Bültenler

Dünyanın En Büyük Borsaları 2022

January 13, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Dünyanın En Büyük Borsaları 2022

Her gün yaklaşık milyarlarca dolar işlem hacmine ulaşan borsalarda, binlerce şirket listelenmektedir. Borsalar aracılığı ile halka arz edilen şirketler; finansman sağlayarak büyürken, bireysel ve kurumsal yatırımcılar da borsalar aracılığıyla şirketlere yatırım yaparak onlara ortak olabilmektedirler. 

Peki, dünyanın en büyük borsaları hangileri? Bu yazımızda dünyanın en büyük borsalarını ve bu borsaların özelliklerinden bahsedeceğiz. Hadi başlayalım.

NYSE (New York Menkul Kıymetler Borsası) – ABD

Dünyanın En Büyük Borsaları 2022

Dünyanın açık ara farkla en değerli borsası, New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE)’dır. New York Borsası’nda işlem gören şirketlerin toplam piyasa değeri yaklaşık 20 trilyon dolardır ve dünyanın önde gelen şirketleri bu borsada listelenmektedir.

NYSE’nin aylık işlem hacmi yaklaşık 200 milyar dolarken, kuruluşu 1700’lü yılların sonlarına dayanmaktadır. NYSE, Euronext gruba aittir ve New York’ta yerleşik olduğu sokağın adı dünyaca ünlü “Wall Street”tir. 

Coca-Cola, Pepsi Co, Bank of America, Mastercard, Unilever ve Walmart gibi dünyaca ünlü pek çok şirket NYSE’de işlem görmektedir.

Sen de Midas ile NYSE’de işlem gören dünyaca ünlü hisselere sadece 1,5 dolar işlem ücretiyle özgürce yatırım yapabilirsin.

Nasdaq (National Association of Securities Dealers Automated Quotations)

Dünyanın En Büyük Borsaları 2022

1971 yılında kurulan Nasdaq, dünyanın ilk elektronik borsası olma özelliğine sahiptir. 3000’den fazla hissenin listelendiği borsa, aynı zamanda teknoloji borsası olarak da bilinmektedir. 

Apple, Amazon ve Alphabet (Google) gibi dünyanın en büyük teknoloji şirketleri bu borsada listelenmektedir. 

Sen de Midas ile Nasdaq’ta işlem gören dünyaca ünlü hisselere sadece 1,5 dolar işlem ücretiyle özgürce yatırım yapabilirsin.

Londra Menkul Kıymetler Borsası

Dünyanın En Büyük Borsaları 2022

İşlem hacmi bakımından dünyanın 3. en büyük borsası olan Londra Menkul Kıymetler Borsası, 1801 yılında kurulmuştur. Dünyanın en büyük borsaları arasında yer almasından dolayı yabancı şirketler, çifte listeleme ile birlikte Londra Borsası’nda da listelenmektedir. 

2004 yılında Londra Borsası, Hong Kong’da ofis açarak Asyalı şirketlerin de borsaya kote olmasını sağlamıştır. Ayrıca hisse senetlerinin yanı sıra borsa yatırım fonları ve borçlanma araçları da bu borsada işlem görmektedir.

Londra Borsası’nda 60’dan fazla ülkeye ait 1000’den fazla hisse listelenmektedir.

Tokyo Menkul Kıymetler Borsası

Dünyanın En Büyük Borsaları 2022

Tokyo’da kurulmuş bir borsa olan Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nın sahibi, Japan Exchange Group’tur. Asya kıtasında piyasa değeri açısından en büyük borsadır. Kuruluşu 1870’lere dayanan borsa, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir süre askıya alınmasının dışında günümüze kadar aktif bir şekilde gelmiştir.

Uluslararası Borsa Federasyonu’nun yayınladığı veriler doğrultusunda toplam piyasa değeri ve günlük işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük ikinci hisse senedi borsası olarak kabul edilmektedir.

Borsada, birinci pazarda işlem gören ve işlem hacmi en yüksek 225 şirketin hisselerinden meydana gelen “Nikkei 225 endeksi” en önemli endekstir. Borsada işlem gören diğer önemli endeks de TOPIX endeksidir. “TOPIX endeksi” Tokyo Borsası birinci pazarda işlem gören tüm hisse senetlerini kapsamaktadır.

Euronext

Dünyanın En Büyük Borsaları 2022

Euronext 2000 yılında Amsterdam, Brüksel ve Paris borsalarının birleşmesi ile kurulmuştur.

Euronext Borsası’nda vadeli işlemler ile hisse senetleri üzerine işlemler de yapılabilmektedir. Euronext vadeli işlemler borsasında emtia ürünlerinin yanı sıra endeks vadeli ürünleri de işlem görmektedir. Endeks vadeli işlemlerinde işlem hacmi en yoğun olan endeks, Paris endeksi ve AEX koduyla Atina borsasıdır. 

Ayrıca Euronext Borsası’nda vadeli ürünler arasında en çok işlem gören ürün ise öğütülmüş buğdaydır.

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı