Dolar/Lirada Yeni Zirve

Mart 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar/Lirada Yeni Zirve

Döviz kurları, güçlü bir başlangıç yaptıkları bu haftaya da yeni rekorlarla veda etmeye hazırlanıyor. Küresel piyasalarda ise kritik istihdam verisi öncesi dolar endeksindeki kayıplar devam ediyor. 

Dünü 31,8932 lira seviyesinde tamamladıktan sonra serbest piyasada bugüne 31,9540 lira ile başlayan dolar, sabah saatlerinde 31,9556 lira ile zirve tazeledikten sonra TSİ 12.30’da 0,19% artışla 31,9544 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise 34 dolar sınırına oldukça yaklaşarak dünü 34,9957 liradan tamamladıktan sonra bugüne 34,9800 lira ile başlayarak yatay seyretti ve 34,9803 liradan işlem gördü. 

Dolar/lira kurundaki bu zirve, dün HSBC’den gelen revizeyi izledi. Banka, dolar/TL’de 2024 yılı için 33 olan tahminini 36’ya yükseltti.

Aralarında Murat Toprak’ın da bulunduğu HSBC stratejistleri dolar/TL’deki söz konusu revizenin gerekçesi olarak değer kaybının beklenenden daha hızlı olduğunu belirtti.

🎯 Dolar Endeksi 103 Seviyesinin Altında

Dolar/Lirada Yeni Zirve

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının piyasalar tarafından büyük ölçüde olumlu karşılanmasının ardından, bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi öncesinde 102,775 seviyesine geriledi. 

Dün Powell’ın faiz indirimleri sinyalleri veren açıklamaları sevinçle kutlandı. Ancak Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, indirimler için Fed’in birkaç enflasyon verisine daha ihtiyaç duyacağını söyledi. Mayıs ayından önce iki, haziran ayındaki Fed toplantısına kadar ise üç enflasyon verisi açıklanacak. 

Westpac stratejisti Imre Speizer, “Dolar bugünkü tarım dışı istihdam verisi karşısında daha kırılgan görünüyor. ABD istihdam verisi, şapkadan doları destekleyici büyük bir tavşan çıkarmadığı sürece, dolardaki zayıflık önümüzdeki hafta da devam edebilir.” yorumunu yaptı. 

Ekonomistler, ABD’nin ocak ayındaki 353 binlik istihdam patlamasının ardından şubat ayında 200 bin kişilik bir rakam görmeyi bekliyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters