Borsa Yorumları

Citi FedEx’in Notunu Neden Yükseltti?

Şubat 3, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Citi FedEx’in Notunu Neden Yükseltti?

Citi’ye göre, 2022’deki aksiliklerin ardından FedEx (FDX) giderlerini azaltma ve kontrol altında tutma konusunda “ciddileşiyor” ve bu durum nakliye devi için iyi sonuçlar getirecek.

Bu olumlu değişimi göz önünde bulunduran analist Christian Wetherbee hisse için belirlediği “NÖTR” olan notunu “AL” seviyesine yükseltti. Analist bu not güncellemesine gerekçe olarak FedEx’in ofis çalışanları ve idari kadrolarında personel sayısını 10% oranında azaltma planını da içeren tasarruf tedbirlerine duyulan güvenin artmasını gösterdi. 

Bilgilendirme yazısında, “Bu nedenle, tasarruf konusunda bir miktar yol alınması ve şirket beklentilerinin büyük ölçüde düşürülmesiyle birlikte olumlu durum senaryosunun çok net bir şekilde gerçekleştiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullanan analist, 12 aylık ortalama hedef fiyatını hisse başına 190 dolardan 240 dolara yükseltti. Bu yeni fiyat hedefi çarşamba günkü kapanış fiyatına kıyasla yaklaşık 12% yükselişe işaret ediyor. 

Aralık ayında FedEx’ten yapılan bir açıklamada, talep düşüşü yaşanması ve küresel iş hacminin azalması sebebiyle bazı ofisleri kapatmak ve nakliye uçaklarını parka çekmek yoluyla 2023’te 1 milyar dolar tasarruf yapılmasının planlandığı bildirilmişti. Çarşamba günü açıklanan işten çıkarmalar bu tasarruf planının bir parçası. 

Bank of America analistlerinden Ken Hoexter’a göre personel sayısının azaltılması şirkete 2023’te tahmini 60 milyon dolar ve uzun vadede 500 milyon dolar tasarruf sağlayabilir ve çeyreklik hisse başına kâr rakamını 40 sent yükseltebilir. 

Analist ayrıca, şirketin görünümü hakkındaki güven algısının artmasını gerekçe göstererek FedEx’in notunu “AL” seviyesine yükseltti ve 12 aylık ortalama hedef fiyatını 204 dolardan 233 dolara güncelledi. Bu hedef fiyat hissenin perşembe günkü kapanışına kıyasla 9% yükseliş kaydedebileceğini gösteriyor.

Citi FedEx’in Notunu Neden Yükseltti?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti