Rivian

Elektrikli Araç Resesyonu Yaklaşıyor: Güçlü ve Güçsüz Hisseler

January 9, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Elektrikli Araç Resesyonu Yaklaşıyor: Güçlü ve Güçsüz Hisseler

2023’e bazı krizlerle start veren elektrikli araç sektörü, pazardaki öncelikleri yeniden düzenlemeye başladı.

● Morgan Stanley’den Adam Jonas hafta başında yaptığı açıklamada bazı uyarılarda bulunarak elektrikli araçların akut bir yetersiz arz durumundan potansiyel arz fazlasına geçiş yaptığını ve yatırımcıların 2023 yılına ilişkin negatif bilanço (kazanç) revizyonlarının oluşturduğu risk artışını da göz önünde bulundurmaları gerektiğini vurguladı.

● Oluşan bu dinamik, göreli yüksek değerlemeleri ve maliyetleri (borç, tedarik zinciri, emtialar) hâlâ yüksekte kalan bir sektörü sarsıcı bir etki yapar.

● Ufka doğru bakan Morgan Stanley, 2023’ün elektrikli araç piyasası için, talebin arzı aştığı son iki yılın ardından talebi geride bırakan bir arz dönemine geçiş yılı olabileceğini düşünüyor.

● Bu konuda görüşlerini paylaşan Jonas, “Bu ortamda, değer zincirinde (üretimden başlayarak tedarik sürecinin ilk aşamasına kadar) kanıtlanmış bir ölçek ve maliyet liderliği sayesinde kendi kendini finanse eden (kurum dışı sermaye fonlamasına bağımlı olmayan) şirketlerin nispeten kazanacağına inanıyoruz.” dedi.

● Bu mantıktan yola çıkan kurum, bir elektrikli araç resesyonundan çok daha olumsuz etkilenebilecek Fisker (FSR), Lucid Group (LCID), Li-Cycle Holdings (LICY) ve QuantumScape (QS) hisselerinin yerine Tesla (TSLA), FREYR Battery (FREY) ve Rivian Automotive (RIVN) hisselerini tercih ediyor.

Elektrikli Araç Resesyonu Yaklaşıyor: Güçlü ve Güçsüz Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha