Bültenler

Coca-Cola’nın Gelir Artışı İlk Çeyreğe Damgasını Vurdu

Coca-Cola’nın Gelir Artışı İlk Çeyreğe Damgasını Vurdu
Google News Icon Takip Et

Coca-Cola’nın (KO) ilk çeyrekteki net kârı, analistlerin tahminini aştı. Beklentilerin üzerinde gelen çeyrek bilançosunun sebepleri arasında fiyat artışları ve pandemi kısıtlamalarının kalkmasıyla gazlı içeceklere olan talebin yükselmesi geliyor.  

Şirket borsanın ilk çeyreğini enflasyona bağlı fiyat artışlarından dolayı gelirin analist tahminleri ve kâr planlarının çok üstünde bir değer ile kapattı. Ayrıca bazı pazarlardaki fiyat artışları diğerlerine kıyasla daha dikkat çekiciydi. 

Verilere göre, firmanın ilk çeyrekteki net cirosu 16% artışla 10,5 milyar dolara çıkarak, analistlerin beklentisi olan 9,83 milyar doları ve 0,64 dolar hisse başına kâr ile 0,58 dolarlık beklentiyi aştı.

Coca-Cola hisseleri yıl içerisinde 10% yükseldi. Şirket böylece bu yıl S&P 500’ün düşük performansına rağmen yatırımcılarına pozitif bir grafik sundu.

Coca-Cola Kuzey Amerika’da bir önceki yıla kıyasla 33%, Latin Amerika’da 19%, Asya Pasifik ve Avrupa pazarında ise 6% kâr oranına sahip oldu. 

Fiyat artışlarına rağmen Coca Cola’nın ünite kasa hacmi tüm coğrafyalarda artış gösterdi.

Şirket, tüm yıl boyunca organik satış büyümesini 7% ila 8% arasında yükseltti. Bu yılın sonuna kadar Coca-Cola’nın kazançlarının %5 ila %6 artması bekleniyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı