Borsa Yorumları

Enerji Sektörünün Favori Şirketleri: Exxon vs Chevron

March 22, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Enerji Sektörünün Favori Şirketleri: Exxon vs Chevron

Yaşanan bankacılık krizi borsalarda çalkantılara neden olurken, petrol fiyatları son 15 yılın en düşük seviyesine gerilediğinden enerji hisseleri geçen hafta değer kaybetti.

S&P 500’ün enerji alt sektörü geçen hafta 7% düşmüş olsa da gücünü tekrar toplayarak bu hafta yaklaşık 5% yükseliş kaydetti. Pazartesi günü petrol fiyatları da 1% yükseldi. Volatilite devam ederken, Goldman Sachs 16 Mart tarihli bilgilendirme yazısında favori enerji hisselerini açıkladı.

Goldman analistleri, defansa çekilmek isteyen yatırımcılar için en iyi seçimin Exxon (XOM) olduğunu belirterek, bu hisseyi Chevron (CVX)’a tercih ediyor.

Analistler yazıda, “Son 12 ayda Exxon ve Chevron hisseleri arasındaki spread oranının 34% olduğu göz önüne alındığında ExxonChevron çekişmesi bir yıl önceye göre daha belirsiz görünse de, organik Upstream projelerinin (LNG, Guyana) ve Downstream büyüme girişimlerinin (Kimyasal ürünler, Beaumont) derinliğinden dolayı tercih hakkımızı XOM yönünde kullanmaya devam ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Upstream, ham petrol ve doğal gaz üretimini; Downstream ise, petrol arıtımını ifade ediyor.

Ancak bazı yatırımcıların Chevron (CVX)’a daha olumlu yaklaştığını kaydeden analistler, “Düşük seyreden petrol fiyatı/hisse senedi ortamının, güçlü bilançosu göz önüne alındığında, şirketin birleşme ve satın alma işlemleri yoluyla portföyünü güçlendirmesi açısından bir fırsat oluşturabilir.” diye ekledi.

Midstream sektörü

Goldman’dan yapılan açıklamada, petrol ve doğal gaz işleme ve depolama süreçlerine katılan şirketlerin oluşturduğu midstream enerji sektöründeki hisselerin, son düşüşlerde diğer alanlara göre daha iyi performans gösterdiği vurgulandı. Banka bunun nedeni olarak, emtia sektörüne doğrudan maruziyetinin daha düşük seviyede ve nakit akışlarının daha uzun süreli olmasını gösterdi.

Açıklamada, “Bu durum yatırımcılara her zaman bir umut ışığı olmuş olsa da tarihsel olarak baktığımızda, kayda değer harcamalar ve zayıf bilançolar göz önüne alındığında süreç genelde böyle gelişmemiştir. Bu kez, üç yıldır süregelen daha güçlü bir sermaye harcaması disiplini ve önemli bir kaldıraçsızlaşma sürecinin ardından bu görece sektör üstü performansın devam edebileceğine yönelik inancımız arttı.” ifadelerine yer verildi.

Targa – Oneok

Midstream hisselere ilişkin değerlendirmeler yapan Goldman, ABD merkezli Targa Resources (TRGP) ve Cheniere Energy (LNG) hisseleri için geri çekilmenin ardından “daha olumlu” bir duruş sergilediklerini açıkladı. Ancak bu grup içinde yer alan Targa Resources (TRGP) ve Oneok (OKE)’un, daha defansif karakterdeki hisselere nazaran daha düşük performans gösterdiği kaydedildi.

Targa ve Oneok karşılaştırması yapan banka analistleri, “Birinin diğerine göre az farkla da olsa daha zayıf performans göstermesine rağmen, bu iki hisse arasından TRGP’nin risk-ödül oranının daha cazip olduğunu görüyoruz.” ifadelerini kullandı. Bunun nedeni, Targa (TRGP)’nın operasyonlarının düşen petrol fiyatlarından Oneok (OKE) kadar etkilenmeyecek oluşu.

Goldman’dan yapılan açıklamanın devamında, enerji sektörünün bu tarafında daha defansif bir hisse arayışında olan yatırımcıların Enterprise Products Partners (EPD) hisselerine yönelebileceği vurgulandı.

EPD’nin farklı alanlara yayılmış ayak izinin ve teşvik oranları yoluyla işlem hacmindeki payını artırma kabiliyetinin / büyük çaplı pazarlama segmentinin, bu şirketi emsallerine kıyasla çok daha iyi bir konuma taşımasını bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Enerji Sektörünün Favori Şirketleri: Exxon vs Chevron

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC