Borsa Yorumları

Düşen Petrol Fiyatları Karşısında Morningstar’ın Önerdiği Enerji Hisseleri

April 23, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Düşen Petrol Fiyatları Karşısında Morningstar’ın Önerdiği Enerji Hisseleri

Artan jeopolitik gerilimler geçtiğimiz hafta yatırımcıların risk iştahında bir azalmaya yol açarken, aynı zamanda ham petrol fiyatlarında da bir dalgalanmaya yol açtı. Ancak bir stratejist, enerji sektöründe hâlâ fırsatlar olduğuna inanıyor.

Enerji sektörü, geçen yıl genel olarak piyasa performansının altında kalanlar arasındaydı ancak bu yıl işler tersine döndü ve birçok hisse şu anda tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın işlem görüyor.

Morningstar enerji ve kamu hizmetleri stratejisti Stephen Ellis de petrol piyasasındaki dalgalanmanın zorluklar yarattığını kabul ediyor ancak yatırımcıları sabırlı olmaya çağırıyor çünkü bu stratejinin “enerjide düzenli olarak karşılığını verdiğine” inanıyor.

Ellis, “Petrol fiyatları 2020’de olduğu gibi düştüğünde veya piyasa daha olumsuz bir görüşe sahip olduğunda, enerji hisseleri konusunda genellikle daha da heyecanlanıyoruz çünkü en cazip getirileri bu zamanlarda bulabiliriz.” diyor. Bununla birlikte stratejist, şu anda piyasada “seçici fırsatlar” olduğunu söyledi.

Petrol vadeli işlemleri, geçen hafta İran’ın İsrail’e saldırmasının ardından İsrail’den gelecek olası bir karşılıkla çatışma riskinin artacağına dair endişelerden bir miktar destek aldı. Ancak misilleme endişeleri ve Ortadoğu’da ham petrol arzını sekteye uğratabilecek daha geniş çaplı bir çatışmaya dair korkuların azalması nedeniyle petrol fiyatları bu kazançlarını sildi. 

Enerji Sektöründeki Kaliteli İsimler

Tabii bu durum, sektörün tamamının aşağı yönlü performans göstereceği anlamına gelmiyor. Ellis, enerji alanında hisse seçerken kaliteli isimleri aradığını belirtiyor:

Bunların hepsi, yüksek petrol fiyatları döneminde bile adil değer tahminlerimizde bir miktar yukarı yönlü olan ‘hendekli’ şirketlerdir.” 

Morningstar’a göre geniş “ekonomik hendeklere” sahip hisseler, dayanıklı rekabet avantajlarına sahip isimler olarak görülüyor.

Dilersen lafı daha fazla uzatmadan Morningstar’ın mevcut ortamda beğendiği enerji hisselerine yakından bakalım.

🎯 Enbridge (ENB)

Ellis, Kanadalı enerji devi Enbridge’i “uzun süredir yatırımcıların gözdesi olan bir şirketi indirimli olarak satın almak için nadir bir fırsat” olarak tanımlıyor.

Şirket kısa bir süre önce, üç aylık temettüsünü 3,1% artırarak hisse başına 0,9 dolara çıkardı ve böylece üst üste 29. temettü artışına imza attı. Böylece şirketin yıllık temettü ödemesi hisse başına 3,66 dolara ulaştı.

Morningstar’ın hisse için belirlediği 41 dolarlık (56 Kanada doları) adil değer tahmini, hissenin yaklaşık 16,7% potansiyel artış kaydedebileceği anlamına geliyor. 

🎯 TC Energy (TRP), SLP (SLB)

Morningstar, TC Energy için dört yıldız derecelendirmesine sahip ve 47 dolar seviyesinde bir adil değer tahmini veriyor, bu da hisse fiyatında yaklaşık 4,2%’lik bir düşüş ima ediyor. 

Küçük bir not: Yatırım araştırma şirketi, hisselere bir ile beş yıldız arasında bir derece veriyor ve en yüksek derece, hisselerin değerinin düşük olduğunu gösteriyor.

Morningstar, daha önce Schlumberger olarak bilinen SLB için de dört yıldız derecelendirmesine sahip.

Ellis, “SLB’nin uzun vadeli görünümü konusunda iyimserliğimizi koruyoruz. Enerji dönüşümü devam ettikçe, şirketlerin enerji güvenliği için petrol ve gaza güvenmeleri gerekecek. Bu nedenle, uluslararası petrol ve gaz faaliyetlerinin önümüzdeki beş yıl boyunca SLB için istikrarlı fırsatlar sunması bekleniyor.” yorumunu yapıyor.

Morningstar’a göre hissenin adil değeri 62 dolar seviyesinde ve bu da yaklaşık 24,3%’lük bir potansiyel artış anlamına geliyor.

🎯 ExxonMobil (XOM)

ExxonMobil’e ise üç yıldız notu ve yaklaşık 11% yukarı yönlü potansiyeli temsil eden 133 dolarlık bir adil değer tahmini veren Ellis, rakiplerinin birçoğu yatırımlarını yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendirirken bile, şirketin petrol ve gaza olan bağlılığını korumasının, karşı karşıya olduğu en büyük fırsatlardan biri olduğuna inanıyor:

Şirket, dışarıdan daha fazla ses getirme çağrılarına yanıt verdi ve emisyon azaltma hedeflerini açıkladı. Ayrıca düşük karbon teknolojilerine de yatırım yapıyor ancak bu çabalar ölçülü ve petrol ve gaz üretimini merkezde tutuyor.

Ellis’a göre bu strateji, şirketin çevre odaklı yatırımcıların övgüsünü kazanma konusunda pek olası olmasa da “Daha başarılı olma olasılığının daha yüksek olduğunu ve muhtemelen daha az risk taşıdığını düşünüyoruz. Exxon’un yatırım stratejisi muhtemelen daha üstün getiri sağlayacaktır.” diye ekliyor. 

🎯 APA (APA) 

Enerji segmentinde Ellis’in beğendiği son isim olarak APA öne çıkıyor.

Güney Amerika ülkesindeki arama projelerine atıfta bulunarak “Piyasa Surinam’daki geliştirme potansiyeli konusunda son derece şüpheci ancak hisse fiyatının buradaki herhangi bir başarıyı fiyatlandırmadığını görüyorum.” diyen Ellis, şöyle devam ediyor:

Bu durum, yatırımcıların geliştirmeden elde edecekleri avantajı bedavaya elde edecekleri anlamına geliyor. Bu, hissenin potansiyel olarak çok sağlıklı bir getiri sağlaması için yakın vadede petrol veya gaz fiyatlarına bağlı olmak zorunda olmamamız açısından çok cazip bir özellik.

Düşen Petrol Fiyatları Karşısında Morningstar’ın Önerdiği Enerji Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC