Borsa Yorumları

Dow’un Köpekleri: Analistler Bu Dow Hisselerinde Büyük Kazançlar Bekliyor

Aralık 13, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Dow’un Köpekleri: Analistler Bu Dow Hisselerinde Büyük Kazançlar Bekliyor

Popüler bir yatırım stratejisi, 2024 yılında temettüye aç yatırımcılar için mavi çipli hisseler öneriyor.

1990’ların başında yatırımcı Michael O’Higgins tarafından popüler hale getirilen “Dow’un Köpekleri” basit bir strateji: Her yılın başında Dow Jones’un en yüksek temettü veren 10 üyesine yönelmek.

Bu stratejinin arkasında bazı teoriler vardır. Dow iyi kurulmuş şirketlerden oluştuğu için, Dow’un Köpekleri tipik olarak yüksek bir kalite eğilimine sahip oluyor.

Ve hisse fiyatı düştüğünde genellikle yükselen temettü verimine odaklanarak, stratejiyi izleyen yatırımcılar hisselerin geçmişlerine göre ucuz olduklarında ve potansiyel olarak bir toparlanma zamanı geldiğinde yatırım yapabiliyor.

Capital Wealth Planning kurucusu ve baş yatırım yetkilisi Kevin Simpson, opsiyon piyasasının yatırımcıların Fed’in 2024’te faizleri düşürmesini beklediğini ima etmesiyle, önümüzdeki yılın sağlıklı temettü getirisine sahip hisseler için uygun bir yıl olabileceğini söyledi:

Bu o kadar basit bir hesap değil çünkü şirketin temellerine bakmak zorundasınız. Ancak geniş bir perspektiften bakarsak, faiz oranlarının artmak yerine düştüğü bir ortamda stratejinin daha iyi sonuç vermesini beklersiniz.

✍️ Küçük bir uyarı: Bu, her yıl kazanan bir strateji değil. Köpekler, hisselerin gerilediği 2022 yılında daha geniş piyasadan daha iyi performans gösterdi. Ancak 2023 yılında “Muhteşem Yedili” hisseleri piyasayı yukarı taşırken, Dow Köpekleri S&P 500’ün gerisinde kaldılar. 

Hatta daha da geriye gidersek, son beş yılda Köpekler 2023 dahil olmak üzere dört kez S&P 500 ve Dow’un altında performans gösterdi.

Bu düşüş Köpekler’in göreceli yatırım istatistiklerine zarar verdi. Son 20 yılda, 2023’ün sonundan itibaren, Köpekler temettüler de dahil olmak üzere yılda ortalama 8%’in biraz üzerinde getiri sağladı. 

Bu oran S&P 500’ün yılda 1 puanın biraz üzerinde gerisinde kalıyor. 2018’in sonunda, 2003’ün sonundan bakıldığında, Köpekler S&P 500’ün yılda yaklaşık 1 puan önündeydi.

🚀 Yine de Simpson, 2024 için aşağıdaki Dow hisselerinin yatırımcılarına kazandırabileceğini düşünüyor:

  • Amgen (AMGN)
  • Coca-Cola (KO)
  • Cisco (CSCO)
  • Goldman Sachs (GS)
  • IBM (IBM)
  • Chevron (CVX)
  • Dow (DOW)
  • 3M (MMM)
  • Verizon (VZ)
  • Walgreens Boots Alliance (WBA)

Öne çıkan isimler arasında, Wall Street’te 2024’e doğru en güçlü desteğe sahip üç Köpek Coca-Cola, Goldman Sachs ve Chevron. Bu üçlü için ortalama “AL” oranı yaklaşık 70% seviyesinde.

Coca-Cola, Goldman ve Chevron yatırımcısına sırasıyla 3,1%, 3,1% ve 4,2% getiri sağlamaktadır. 2024 Köpekler için ortalama getiri yaklaşık 4,8% seviyesinde. S&P 500’ün temettü getirisi şu anda yaklaşık 1,6%, Dow’un getirisi ise yaklaşık 2,1%.

Elbette yatırımcılar 10 ismin tamamı olmadan da Dow’un Köpekleri teorisini takip edebilirler. Simpson şu anda Coca-Cola, IBM ve Verizon dahil olmak üzere 2024 listesindeki on isimden altısına sahip.

Verizon’u, sarsıntılı birkaç yılın ardından istikrar kazanmış görünen ve temellerini iyileştiren bir hisse senedi olarak vurgulayan Simpson, “5G için muazzam sermaye harcamaları yaptılar ve şimdi bilançolarını doğru boyutlandırmaya çalışıyorlar. Çok fazla borçları var ancak faiz artışlarından önce çok sayıda düşük faizli kağıdı kilitlemek için bu konuda akıllı davrandılar.” diyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Barron’s

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti