ABD Borsası Notları

Citigroup Birinci Çeyrekte Wall Street Tahminlerini Geride Bıraktı

April 12, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Citigroup Birinci Çeyrekte Wall Street Tahminlerini Geride Bıraktı

Diğer ABD’li bankacılık devleriyle birlikte bilanço sezonuna kapıyı açan Citigroup (C), yılın ilk üç aylık döneminde Wall Street konsensüsünün üzerinde güçlü rakamlar açıkladı. 

Bankanın gelirleri yıllık bazda 2% düşüşle 21,10 milyar dolara geriledi ancak analistlerin 20,4 milyar dolarlık beklentisini aştı. Öte yandan şirketin net kârı ise yüksek kredi maliyetleri sebebiyle 27% düşerek 3,37 milyar dolar veya hisse başına 1,58 dolara geriledi. 

Citi’nin yatırım bankacılığı gelirleri, artan borç ve hisse ihraçlarının etkisiyle bu çeyrekte 35% artışla 903 milyon dolara yükseldi ve 805 milyon dolarlık StreetAccount tahminini aştı.

Sabit getirili işlem gelirleri 10% düşüşle 4,2 milyar dolara geriledi ancak 4,14 milyar dolarlık tahmini geride bıraktı. Hisse gelirleri ise 5% artışla 1,12 milyar dolarlık konsensüsün üzerinde, 1,2 milyar dolar oldu.

Banka ayrıca, artan mevduat ve ücretler sayesinde küresel şirketlerin bankacılık ihtiyaçlarını karşılayan işletmeleri içeren hizmetler bölümünden 8% artışla 4,8 milyar dolar gelir elde etti.

Citigroup CEO’su Jane Fraser, kapsamlı kurumsal revizyonun mart ayına kadar tamamlanacağını ve bankanın ilk çeyrek sonuçlarıyla birlikte kıdem tazminatı giderlerine ilişkin bir güncelleme yapacağını söyledi.

Fraser bilanço açıklamasında, “Geçtiğimiz ay, eylül ayında duyurduğumuz organizasyonel sadeleştirmenin sonu oldu. Sonuç, stratejimize tam olarak uyum sağlayan ve bunu kolaylaştıran daha temiz, daha basit bir yönetim yapısı.” ifadelerini kullandı. 

Fraser geçen yıl, varlıklarına göre ABD’nin üçüncü büyük bankasında yönetim yapısını sadeleştirme ve maliyetleri azaltma planlarını açıklamıştı.

Analist Değerlendirmesi

Citigroup’un finansal sonuçları, bankanın karışık bir performans sergilediğini gösteriyor. Gelirlerdeki hafif düşüşe rağmen analist beklentilerinin üzerinde bir sonuçlar elde edilmesi, Citi’nin zorlu piyasa koşullarında bile dayanıklılığını koruyabildiğine işaret ediyor. Yatırım bankacılığı alanındaki önemli gelir artışı, Tahvil ve hisse ihraçlarındaki aktif rol sayesinde yatırım bankacılığı gelirletinin artması Citi’nin bu segmentte güçlü bir konumda olduğunu gösteriyor. Diğer taraftan, yüksek borçlanma maliyetlerinin net kâr üzerinde olumsuz etkisi hissedilirken bu durum genel kârlılık üzerinde baskı oluşturuyor.

Citigroup Birinci Çeyrekte Wall Street Tahminlerini Geride Bıraktı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Citigroup