BIST Şirket Haberleri

Demir Çelik Sektörü Deprem Bölgesinin Tüm Taleplerini Karşılayacak

February 20, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Demir Çelik Sektörü Deprem Bölgesinin Tüm Taleplerini Karşılayacak

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan sektörde oluşabilecek taleple ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Türk çelik sektörünün yaklaşık 18,5 milyon ton yassı çelik üretim kapasitesi olduğunu belirten Yayan “Buna karşın şimdiye kadar en çok 15,5 milyon ton üretti. Konteyner için şu anda ihtiyaç duyulan rakam 80 bin ton civarında. Dolayısıyla bu bizim toplam üretimimizin sadece 1%’ine tekabül ediyor.

Benzer şekilde orada gerçekleştirilmesi planlanan inşaat yatırımları için
4-5 ay içerisinde yaklaşık 4 milyon ton civarında bir inşaat demirine ihtiyaç duyuluyor. Biz bunu rahatlıkla karşılayabilecek durumdayız; çünkü Türkiye’nin 24 milyon ton civarında inşaat demiri kapasitesi var” dedi.

Öte yandan deprem sonrası durum tespit çalışmaları tamamlanıncaya kadar üretime ara veren İskenderun Demir Çelik için meydana gelen hasarın şirketin mali tablolarını önemli ölçüde etkileyecek düzeyde olmadığını belirterek, “çalışmalar tamamlandıktan sonra kademeli ve kontrollü bir şekilde üretime yeniden başlayacağını” açıkladı.

Demir Çelik Sektörü Deprem Bölgesinin Tüm Taleplerini Karşılayacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberght