Ekonomi ve Finans Haberleri

Enflasyonun Düşmesini Beklerken Atılabilecek 3 Adım

April 29, 2024 • 6 dakika okuma süresi
Enflasyonun Düşmesini Beklerken Atılabilecek 3 Adım

Kuşkusuz ABD’de enflasyon şu anda, örneğin bir yıl öncesine göre, daha ılımlı; ancak Fed’in olmasını istediği kadar ılımlı değil. Esasen tüketici fiyatları son aylarda bu sınırdan daha da uzaklaştı, hatta düşüş beklentilerine karşın yükseldi. Bu da elbette enflasyonla mücadelede faiz oranlarını yükselten Fed’in bu oranları daha uzun süre yüksek tutacağı anlamına geliyor.

Öte yandan daha yakınımızda ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) geçtiğimiz hafta düzenlenen Para Politikası Toplantısı’nda faiz kararını açıkladı.

Banka, piyasa beklentisine paralel şekilde faiz oranında değişikliğe gitmeyerek faizleri 50% seviyesinde sabit bıraktı. Peki, mart toplantısında yapılan faiz artırımı bir son muydu?

Bu sorunun cevabını elbette enflasyon görünümündeki seyir belirleyecek. Ancak TCMB Başkanı Karahan’ın “Faiz artırım döngüsünün sonlanmasıyla birlikte artık likidite yönetimine odaklanacağız.” diyerek, politika yapıcıların yeni aşamaya geçtiğini ve mevcut ekonomik koşullar altında stabilizasyon çabalarını sürdüreceklerini belirtmesi, parasal sıkılaşmanın sonuna gelindiğinde dair bir ipucu olarak değerlendirilebilir. 

Politika faizinin 50%’ye çıkarılmasıyla bankalarda mevduat faizlerinin de 55% seviyelerine yükseldiği takip ediliyor. Ancak paranı sadece mevduat hesaplarında değil, para piyasası fonlarında da tutarak bu getiriyi sağlayabilirsin. Hatta öyle fonlar var ki bankaların sunduğu mevduat oranlarının da üzerinde getiri sağlayabiliyorlar. 

ABD’de ise mevcut durum, piyasaların görünümünü yeniden şekillendirdi ve aslında yatırımcılara bir mesaj gönderdi: “Öylece eli boş oturmayın.” Ekonomik iklimde bir değişiklik olduğunda, doğru şeyleri yapıp yapmadığınızı kontrol etmenin zamanı gelmiştir.

İşte “öylece eli boş oturmamak için” enflasyonun düşmesini beklerken atabileceğiniz üç yatırım adımı:

1️⃣ Varlık Dağılımlarınızı Yeniden Gözden Geçirin

Enflasyon yumuşadığında ve faiz oranları düşmeye başladığında, hisseler yükselme eğilimine girer. Sorun şu ki, daha düşük enflasyona giden yol mükemmel bir şekilde haritalanmamıştır. Dolayısıyla, faiz oranlarının ne zaman düşeceği tam olarak belli değil.

Aslında bu iyi bir şey: Sonuçta yatırım uzun vadeli bir uğraştır, bu nedenle portföy düzenlemeleri büyük resim göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Bununla birlikte, farkında olmak isteyeceğiniz bazı şeyler de var.

Birincisi: daha kısa vadeli tahvillere sahipseniz yükselen faiz oranlarından daha fazla korunabilirsiniz. Ancak getiriler düşerken tahvil piyasasında bir ralli yaşanırsa (unutmayın, getiriler düştükçe tahvil fiyatları yükselir), daha uzun vadeli tahvillere göre daha düşük sermaye kazancı elde edersiniz. Büyük bir ekonomik yavaşlama bu senaryoyu yaratacaktır: Daha uzun vadeli tahvillerin daha kısa olanlardan daha fazla yükselmesine neden olacaktır.

Açıkçası işlerin böyle yürümesi gerekir. Tahviller genellikle portföyünüze çeşitlendirme avantajı sağlar, ekonomik stres zamanlarında genellikle hisselerin tersi yönde hareket ederler.

Dolayısıyla portföyde uzun ve kısa vadeli tahvillerin bir karışımını tutmak, ekonominin ortaya çıkardığı her şeye karşı kâr hanenizi desteklemenin etkili bir yolu olabilir.

Çeşitlendirmenin faydaları portföyünüzün diğer kısımları, özellikle hisseler için de geçerlidir. Enflasyonun düştüğü dönemlerde sağlık ve temel tüketim malları gibi bazı sektörler diğerlerine göre daha iyi performans gösterse de portföyünüzün büyük bir kısmıyla kısa vadeli kazançlar elde etmek riskli olabilir.

Daha kontrollü bir yaklaşımı tercih ediyorsanız, bunun yerine yatırımlarınızın çeşitli bölgeler, sektörler ve varlık sınıfları arasında çeşitlendirildiğinden emin olmak isteyebilirsiniz.

2️⃣ Yatırımlarınızı Beslemeye Devam Edin

2024, piyasalar için en parlak yıl olmayabilir Bazı ekonomistlerin sadece birkaç ay önce öngördüklerinin ötesinde devam edebilecek olan “daha uzun süre daha yüksek” faiz ortamı, piyasa kazanımlarını azaltabilir.

Ancak ABD ekonomisinin beklenenden daha güçlü olduğu görülürken – dikkat çekici derecede sağlam bir istihdam piyasası ve tüketici harcamalarının yardımıyla – parlak noktalar da var; tabii bu, merkez bankasının faiz oranlarını düşürmek için acele etmeyeceği anlamına gelse bile. 

Başka bir deyişle, buradaki büyük resim en iyi şekilde karışık olarak tanımlanabilir. Bu nedenle, son zamanlarda gördüğümüz piyasa türbülansı yılın geri kalanında da devam edebilir.

İşte bu yüzden piyasaya damla damla para akıtmaya devam etmek mantıklı. Dolar maliyeti ortalaması – ya da düzenli aralıklarla belirli bir miktarda yatırım yapmak – herhangi bir dalgalanmayı yumuşatmak için iyi bir yol olabilir.

3️⃣ Nakit Varlıklara Dikkat 

Nakit, süper yüksek getiri potansiyeli sunmayabilir ancak yine de iyi dengelenmiş bir portföyün temel bir parçasıdır.

Fiyat artışlarının hızı yavaşladıkça, en yüksek tasarruf oranları enflasyonu daha da geniş bir marjla geçecektir, bu da sizi nakit varlıklarınızı ağır tarafta tutmaya teşvik edebilir. Bu anlaşılabilir bir durum ancak uzun vadede üzücü olabilir.

Birleşik Krallık yatırım yöneticisi Schroders geçmiş verileri analiz etti ve üç ay veya daha kısa süreli dönemlerde nakit veya hisselerin enflasyonu geçme olasılığının genel olarak aynı olduğunu buldu. 

Ancak 20 yıllık yatırım dönemleri söz konusu olduğunda, firma hisselerin enflasyonu geride bırakma olasılığının 100% olduğunu, nakitte ise bu oranın yaklaşık 60% olduğunu tespit etti.

Nakit tutmak için elbette iyi nedenler var. Acil durumlar ve kısa vadeli alımlar için nakit kullanışlıdır ve size ortaya çıkan satın alma fırsatlarına hızlıca atlama esnekliği sağlayabilir. Ancak beş yıl veya daha uzun bir süre boyunca dokunmanız gerekmeyen ek birikimleriniz olduğunda, tasarruf oranı ne olursa olsun, borsa genellikle desteklenecek daha iyi bir seçim olduğunu kanıtlar.

Enflasyonun Düşmesini Beklerken Atılabilecek 3 Adım

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Finimize