Dünyaca Ünlü Yatırımcıların Favori 3 Hisse Senedi

Dünyaca Ünlü Yatırımcıların Favori 3 Hisse Senedi
Google News Icon Takip Et

Kilit Noktalar: 

  • Yatırıma yeni başlayanlar için, yatırım bankaları veya dünyaca ünlü yatırımcıların portföyü bir rehber niteliği taşıyabiliyor. 
  • Warren Buffet’tan George Soros’a, Bridgewater Associates’ten Berkshire Hathaway’e birçok yatırımcı ve yatırım firmasının portföyünde yer alan hisseler incelenerek, yatırımcıların favori 3 hisse senedi mercek altına alındı.

Bir işte başarılı olmak istiyorsanız, o işin en iyileri olarak görülen isimleri yakından takip etmek size bolca fikir verecektir. Bu, hayatın ve iş dünyasının her alanında olduğu gibi tabii ki yatırımda da geçerli bir kaidedir. Daha iyi bir yatırımcı olmak için dünyanın en büyük yatırımcılarının neler yaptığını araştırmak kesin olmasa bile işe yarayabilir. 

Elbette, bu büyük yatırımcılarla aynı fikirde olmak ve aynı hisseye yatırım yapmak zorunda değilsiniz. Fakat, büyük yatırımcıların favori hisse senetlerini ve bu hisseleri neden sevdiğini bilmek fazlasıyla yardımcı olabilir.

Amazon (AMZN) / Güncel Fiyat: 121,14 dolar

Amazon, üç multimilyarder yatırımcısının favori hisse senetlerinden birisidir. Mesela David Tepper’ın Appaloosa Management fonunun ikinci en büyük şirketidir. Aynı zamanda George Soros’un Soros Fon Yönetimi şirketinin portföyü içerisinde Amazon, dördüncü en büyük pozisyona sahip.

Amazon, pozisyon olarak Warren Buffett’ın listesinde düşük bir orana sahip olsa da Buffet’ın şirketi Berkshire Hathaway, 1,3 milyar dolardan fazla Amazon hissesine sahip.

Gelelim Amazon hissesinin performansına! Amazon, bu yıl şimdiye kadar bu süper zengin yatırımcılara pek de kâr getirmedi. Ayrıca yavaşlayan gelir artışıyla da bireysel yatırımcıları da hayal kırıklığına uğrattığını söyleyebiliriz. 

Ancak Tepper, Soros ve Buffett’ın; Amazon’a dair uzun vadeli beklentileri konusunda emin olması yatırımcılara güven aşılıyor. Şirket hâlâ e-ticaret segmentinin zirvesinde. Amazon Web Services bulut birimi, büyük bir hızla büyümeye devam ediyor. Amazon ayrıca, şirketin birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcısı 1Life Healthcare’i (daha iyi bilinen adıyla One Medical) 3,9 milyar dolara satın alma planlarının gösterdiği üzere, agresif bir şekilde yeni pazarlara açılıyor.

Coca-Cola (KO) / Güncel Fiyat: 62,19 dolar

Hem Buffett hem de multimilyarder yatırımcısı Ray Dalio, Coca-Cola’ya çok önem veriyor. Yiyecek ve içecek devi, Berkshire Hathaway’in üçüncü en büyük yatırımı ve Dalio tarafından kurulan devasa hedge fonu Bridgewater Associates için de dördüncü en büyük hisse senedi pozisyonu olarak yer alıyor.

Coca-Cola, 2022’de düşüş yaşayan piyasa oranlarını yenecek gibi görünüyor. Hisse senedinin gösterdiği istikrar, böyle muazzam bir dalgalanmanın olduğu bir ortamda yatırımcılar için sığınacak bir güvenli liman görevi görüyor.

Ancak şunu belirtmekte de fayda var: Buffett ve Dalio, Coca-Cola hisselerini yakın zamanda almadı. İkisi de yıllardır bu hisseye sahipler. Mesela Berkshire ilk olarak 1988’de Coca-Cola’da bir pozisyon başlattı. 

Apple (AAPL) / Güncel Fiyat: 152,95 dolar

Böyle bir liste yapıldığında Apple’ı unutmak olmaz tabii. Dünyanın en büyük yatırımcılarının çoğu için Apple, dünyanın en iyi şirketlerinden biri olmasa da sanırım Warren Buffet için öyle! 

Çünkü Apple, Berkshire’ın portföyündeki en büyük pozisyona sahip. Buffett, Apple’dan bahsederken Berkshire’ın “dört devinden” biri demeyi ihmal etmiyor. Bu arada diğer üçünün de Berkshire Hathaway’in yan kuruluşlarından oluştuğu gerçeğini de söylemek isteriz. 

Apple, yılbaşından bu yana düşmesine rağmen, hâlâ piyasadan daha iyi bir performans gösteriyor. Şirket, finansal büyüme üzerinde baskı oluşturan bazı tedarik zinciri sorunlarıyla karşılaşmaya devam ediyor. Ancak, bunlar yalnızca geçici sorunlar olarak görülüyor.

Warren Buffett’ın, Apple’ın geleceğinin parlak olduğuna inandığından emin olabilirsiniz. Berkshire’ı bu yılın başlarında hisse senedinden daha fazla almaya devam etti ancak Apple, yükseliş yaşamaya başladıktan sonra durdu.

Finansal veriler 25.07.2022 borsa kapanış saatine göre düzenlenmiştir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı