BIST Şirket Haberleri

EBRD, Türkiye için Büyüme Tahminini Yükseltti

September 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
EBRD, Türkiye için Büyüme Tahminini Yükseltti

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), mayıs ayında Türkiye’nin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYH) büyüme tahminini 2,5%’ten 2023 yılı için 3,5%’e revize etti. Ancak yılın ikinci yarısında yavaşlama beklentisi devam ediyor.

📈 İlk Yarıda Güçlü Büyüme Bekleniyor

Banka, 2023’teki büyüme tahminindeki bu olumlu revizyona sebep olarak, seçim öncesi mali canlanma nedeniyle ilk yarıda gösterilen güçlü performansı gösteriyor.

📅 2024 Tahmini Sabit Kaldı 

EBRD’nin 2024 yılına yönelik büyüme tahmini değişmedi ve 3% olarak korundu.

⚖️ Dış Finansman Dengesizlikleri 

Rapor, Türkiye ekonomisindeki dış finansman dengesizliklerine dikkat çekti. Kısa vadeli dış borç 200 milyar doları aşarken, cari açık ise 60 milyar dolar seviyelerinde. Bununla birlikte, döviz rezervlerinin artışına rağmen hâlâ mütevazı seviyelerde olduğu belirtiliyor.

🗳️ 2024’teki Yerel Seçimler

Ortodoks ekonomi politikalarına geri dönüş, olumlu bir sinyal olarak algılanırken, Mart 2024’teki yerel seçimlerin ekonomi üzerindeki etkisinin önemli olacağına vurgu yapıldı.

📉 Büyüme Performansı ve Enflasyon 

EBRD ekonomistleri, Türkiye’nin son yıllardaki güçlü büyüme performansını öne çıkarırken, 2023’ün ilk yarısında 5,6%’dan 3,9%’a gerileyen bir büyüme oranına dikkat çekti. Ayrıca, enflasyonun yüksek seyrinin devam ederek, 2023 sonunda 60%’a ulaşmasının beklendiği bilgisi paylaşıldı.

EBRD, Türkiye için Büyüme Tahminini Yükseltti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk BeyanıBu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: ERBD