Borsa Yorumları

Disney Hisselerinin Pozitif Görünümü

Şubat 10, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Disney Hisselerinin Pozitif Görünümü

Disney (DIS) ilk çeyrek bilançosuyla Wall Street’teki beklentileri aştı ancak manşetleri süsleyen konu, şirketin geniş kapsamlı yeniden yapılanma planı oldu.

CEO Bob Iger’ın tekrar dümene geçmesiyle birlikte Disney, giderleri kısmak ve yaratıcılık gücünü tekrar içerik üreticilerinin ellerine bırakmak yoluyla iş kolunda “önemli bir dönüşüm” gerçekleştirmeye çalışıyor.

Bu dönüşüm, iş kolunu üç ayrı segmente bölme ve giderlerden 5,5 milyar dolar tasarruf sağlama planını içeriyor. Şirket ayrıca 7 bin çalışanının işine son verebilir, yani başka bir ifadeyle çalışan sayısını 3% oranında azaltabilir.

Yatırımcıların bu gelişmeleri olumlu bulmasının etkisiyle Disney hisseleri çarşamba günü kapanış sonrası işlemlerde 5,4% oranında değer kazandı.

Peki, doğru zaman geldi mi?

Independent Solutions Wealth Management portföy yöneticisi Paul Meeks gelecek dönemdeki zorlukların büyüklüğünü önemli buluyor.

Meeks, “Bu kadar büyük bir şirkette böylesine kapsamlı bir yeniden yapılanmaya gitmek hiç de kolay olmayacak. Bob Iger dümende olsun ya da olmasın, bu çok zor olacak” dedi. 

Portföy yöneticisi, bu yeniden yapılanmanın “yıllar boyu sürecek bir çalışma” gerektireceğine inanıyor.

Meeks sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu arada isteğe bağlı tüketim malları sektöründe alabileceğiniz, üzerinde ağır bir yeniden yapılanma yükü olmayan birçok hisse var. Bunlar hâlâ Amerika’nın en iyi markaları ve makul fiyatlamalara sahip.

Ancak, Albion Financial Group yatırım kurulu başkanı Jason Ware Disney hakkındaki olumlu görüşünü koruyor. Şirketin “harika bir kuruluş” olduğuna ve yatırımcıların uzun vadeli bakış açısı benimsemesi gerektiğine inanıyor.

Ware, “Diyeceklerimi bir kenara yazın; yayıncılık işi kârlılığa dönüştükçe Disney de kârlı hale gelecek. Bunun gerçekleşmesi için belki birkaç çeyrek dönem geçmesi gerekebilir. Ama o noktaya vardıklarında bu durum, hisse başına kârdan kaynaklanan ve gittikçe artan bir destekleyici rüzgara dönüşecek” dedi.

Ware, Meeks’in Netflix (NFLX) için yaptığı, “doğrudan tüketiciye” alanındaki “krallığını” koruyacağı değerlendirmesine katılmıyor. Ware, Netflix’in 150 milyon abone sayısına ulaşmasının 7 yıl sürdüğünü ama Disney+’ın aynı rakamı sadece iki buçuk yılda yakaladığını sözlerine ekledi.

Yatırım kurulu başkanı, “Disney yediden yetmişe tüm kesimleri kapsayan geniş tabanlı bir şirket olmaya devam ediyor. İnsanlar daha çocukken Disney ile tanışıyor ve Disney iş modeli ömür boyu onlarla kalmayı sürdürüyor. Bu değişmedi.” dedi.

Ware, yayıncılığın kârlılığı ve gider yönetimi ile ilgili meseleler çözüme kavuştuktan sonra hisse fiyatının 170 dolara çıkabileceğine inanıyor.

Disney Hisselerinin Pozitif Görünümü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti