Al Sinyali Veren Hisseler

Düşük Faizler, 2024’te Ucuz Temettü Hisselerine Yardımcı Olabilir

December 19, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Düşük Faizler, 2024’te Ucuz Temettü Hisselerine Yardımcı Olabilir

Kamu hizmeti hisseleri, 2023’ün sonunda kelepir fiyatlara işlem görüyor ve Wall Street’ten çeşitli isme göre birçoğu yeni yıl için iyi yatırım fırsatları sunuyor. 

Sektör, bugüne kadar yaklaşık 10% değer kaybetti ve bu performans, S&P 500’deki 11 sektör arasında en kötü görünüme işaret ediyor. Buna karşılık endeks, 2023’te 23% artış gösterdi. 

Fed’in faiz artırma kampanyası, geçen yılın başlarından itibaren kamu hizmetlerini baskı altına alarak şirketleri daha yüksek refinansman maliyetlerine maruz bıraktı ve temettülerini Hazine tahvillerine göre daha az cazip hale getirdi. Kamu hizmetleri, tahvil piyasasının bir uzantısı gibi hareket eder ve oranlar yükseldikçe fiyatlar düşme eğilimine girer.

Ancak 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisinde son haftalarda izlenen düşüşle, kamu hizmetleri geçtiğimiz ay 2% artışla bir toparlanmanın tadını çıkarıyor. Gösterge getiri, bugün yaklaşık %3,9 seviyesinde ve 5% seviyesini aştığı ekim ayındaki zirve seviyesinden keskin bir düşüş sergiliyor.

🎯 Morningstar enerji ve kamu hizmetleri stratejisti Travis Miller, “Kamu hizmetleri için tarihsel olarak kötü bir 2023 oldu ancak ileriye dönük olarak fırsatlar görüyoruz. Nihayet yatırımcıların temettü getirisi olan kamu hizmetlerine yatırım yapma şansına sahip olduğunu düşünüyoruz ve bunun da ötesinde, kamu hizmetleri on yıldan fazla bir süredir gördüğümüzden daha güçlü bilançolara ve daha güçlü büyüme beklentilerine sahip.” yorumunu yapıyor. 

Fed’in bu yılki faiz politikasını belirleyen “daha uzun süre daha yüksek” teması, kamu hizmetlerinin yatırımcılar arasındaki cazibesini azaltmıştı. Son zamanlarda tahvil getirilerinde görülen geri çekilmenin ardından Fed geçen hafta gelecek yıl üç kez faiz indirimi beklediğinin sinyalini verdi.

🎯 JPMorgan analisti Jeremy Tonet geçen hafta yayınladığı bir raporda fiyat/kazanç katsayılarına atıfta bulunarak, “Burada, kamu hizmetleri grubuna olan genel ilgide son zamanlarda bir artış izliyoruz ve dengelenen/düşen faiz görünümünü çoklu genişleme için önemli bir katalizör olarak görüyoruz.” dedi. 

ClearBridge Investments portföy yöneticisi ve şirketin Dividend Strategy fonunun eş yöneticisi John Baldi de yüksek faiz oranlarına bağlı birçok sıkıntının hâlihazırda fiyatlandırıldığını söyledi.

🎯 Kamu hizmetleri için 2024 bilanço beklentilerinin çok fazla değişmediğini ve uzun vadeli faiz oranlarının sektör için düşük performansın itici gücü olduğunu belirten Baldi, “Faizler düşerse, sektörün tarihsel göreceli değerlemesine daha uygun bir şekilde yeniden değerlenmesi için bir fırsat var çünkü daha yüksek oranlarla ilişkili sıkıntıların bir kısmı etkili bir şekilde önceden fiyatlandırıldı.” diyor. 

Bu görünüme paralel olarak analistler, aşağıdaki ucuz ve temettü ödeyen kamu hizmeti isimlerinde 2024 için olumlu beklentilere sahip:

  • Sempra (SRE)
  • Edison International (EIX)
  • NiSource (NI)
  • Entergy (ETR)
  • CMS Energy (CMS)
  • Duke Energy (DUK)

Baldi’nin fonu bu yıl iki kamu hizmeti şirketini daha bünyesine kattı: Sempra Energy ve Edison International. Baldi’ya göre bu ikili, makul değerlemeler ve cazip bir getiri sunuyor.

Kaliforniya’da faaliyet gösteren Sempra hisseleri 3,2% temettü getirisi sunuyor. UBS de 2023’te 2% değer kaybeden hisseyi “AL” olarak değerlendiriyor. Edison International da rakibi gibi Kaliforniya merkezli ve 4,5% getiri sunuyor. EIX, bu yıl yaklaşık 10% yükseldi.

Morningstar’dan Miller da Indiana merkezli NiSource’u favori seçimlerinden biri olarak gösteriyor ve “Piyasanın önümüzdeki beş yıl içinde şirket için kazanç büyüme potansiyelini takdir ettiğini düşünmüyoruz.” diyor. 

NiSource 3,8% temettü getirisi ödüyor ve Orta Batı’da gaz dağıtımı ve elektrik operasyonları alanında faaliyet gösteriyor. 

JPMorgan’dan Tonet de NiSource’u 2024 için en iyi seçim olarak nitelendiriyor ve hissenin “hâlihazırda enflasyon ve yüksek faiz oranlarını yansıtan bir görünüme sahip olumlu tematik niteliklerini” gerekçe gösteriyor. Banka ayrıca NiSource’un yıllık 6% ile 8% aralığındaki hisse başına kâr büyümesine de dikkat çekiyor.

Düşük Faizler, 2024’te Ucuz Temettü Hisselerine Yardımcı Olabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC