Borsa Haberleri

Elektrikli Araç Üreticisi NIO, Covid ile Yüzleşiyor

Elektrikli Araç Üreticisi NIO, Covid ile Yüzleşiyor
Google News Icon Takip Et

Elektrikli araç şirketi NIO (NIO), COVID-19 ile ilgili aksaklıkların şirketin üretimini sınırlamaya devam etmesinden dolayı mayıs ayında bir yıl öncesine göre 4,7% artışla 7.000’den fazla araç teslim etti. Ancak bu rakam, şirketin mevcut üretim kapasitesinin oldukça altında kaldı.

NIO yaptığı açıklamada, pandemi kaynaklı üretim kısıtlamaların mayıs ayında toparlanmaya başlamasına rağmen Çin’deki COVID varyantlarının devam etmesinin üretimde kısıtlamalara neden olduğunu belirterek bu durumun kaynaklarını belirtti.

NIO, haziran ayında üretimi artırmak için tedarikçileriyle birlikte çalışmayı planlıyor. Covid ile ilgili kısıtlamalar gevşemeye başladığından teslimatların da artmasını bekleniyor. Şirket, yaptığı açıklamada net rakamlar vermese de yeni siparişlerin NIO’nun sektörde güçlü kalmasına yardım edeceğini belirtti.

Öte yandan Çin’in gelişmekte olan elektrikli araç üreticilerinin tümü, mayıs ayında NIO kadar sert darbe almadı. Nio’nun rakibi olan Xpeng (XPEV), mayıs ayı ortasında fabrikasında iki vardiyalı üretime yeniden başladığı için bir yıl öncesine göre 78% artışla 10.125 araç teslim etti.

XPeng fabrikası, Nio’nun bulunduğu Hefei çevresindeki bölgeden daha iyi durumda olan bir bölgede yer alıyor. Bu da araç teslim sayısında artış yaşamasının NIO’ya kıyasla daha kolay olmasına zemin hazırlıyor.

Şirketin diğer bir rakibi olan Li Auto (LI), batısındaki Yangtze Nehri bölgesinde bulunan tedarikçileriyle pandemi kaynaklı kesintiler yaşamasına rağmen, bir yıl öncesine göre 160%’ın üzerinde bir artışla mayıs ayında yaklaşık 11.500 araç teslim etti.

Ama tıpkı XPeng gibi Li Auto’nun fabrikaları da Changzhou’da bulunuyor. Bu bölge daha az COVID-19 vakasının yaşandığı bir alan olduğundan Li Auto da araç teslim sayısını kolayca artırabiliyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı