Borsa Yorumları

Defansif Sağlık Sektörünün Büyüme Fırsatı Sunan Hisseleri

Şubat 28, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Defansif Sağlık Sektörünün Büyüme Fırsatı Sunan Hisseleri

Büyük teknoloji yatırımcıların dikkatini -ve dolarlarını- çekiyor ancak piyasanın hafif köşede kalmış bir köşesi canlanmaya başlıyor; yatırımcılar, bu alandaki bazı hisselerin savunma ve büyüme özelliklerini değerlendirebilir. 

S&P 500 sağlık-bakım sektörü, bugüne kadar 2024’te yaklaşık 8% artış gösterdi ve büyük ölçüde yatay bir 2023’ten şimdi iddialı bir geri dönüşe hazırlanıyor. 

Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, teknoloji sektörü 2024’te şimdiye kadar 10% arttı ancak yapay zekâyı çevreleyen heyecan, 2023’te büyük sermayeli teknolojiyi ve genel pazarı 24,2%’lik çarpıcı bir sıçramaya yükseltti.

Janus Henderson Investors portföy yöneticisi ve araştırma analisti Dan Lyons, “Geçen yıl, sağlık hizmetleri piyasaların önemli ölçüde altında performans gösterdi ve bu, kısmen yumuşak iniş beklentisi ve teknoloji ile yapay zekâya olan talep konusunda artan rahatlıktan kaynaklanıyordu.” diyor. 

❗️ Önemli: Sağlık hizmetleri teknolojinin yıldız performansına göre zayıf kalsa da yatırımcılar bu sektörün defansif özelliklerini unutmamalı. S&P 500’ün 19,4% düştüğü 2022 yılında, sağlık sektörü sadece 3,5% gerilemişti. 

Lyons, “Piyasalar zorlandığında, sağlık hizmetleri portföyde bulundurmak için iyi bir sektör olabilir.  Bu yıl sektörün çeşitli faktörlerin etkisiyle toparlandığını gördük. Bunlardan bazıları sağlık hizmetlerinin büyüme yönlerine ve neden hücum oynayabileceğinize işaret ediyor.” yorumunu yapıyor. 

🌟 İnovasyonlar Sunabilen Şirketler Öne Çıkıyor

Defansif Sağlık Sektörünün Büyüme Fırsatı Sunan Hisseleri

Sağlık hizmetlerinin bu özellikleri, Lyons ve ekibinin en fazla yenilik tespit ettiği biyoteknoloji alanı tarafından destekleniyor.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi, 2022 yılındaki 37 ilaca göre 2023’te 55 yeni ilacı onayladı. Bu ilaçlar arasında daha önce FDA tarafından onaylanmamış bir etken maddeye sahip ve 2023 listesinde Esai ve Biogen (BIIB) tarafından geliştirilen Alzheimer tedavisi Leqembi gibi tedaviler yer alıyor. 

Lyons, “Başarılı olacak ve pazara yeni inovasyonlar sunacak yeni ürünlerin arkasına yatırım yapabilirseniz, iyi iş çıkarabilir ve pazarlar açıldıkça yeni büyüme fırsatlarına katılabilirsiniz.” ifadelerini kullanıyor. 

Birleşme faaliyetleri, büyük ilaç şirketlerinin tedavi geliştirmede ön planda olan çevik biyoteknoloji şirketlerini satın alması nedeniyle sağlık hizmetlerinde büyümenin bir başka itici gücü oldu.

Büyük ilaç şirketleri inovasyonlarının yaklaşık üçte ikisini biyoteknolojiden sağlıyor ve büyük ilaç şirketleri 2025 yılında önemli miktarda satış kaybedecekleri önemli bir patent uçurumu yaşıyorlar.” diyen Lyons, birleşme ve satın almaların bu isimlerin bu boşluğu doldurmaları için en iyi yol olduğunu belirtiyor.

Portföy yöneticisine göre, dikkate değer isimler arasında AbbVie (ABBV) ve yakın zamanda tamamlanan ImmunoGen satın alması yer alıyor. ImmunoGen, yumurtalık kanseri için bir tedavi olan Elahere’in arkasındaki isim ve folat reseptör-alfa pozitif platine dirençli yumurtalık kanseri hastalarında kullanılmak üzere FDA’dan hızlandırılmış onay aldı.

Lyons ayrıca, “kistik fibrozis tedavisinde yenilikçi ve lider” olarak tanımladığı Vertex Pharmaceuticals’ın (VRTX) da geliştirilmekte olan yeni ilaçlardan oluşan cazip bir boru hattına sahip olduğunu vurguladı.

Şirket tarafından geliştirilmekte olan tedaviler arasında, yakın zamanda önemli denemeler de dahil olmak üzere Faz 3 programından geçen bir ağrı kesici ilaç olan VX-548 yer alıyor. 

👀 Hangi İsimlerde Fırsat Var?

Konu kâr payı sunmaya geldiğinde, büyük ve küçük oyuncular arasında keskin bir ayrım var. Lyons, sağlık sektörüne yeni adım atanlar için yeni bir ilaç hattı geliştirmenin veya gelecek vaat eden bir biyoteknoloji firmasını satın almanın büyük miktarda nakit gerektireceğini belirtiyor. 

Bu durum göz önüne alındığında FactSet verilerini kullanarak S&P 500 sağlık sektöründeki temettü veren hisseleri taradık. Aşağıdaki isimler, izlendikleri analistlerin en az yarısı tarafından “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak değerlendiriliyor:

  • Abbott Laboratories (ABT)
  • AbbVie (ABBV)
  • Cigna Group (CI)
  • CVS Health (CVS)
  • Merck (MRK)

2024’te şimdiye kadar 18% artan ABD’li Merck, bu ayın başlarında kanser tedavisi Keytruda ve HPV aşısı Gardasil’in etkisiyle dördüncü çeyrek gelirleri ve düzeltilmiş kârında Wall Street tahminlerini aştı. Ayrıca Merck 2,4% temettü getirisine sahip.

Merck’in son sonuçları, Guggenheim’dan Seamus Fernandez’in 12 Şubat’ta hissenin hedef fiyatını 130 dolardan 145 dolara yükseltmesi ve “AL” notunu yinelemesi için bir sebep oldu. 

Sağlık sigortacısı Cigna da analistlerin yaklaşık dörtte üçünün beğendiği bir hisse olarak listede yer aldı. Temettü getirisi 1,6% seviyesinde olan hisse, 2024 yılında 14% değer kazandı.

Bu ayın başlarında Cantor Fitzgerald analisti Sarah James, Cigna’nın “NÖTR” notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti ve 334 dolarlık hedef fiyatını da 372 dolara taşıdı. 

Not güncellemesinde şirketin sağlık hizmetleri birimi Evernorth’u öne çıkaran James, “Cigna’yı, Evernorth’un neden olduğu daha büyük 2025/2026 kâr tahmini potansiyelinin yanı sıra Medicare’deki mevcut belirsizliğe en düşük riskle maruz kalan şirketlerden biri olarak görüyoruz.” yorumunu yaptı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC