Borsa Yorumları

Doğal Gaz Sektörü, Yapay Zekâ ile Talep Patlaması Yaşayacak – Tudor

April 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Doğal Gaz Sektörü, Yapay Zekâ ile Talep Patlaması Yaşayacak – Tudor

Yatırım bankacısı Tudor Pickering Holt & Co analistleri, yapay zekâ veri merkezlerinin güç kullanımındaki artışın önümüzdeki on yılda doğal gaz talebini önemli ölçüde artırabileceğini düşünüyor.

Tudor raporunda, bu talep artışını karşılamak için günde 8,5 milyar fit küp kadar doğal gaza ihtiyaç duyulabileceği öngörülüyor.

ABD’li enerji ve teknoloji şirketleri, ülkenin elektrik sistemlerinin üretici yapay zekâ gibi teknolojilerin hızla artan güç ihtiyaçlarını karşılayacak kadar hızlı genişlemediğine dair endişelerini dile getirerek, veri merkezi işletmelerini bazen kamu hizmetlerini atlamaya ve doğrudan enerji üreticileriyle anlaşmalar yapmaya veya kendi tedariklerini oluşturmaya teşvik ediyor.

Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nın en son verilerine göre, genel talepteki artış, ülke çapında elektrik üretimi ve enerji depolama projelerinin şebekeye bağlanması için 2022’de 2 bin gigawatt’tan 2023’te 2 bin 600 gigawatt’a yükselen talep kuyruğuna eklendi.

Tudor raporu, veri merkezlerinden gelen mevcut güç talebinin 11 gigawatt (GW) olduğunu ve baz senaryoda 2030 yılına kadar 42 GW’a çıkmasının beklendiğini tahmin ediyor.

Analistler, Kinder Morgan (KMI), Williams (WMB) ve Energy Transfer (ET) gibi boru hattı operatörlerinin artan gaz talebinden yararlanmak için en iyi konumda olmasını beklerken, EQT (EQT) ve Chesapeake Energy (CHK) gibi gaz üreticilerinin de mevcut durumdan faydalanacağını düşünüyor.

Doğal Gaz Sektörü, Yapay Zekâ ile Talep Patlaması Yaşayacak - Tudor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters