Bültenler

En Çok Düşen Hisseler ve Analist Tavsiyeleri

February 11, 2022 • 10 dakika okuma süresi
En Çok Düşen Hisseler ve Analist Tavsiyeleri

“Başkaları açgözlü olduğunda kork ve başkaları korktuğunda açgözlü ol.” – Warren Buffett

Şirketlerin gelir açıklamaları, COVID-19 ve ekonomik veriler arasında hisse senedi piyasalarında geçen haftaki düşüş, hepinizin dikkatini çekmiştir.

Bazı endekslerin düzeltmeye yaklaştığını veya düzeltmeye girdiğini fark etmiş olabilirsiniz. Fakat biraz daha yakından bakarsanız, bazı bireysel hisselerin çok daha kötü durumda olduğunu görebilirsiniz.

Örneğin; pandeminin kahramanları olarak görülen aşı şirketlerinden ABD’li Moderna (MRNA), son üç ayda hisse değerinin yarısından fazlasını kaybetti. Şirketin hisse fiyatı, 2021’in kasım ayında 347 dolar düzeyindeyken, 10 Şubat 2022 itibarıyla 164 dolar seviyesinde.

Teknoloji şirketleri de ayı piyasasından nasibini aldı. Facebook’un sahibi Meta Platforms’daki (FB) düşüş, güçlü bilanço açıklayan diğer teknoloji şirketlerinde de bir satış dalgasına sebep oldu.

 • Şirketin artırılmış ve sanal gerçeklik operasyonlarını içeren Facebook Reality Labs’in (FRL) net kârı, 2021’in son çeyreğinde 8% azalarak 10,29 milyar dolara indi.
 • Aynı dönemde gelirlerini 20% artırarak 33,67 milyar dolara taşıyan Meta’nın hisse başına kârı ise 5% düşüşle 3,67 dolar oldu.
 • Meta’nın 2 Şubat Çarşamba günü açıkladığı çeyreklik performans sonuçları, şirketin hisselerinde 26,4%’lük dev bir düşüşe neden oldu.

Bu durum ayrıca Meta’nın piyasa değerinden de 230 milyar dolar sildi. Bu sayı, borsada listelenen bir şirkette görülen en büyük kayıp olarak tarihe geçti.

En Çok Düşen Hisseler ve Analist Tavsiyeleri
Yılbaşından bu yana S&P 500 performansı, 17 Şubat 2022

Bu çöküş, S&P 500 endeksinde 3 Şubat’ta 2,4%’lük bir düşüşe neden oldu. Nasdaq’taki gerileme ise 2021 eylül ayından beri görülen en kötü düzey olan 3,7%’deydi.

Aslında bu düşüşe çok da şaşırmamak gerekiyor. Çünkü aşılamanın hızlanmasıyla birlikte pandeminin hafiflediğine, böylece evde geçirilecek zamanın azalacağına inanan bazı yatırımcıların teknoloji hisselerindeki pozisyonlarını azaltması ve ABD merkez bankası FED’in faiz artırma planları, sektörde ufak bir paniğe neden oldu.

 • Arbuthnot Latham Eş Yatırım Başkanı Gregory Perdon, “Parmaklar bir süredir teknoloji sektörleri için sat tuşu üzerinde geziniyor. Meta’nınki gibi bir açıklama yapıldığında da yatırımcılar sonun başlangıcını görmeye başlıyor” diyor.
 • Meta’nın gelir açıklamaları sonrası yatırımcılar Snap (SNAP) ve Amazon’u (AMZN) da cezalandırmıştı. Fakat iki şirketin açıkladığı gelirler paniği hafifletti: Snap hisseleri, 3 Şubat Perşembe günü işlem saatlerinde 24% düşerken, borsa kapanışı sonrası 40% ralli yaptı.

Evet, bu şirketler şuan piyasanın sunabileceği en iyi hisseler olmayabilir. Bazıları, son üç ayda değerinin yaklaşık yarısını kaybetti. Fakat analistler, düşüşte olan hisselerin de faydalı olabileceğine işaret ediyor. 

🧗 Zirveden Düşenler

En Çok Düşen Hisseler ve Analist Tavsiyeleri

🥤 Celsius Holdings (CELH)

İçecek sektörünün oyuncularından Celsius Holdings, fitness sevdalılarının yanı sıra yatırım fonu yöneticileri için de oldukça popüler.

 • Insider Monkey, 2021’in ilk çeyreğinde 15 yatırım fonunun Celsius hissesine sahip olduğunu ve aynı yılın üçüncü çeyreğinde bu rakamın 22’ye kadar yükseldiğini gösteriyor.

Ne yazık ki bu yatırım fonları, şirkete olan inançlarından dolayı ödüllendirilmediler.

 • Hisseler son üç ayda değerinin yarısından fazlasını kaybetti ve CELH’in performansı, 2021 kasım ayının başından bu yana -63%’e yaklaştı.

Bu durum kısmen, Celsius’un ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun (SEC) şirketi, henüz konusu bilinmeyen ve açıklanmayan bir soruşturma için mahkemeye çağırdığını açıklamasından kaynaklanıyor olabilir.

Stifel analisti Mark Astrachan ise, açıklamanın ardından hisselere yönelik olumlu tavrını koruyor:

 • “Yakın zamanda açıklanan SEC soruşturması bir gözlem noktası olsa da neredeyse tüm hisse değerini oluşturan ABD satışlarını makûl ve nihai talebi yansıtıyor olarak görüyoruz.”

Şirketin geç elde ettiği mali sonuçlarını eleştirmek zor. 2021’in ilk dokuz ayında satışlar, bir önceki yıla göre 121% artarak 210 milyon dolara yükseldi. Bu; üçüncü çeyrek satışlarında, yıldan yıla 158%’lik bir artışla 94,9 milyon dolara ulaşan satışları da içeriyor.

Analistlere göre bu durum, Celisus’u bulunabilecek en çok büyüyen temel tüketici hisselerinden biri yapıyor.

Wall Street, 2021 yılının tamamı için şirketten mart ayında güçlü bir gelir açıklamasını bekliyor. Koyfin anketine katılan analistler, şirketin dördüncü çeyreği için 91,9 milyon dolar kazanç öngörüyor.

 • Eğer durum böyle olursa, şirketin 2021 yılı kazancı 2020 yılı düzeyinden 131% daha yüksek olmak üzere 301,9 milyon dolara ulaşacak.

Celsius’un büyüme hikayesi, Wall Street analistlerinin çoğunu iyimser tutmak için yeterli gibi görünüyor.

En Çok Düşen Hisseler ve Analist Tavsiyeleri

🧬 NeoGenomics (NEO)

2011’de kurulan NeoGenomics, kanser testleri üzerine odaklanan bir laboratuvar operatörü. NeoGenomics’in diğer laboratuvar testi şirketlerinden farkı ise, hizmetlerinin hastaneler ve araştırmacılar tarafından kullanılması.

 • Fakat bu sağlık şirketinin hisseleriyle ilgili en önemli gelişme, kendi “RaDaR” (tümörlerin tespit edilebilmesi için geliştirilen bir biyopsi analizi) minimal rezidüel hastalık (MRH) testine yeniden yatırım yapıyor olması. Bu test, hastanın kan örneğinden 48 tümör varyantını izleyebiliyor.
 • Needham analisti Mike Matson, “RaDaR yatırımları daha güçlü bir gelir artışı sağlayabilir” diyor ve RaDaR’ın gelecek birkaç yıl içinde şirketin ortalama yıllık gelir artışına 1% ila 5% katkıda bulunabileceğini belirtiyor.

Bu nedenle, son üç aylık dönemde 50%’nin üzerinde değer kaybeden NeoGenomics hisse senedine rağmen Wall Street, şirketin geleceği konusunda oldukça iyimser.

 • 2021’nin üçüncü çeyreğinde şirketin gelirleri 12,76% düşüşle 43,6 milyar dolara gerilirken, hisse başına kârı ise 125%’lik büyük bir darbeyle -0,17 dolara düşmüştü.

Buna rağmen; NeoGenomics hisseleri kapsamında, Koyfin tarafından yapılan bir ankete katılan 12 analistten üçü Güçlü Al (Strong Buy), sekizi Al (Buy) ve biri Tut (Hold) önerisinde bulunuyor.

Son kayıplar şirket hisselerinin fiyatını 23 doların altına düşürdü fakat 47,64 dolarlık konsensüs fiyat hedefi, analistlerin hissenin gelecek 12 ay içinde 110% düzeyinde artabileceğine inandığını ima ediyor.

En Çok Düşen Hisseler ve Analist Tavsiyeleri

👨‍💻 UpWork (UPWK)

Toplam 3,7 milyar dolar piyasa değerine sahip olan UpWork, çeşitli sektörden freelance çalışanlar ile müşterilerin bir araya geldiği bir online pazar yeri olarak tanımlanabilir.

Bu iş modeli ise analistler tarafından Covid-19 için biçilmiş bir kaftan olarak düşünülüyor.

 • Şirketin gelirleri, 2020 yılında yıllık bazda 24% artışla 373,6 milyon dolara yükselirken, hisseleri ise üç kata yakın bir artış gördü.

2020’den sonra UpWork’ün yukarı yönlü eğilimi durmadı. Şirketin 2021’in ilk dokuz ayındaki gelirleri, yaklaşık 40% artışla 336 milyon doları aştı.

 • Artan yalnızca gelirler olmadı. Bu dönemde kayıplara da tanık olan UpWork’ün aynı dönemdeki net zararı 42% derinleşerek 33,7 milyon dolara ulaştı.
 • Yatırımcılar kârsız şirketlerden çekilmeye başladıkça, UpWork de pandemi kazançlarının çoğunu eritti; şirketin hisse fiyatı son üç ayda 57%’nin üzerinde düştü.

Upwork’ün Wall Street’in en hızlı düşen hisse senetleri arasındaki statüsüne rağmen, kabaca 54 dolarlık hedef fiyatı, analistlerin şirket hisselerinin önümüzdeki 12 ay içinde iki katından fazlasına çıkmasını beklediklerini gösteriyor.

UpWork hissesi için “AL” bahsini oynayan Needham analisti Bernie McTernan, Upwork’ü “kalıcı güce sahip, pandemi döneminden pozitif etkilenen hisse” olarak tanımlıyor.

Analistlere göre şirket, düzenli işe alım sezonlarından etkilenmeye devam edecek ve bu da UpWork’ün ocak ve şubat istihdam sezonlarından sonra bir yavaşlama yaşayabileceği anlamına geliyor.

Upwork’ün işverenler için oluşturduğu Enterprise paketi ise Haziran 2021 itibarıyla 200’den fazla müşteriyle büyümeye devam ediyor. McTernan, bu sayıya önümüzdeki üç yıl içinde 600 ile 1.200 müşterinin daha eklenmesini bekliyor:

 • “Bu fırsatı ilk hayata geçirdikleri günler göz önüne alındığında, alınan riskin sunacağı ödülü çekici buluyoruz. Temel duruşumuz 2025’e kadar 19% bileşik ortalama büyüme oranı (CAGR) öngörüyor. Öte yandan eğer bir boğa piyasası oluşursa, bu durum da UpWork’ün yılda 1 milyar dolarlık gelir hedefine bir yıl erken ulaşacağını tahmin ediyoruz.”
En Çok Düşen Hisseler ve Analist Tavsiyeleri

💻 Sprout Social (SPT)

Şirketlere, kâr amacı gütmeyen kuruluşlara, kamu kuruluşlarına ve eğitim platformlarına bulut yazılımı ve araçları sunan Sproaut Social hisselerinde, ilk bakışta her şey günlük güneşlik.

Piyasada yeni sayılabilecek şirketin performansına baktığınızda, Wall Street’ten sıcak bir karşılama almış gibi görünüyor.

Bir de büyük resme bakalım.

 • Aslında Sprout Social hisseleri, sağlam büyümenin etkisiyle Eylül 2021’e kadar ilk işlem gününden bu yana 770%’e yakın kazanç sağladı. Şirketin 2020 geliri, bir önceki yıla göre 29% artarak 132,9 milyon dolara ulaştı.
 • Ancak hisse senedi, son üç aydaki yüzde 52’lik bir düşüş de dahil olmak üzere, Eylül 2021’den bu yana yüzde 60 geriledi.

Bu düşüş, kasım ayında şirket gelirlerinin yıllık bazda 39% arttığı umut verici bir üçüncü çeyrek bilanço açıklaması sonrası gerçekleşmişti. Öte yandan şu aralar SPT, eylül ayına kadar gelirine oranla yaklaşık 50 kat yüksek bir değerlemeyle işlem görmesinin ardından gelen çöküşle meşgul.

Sprout’un düşen hisse senetleri arasındaki yerine rağmen, Wall Street hâlâ umutlu.

 • Kasım 2021’deki son bilanço açıklaması sonrası William Blair analisti Arjun Bhatia “Sprout, önümüzdeki yıllarda çok daha fazla büyüme fırsatı gördüğümüz için uzun vadeli en iyi pozisyonumuz olmaya devam ediyor” dedi.
 • Stifel’den J. Parker Lane de “Social Sprout kendisini sürdürülebilir bir büyüme noktasında oldukça iyi konumlandırdı” yorumunu yaptı.
En Çok Düşen Hisseler ve Analist Tavsiyeleri


📖 Sözlük

Konsensüs Analist Notu: Farklı yatırım bankaları ve kurumlardan analistlerin ilgili hisse senedine dair yatırım görüşlerini ifade eder. Analistlerin ilgili hisse senedine dair verdikleri AL – TUT – SAT notları dışında, Yüksek Ağırlıklı – Düşük Ağırlıklı – Nötr gibi notları da bulunmaktadır.

Konsensüs Hedef Fiyat: Farklı yatırım bankaları ve kurumlardan analistlerin ilgili hisse senedinin fiyatına dair belirledikleri hedef fiyat seviyesini gösterir. Bu seviyelerin ortalama değerleri “Konsensüs Hedef Fiyat” seviyesini oluşturur. Her analistin, kurumun veya yatırım bankasının ilgili hisse senedine dair hedef fiyatları birbirlerinden çok farklı değerlerde olabilir.

Bu yazıda kullanılan analist görüşleri EquityRT.com’dan alınmıştır. Analist görüşleri AL-TUT-SAT olarak 3 kategori de alınmıştır. Hedef fiyat değerleri ise Tipranks.com’dan alınmıştır.

📁 Bu Yazıyı Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Crashing Stocks – Kiplinger

Meta’s dramatic fall masks strong earnings week across Big Tech – Financial Times

US stocks record worst day in almost a year as Meta plummets – Financial Times

Celcius Holdings – Fool.com

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.


Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı