Eylül 7, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Enphase Alın, 75% Ralli Yapabilir – Evercore

Güneş panelleri; vergi indirimleri ve iddialı iklim hedefleri sayesinde dünya genelinde rekor bir hızla yayılıyor. ABD’de de paneller o kadar hızlı kuruluyor ki, güneş enerjisinin bu yıl ilk kez yeni elektrik kapasitesinin yarısından fazlasını oluşturması bekleniyor. 

Ancak güneş enerjisi hisseleri, bu sürece eşlik edemedi. Konut çatı sistemleri de dahil olmak üzere bazı önemli ürün alanlarındaki zayıflık, sektördeki birçok hissenin dip yapmasına neden oldu.

Ancak hiçbiri, hissenin beş kattan fazla arttığı iki yılı da içeren altı yıllık bir kazanç serisiyle Enphase Energy (ENPH) kadar gözden düşmedi. Hisse, ocak ayından bu yana 54% geriledi.

Enphase, hala büyümekte olan ancak yeni zorluklarla karşı karşıya olan konut piyasası için temel bileşenler üretiyor. Yüksek faiz oranları ve Kaliforniya’daki güneş panelleri için daha katı kurallar, potansiyel müşterileri korkutarak sektörde belirsizliğe yol açıyor.

Enphase Alın, 75% Ralli Yapabilir - Evercore

Enphase’in zayıf bir üçüncü çeyrek tahmini açıklaması, hisse fiyatının o kadar hızlı düşmesine neden oldu ki, şu anda gelecek yıl beklenen kazancının 21 katından işlem görüyor ve bu, pandemiden bu yana en düşük seviye. 

Yine de Enphase, ABD’de ve diğer ülkelerde, dünyanın dört bir yanındaki kurulumcu ve distribütör ağıyla önemli bir güneş enerjisi ekipmanı tedarikçisi olmaya devam ediyor. 

Şirket kârının bu yıl 10% artarak hisse başına 5,07 dolara, sonraki iki yılın her birinde ise 30%’dan fazla artışla 2025 yılında 8,79 dolara ulaşması bekleniyor.

Güneş enerjisindeki rakiplerinin aksine Enphase, sağlam bir şekilde kârlılığını koruduğu için büyümesini desteklemek amacıyla giderek pahalılaşan borç piyasalarına başvurması gerekmiyor. Hatta şirketin bilançosunda borçtan daha fazla nakit var ve şirket temmuz ayında 1 milyar dolarlık bir hisse geri alım planı açıkladı.

Evercore analisti James West, önümüzdeki 12 ayda ENPH’nin 123 dolardan yaklaşık 80%’lik bir artışla 220 dolara çıkabileceğini düşünüyor. 2025 yılı hisse başına kâr tahmini olan 9 doların 24,5 katı ile hisselere değer biçen West, bu değerin şirketin büyüme beklentilerine daha uygun olduğunu söylüyor ve “Bence burada bir toparlanma olacak.” diyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti