Borsa Haberleri

Elon Musk, Twitter’ı Satın Almaktan Vazgeçebilir

Elon Musk, Twitter’ı Satın Almaktan Vazgeçebilir
Google News Icon Takip Et

Elon Musk, Twitter (TWTR)’ı kullanıcı tabanı hakkında daha fazla bilgi edinme isteklerini “engelleme” bahanesiyle 44 milyar dolarlık anlaşmadan çekilmekle tehdit etti.

Twitter bu konu hakkında Musk’a yeterli bilgileri sunduğunu savundu. Ancak Musk, sahte hesapların, Twitter’ın bildirdiği günlük kullanıcıların 5%’inden çok daha büyük bir paya sahip olduğunu iddia ediyor.

Bu anlaşmazlık, Twitter yönetim kurulunun nisan ayında onayladığı devralmanın geleceği hakkında daha fazla şüphe uyandırdı.

Şu anda 1 milyar dolarlık bir ayrılık tazminatı ödemekle ve anlaşmadan vazgeçerse olası bir dava ile karşı karşıya kalma ihtimaline sahip olan Musk sosyal medyada spam hesapları konusunu ilk olarak geçen ay gündeme getirmişti. Açıklamalarında ise bu konuyu vurgulayarak anlaşmanın askıya alındığını, ancak satın almanın gerçekleşeceğini belirtmişti.

Analistler, Tesla (TSLA) CEO’sunun bu sorunu anlaşma fiyatını yeniden müzakere etmek ve hatta anlaşmadan çekilmek için kullandığını düşünüyor. Elon Musk, tüm iddialarından sonra anlaşma için finansman sağlamaya çalışırken “makul bir işbirliğini” hak ettiğini de savunmuştu. 

Öte yandan analistler için Musk’ın konuyu sosyal medyada gündeme getirme kararı oldukça büyük bir sürpriz oldu. Ayrıca Musk’ın yaptığı hareket konunun ne kadar ciddi olduğunu tespit etmeyi de zorlaştırdı.

Twitter CEO’su Parag Agrawal, attığı bir dizi tweet’te şirketin bu konu ile ilgili tüm haklarını savunacağını belirtirken Musk, Twitter’ı ciddiye almadığını gösteren bir emoji ile yanıt verdi. Çünkü daha önce açıklamalarında Twitter’ın verilerini yalanlayarak, botların sosyal medya kullanıcılarının 20%’sini veya daha fazlasını oluşturabileceğine inandığını belirtmişti. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan mektup da iki tarafın mayıs ayının başından bu yana konuyla ilgili inişli çıkışlı bir süreç yaşadığını doğruluyor. Teksas Başsavcısı Ken Paxton, bu inişli çıkılı süreci sona erdirmek amacıyla Musk ve Twitter arasındaki tartışmaya katılarak Twitter’a “sahte bot hesapları hakkında potansiyel olarak yanlış raporlama” için bir soruşturma başlattığını söyledi. Şu anda Twitter’ın bilgi talebine yanıt vermesi için 27 Haziran’a kadar süresi bulunuyor.

Musk’ın başı şu anda Twitter anlaşmasına ek olarak daha büyük sorunlarla da belada. Elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın yatırımcıları ve Musk’ın da liderliğini yaptığı roket firması SpaceX’in yatırımcıları arasında alarm çanları çalmaya başladı. 

Sosyal medyayı devralmak için ödeme yardımı bulmak adına potansiyel olan yatırımcıları sıraya dizmeyi başaran Musk, şu anda sadece Tesla hisselerinin desteklediği kredileri kullanıyor. Son haftalarda gerçekleşen piyasa kargaşası Tesla da dahil olmak üzere birçok şirketin değerinden milyonlarca dolar silip süpürerek büyük bir darbe indirdi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı