Borsa Yorumları

Ekonominin Sihirli İksiri: Yapay Zekâ Hisseleri!

Ekonominin Sihirli İksiri: Yapay Zekâ Hisseleri!
Google News Icon Takip Et

Raymond James’e göre yapay zekâ, yavaşlayan ekonomiye bir çözüm olabilir.

Wall Street şirketi, yapay zekânın cansız bir makro zemin için potansiyel olarak bir sonraki “verimlilik katalizörü” olabileceğini düşünüyor. 

Analist Frank Louthan “Neredeyse sihir yapar gibi, OpenAI ChatGPT’yi ticarileştiriyor ve yatırımcılar yakın vadede yatırım büyümesini ve uzun vadede verimlilik artışını sağlayacak sihirli bir iksir buluyor.” diyor.

Raymond James’e göre bu sihirli iksirden faydalanabilecek yapay zekâ odaklı hisseler de şöyle:

  • Alphabet (GOOGL)
  • Arista Networks (ANET)
  • Microsoft (MSFT)
  • American Tower (AMT)
  • Salesforce (CRM)
  • Nvidia (NVDA)

Şaşılmayacak şekilde Raymond James’in favorileri arasında Microsoft da yer alıyor. Analistler, yapay zekâyı Microsoft’un bulut stratejisinin ayrılmaz bir parçası ve yüksek büyüme oranına sahip, kârlı alanlardaki payını artırabilecek bir araç olarak görüyor.

Raymond James ayrıca Nvidia’yı da en iyi yatırımlar arasında değerlendiriyor. Wall Street tarafından yapay zekâ alanının baskın isimlerinden biri olarak görülen yarı iletken üreticisinin hisseleri, ilk yarıda üç basamaklı artış göstererek 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaştı. 

Büyük dil modellerinin temelini oluşturan entegre grafik işleme birimlerinin üreticisi olan Nvidia, güçlü bilançosundan da destek gördü. 

Tabii Advanced Micro Devices’ın (AMD) en iyi alternatiflerden biri olarak konumlanmasıyla, analistler Nvidia’nın karşısına zamanla yeni rakiplerin ve üreticilerin çıkmasını bekliyor. Ancak Nvidia’nın hakimiyetini paylaşmak kolay olmayabilir.

Louthan, “NVDA, performans avantajı, yazılım ekosistemi ve yapay zekâ teklifleri nedeniyle kendisini açıkça baskın çip/sistem tedarikçisi olarak konumlandırdı. Bizce şirketin yapay zekâ becerilerinin genişliği ve derinliği ile boy ölçüşmek zor olacak.”  yorumunu yapıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC