Borsa İstanbul Notları

Cirosuna Oranla En yüksek İş Alan Şirketler

June 7, 2024 • 8 dakika okuma süresi
Cirosuna Oranla En yüksek İş Alan Şirketler

Borsaya açık şirketler; müşterileriyle mal veya hizmet sözleşmesi imzaladıklarında, SPK’nın maddeleri gereği belli bir tutarın üzerindeki sözleşmelerini KAP’ta bildirmek zorunda olabilir.

Bunun yanında şirketler yatırımcılarını aydınlatmak ve şeffaf iletişimi artırmak için aldığı işleri de KAP’ta açıklayabilir.

Biz de senin için KAP’ta açıklanan en yüksek iş ilişkisine sahip şirketleri listeledik. 🔍

KAP’tan aldığımız veriler sonucunda şirketlerin iş ilişkilerinin vadeleri göz önüne alınmadan en yüksek olanları sıraladık.

Eğer hazırsan cirosuna oranla en yüksek iş ilişkisi kuran şirketleri inceleyelim. 👀

🌾 AGROT – 2023 cirosunun 679%’u

🔌 GEREL – 2023 cirosunun 503%’ü

💻 ANELE – 2023 cirosunun 316%’sı

🖥️ FONET – 2023 cirosunun 261%’i

🔬 SDTTR – 2023 cirosunun 261%’i

🛰️ ASELS – 2023 cirosunun 257%’si

⚡ KONTR – 2023 cirosunun 254%’ü

Agrotech Teknoloji (AGROT) 

Ceviz ve birçok meyveyi organik tarımla topraktan sofraya kadar olan sürecin (hasat, lojistik, depolama, paketleme, satış) tamamını gerçekleştiren AGROT, tarım teknolojileri konusunda da faaliyet gösteriyor.

Bunun yanında teknoloji tarafında Orta Doğu ve Orta Asya ülkelerine e-devlet çözümleri gibi finansal teknoloji hizmeti veren şirket kripto tarafına da yatırım yapıyor.

Depo yatırımı, büyük hasat alanı alımı ve güçlü teknoloji yatırımları eşliğinde yeni halka arz olan şirket 2023 yılı mali tablolarında satışlarının 679%’u kadar iş sözleşmesi imzaladı. Şirketin 2023 yılı cirosu 582 milyon TL olarak gerçekleşmişti.

Şirketin Yatırımları ve 2024 Beklentisi

Şirket; 2024 yılında yatırım odağını sos, ketçap, salça, bebe bisküvisi, kripto token, teknolojik çözümler ve holdingleşme yolunda yatırımlarına ağırlık verecek.

Şirket bu yatırımları gerçekleştirmek adına yeni depo yatırımları, sera alımları, girişim sermayesi yatırım ortaklığı (GSYO) kurma işlemlerine devam ediyor.

Şirketin 2024 Yılı ve 5 Yıllık Beklentileri

Şirket; tüm bu yatırımların sonucu olarak 2024 yılında 8,17 milyar TL ciro, 1,85 milyar TL brüt kâr beklemektedir.

5 yıllık hedefler doğrultusunda 2028 yılında yaklaşık 54 milyar TL ciro elde etmeyi bekleyen şirket brüt kârını 19 milyar TL’nin üstüne çıkartmayı hedeflemektedir.

Gersan Elektrik (GEREL)

Kablo kanal sistemleri ve busbar sistemleri üretim ve hizmetlerini sağlayan GEREL asıl büyük iş ilişkilerini elektrikli şarj istasyonları kurulumu sayesinde gerçekleştirdi.

Almanya’da e-şarj istasyonu sözleşmesi imzalayan şirketin toplam iş ilişkileri 2023 cirosunun 503%’ü kadarını oluşturuyor.

Şirketin 2023 yılı toplam cirosuna baktığımızda 1,5 milyar TL olduğunu şirketin piyasa değerinin ise 3,15 milyar TL olduğunu görüyoruz. 

Anel Elektrik (ANELE)

Anel Elektrik, ana faaliyet konusu olan elektromekanik taahhüt kapsamında, çok sayıda nitelikli uluslararası ve ulusal projede elektrik ve mekanik sistemlerin uygulama faaliyetlerini gerçekleştirmektedir.

Özellikle belirli zamanlarda şirket yurt dışından cirosuna oranla çok büyük işler alabilme kapasitesine sahip.

2024 Mayıs ayında İngiltere’de bir kağıt fabrikasıyla iş sözleşmesi imzalayan ANELE’nin toplam iş ilişkisi tutarı 2023 cirosunun 316%’sını oluşturmaktadır.

Şirketin 2023 yılı cirosunu incelediğimizde 2,1 milyar TL olduğunu görüyoruz

Şirket, elektrifikasyon tarafında oteli havalimanı, fırkateyn gibi çok çeşitli bütün elektronik altyapı taşıyan maddi varlıklara hizmet edebilmektedir.

Şirketin hizmet verdiği en önemli pazar Türkiye ve Orta Doğu pazarı olsada Avrupa pazarında aktif faaliyetlerine devam ediyor.

Fonet Bilgi Teknolojiler (FONET)

Sağlık sektöründe bilişim teknolojisi hizmeti veren FONET 200’ün üstünde hastaneye hizmet vermektedir.

Özellikle hastanelerin teknolojileşme hamlesi ve eski iş sözleşmelerinin yenilenmesiyle beraber FONET’in 2023 cirosunun 261%’i kadar yeni iş ilişkisi bulunmaktadır.

Şirketin 2023 yılı toplam cirosunu incelediğimizde 249,8 milyon TL olduğunu görüyoruz.

Özellikle Türkiye’de 550’nin üzerinde özel hastane ve toplam hastane sayısının 1500’ün üzerinde olduğu düşünülünce özel hastanelerin gelişmesi ve yeni şehir hastaneleriyle beraber teknolojik entegrasyonun artması FONET’in iş ilişkilerinin artmasına sebep oluyor.

SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri (SDTTR)

Savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren şirket, radar ve haberleşme sistemlerinin yanı sıra simülasyon ve savunma yazılımı hizmetleri sunmaktadır.

Savunma harcamalarının tarihi zirve yaptığı bu dönemde şirketin 2023 cirosuna oranla iş ilişkileri 261% seviyesinde bulunuyor.

Şirketin 2023 yılı cirosunu incelediğimizde 1,14 milyar TL olarak gerçekleştiğini görüyoruz.

Şirket, iş ilişkilerinin büyük bölümünün 2024 ve 2025 yılları içerisinde tamamlanmasını beklemekte. 

Şirketin 2024 Hedefleri

Şirket hedeflerini enflasyon muhasebesi öncesi yayınladığından dolayı aşağıda verilen hedefler enflasyon muhasebesiz hedeflerdir.

Fakat enflasyon muhasebesiz verilen 2023 hedefine baktığımızda; 2023 yılı enflasyon muhasebeli mali tabloda hedefinin hafif altında ciro açıkladığını görüyoruz.

Şirketin enflasyon muhasebesi uygulanmayan mali tablolara göre hedeflediği ciro rakamı 52,9 milyon dolar. Enflasyon muhasebeli tablolarda 2023 yılı ortalama dolar kuruyla gerçekleşen ciro rakamı 48,5 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Bu verilerle yola çıkarak enflasyon muhasebesiz verilen hedeflere göre şirket 2024 yılında 68,5 milyon dolar ciro, 33% ihracat oranı beklemektedir. 

Yine enflasyon muhasebesi uygulanmayan hedeflerde 2025 yılı için şirket, 82,2 milyon dolar ciro beklerken ihracat oranını 47%’ye çıkartmak istemektedir.

Aselsan Elektronik Sanayi (ASELS)

Aselsan, savunma sanayinde faaliyet göstermenin yanı sıra enerji, ulaşım altyapısı, akıllı sistemler gibi birçok sektörde faaliyetlerini sürdüren bir şirkettir.

2022 yılında dolar bazında 3,7% artan savunma harcamaları Sipri’nin verilerine göre 2023 yılında 6,8% artarak 2,44 trilyon dolara yükseldi.

2023 yıl sonu Türkiye’nin savunma harcamaları ise geçen yıla oranla 37% artışla 16 milyar dolar olarak gerçekleşti. 

Bütün bu bilgiler ışığında Aselsan’ın yeni iş ilişkileri, 2023 cirosunun 257%’sini oluşturmaktadır. Şirketin 2023 yılında elde ettiği ciro 73,6 milyar TL olarak gerçekleşmişti.

Şirketin Yatırımları

Şirketin yapay zekâ tarafında ASEL-GPT yatırımı, enerji tarafında rüzgar enerjisi türbini üretimi ve enerji depolama sistemleri gibi büyük yatırımları bulunmakta.

Şirketin, savunma sistem teknolojileri üretim ve test tesisini kurmanın yanı sıra radar kapasitesinin artırılması için radar sistem entegrasyon ve üretim otomasyon merkezi yatırımı bulunuyor.

Ar-Ge çalışmalarına başladığı foton dedektörler için bir foton dedektör ve nanoteknoloji tesisi yatırımları da planlanmakta.

Şirket, görüş sistemlerine talebin arttığını belirterek EO FLIR sistemleri üretim tesisini kurmak ve kapasitenin artırılması yönünde yatırım planlıyor.

Şirketin 2024 Hedefleri

Şirket, faaliyet raporunda belirttiği -normal koşullar altındaki- beklentilerine göre enflasyon muhasebeli tablolarda 10% gelir artışı hedefinin yanı sıra kur farkından arındırılmış FAVÖK marjının 22% olmasını bekliyor.

Ayrıca yatırım harcamalarının 14 milyar TL’ye ulaşması da şirket tarafından 2024 beklentisi olarak sunulmuş.

Kontrolmatik Teknoloji (KONTR)

2008 yılında kurulan, Türkiye’nin önde gelen mühendislik şirketlerinden olan Kontrolmatik, enerji ve teknoloji sektörlerine depolama, elektrifikasyon, nesnelerin interneti gibi katma değerli ürün ve servisler sunan bir mühendislik şirketi, sistem entegratörü, teknolojik ürün ve çözümler sağlayıcısıdır.

Şirket 35 ülkede 350’den fazla referans projede imzası bulunan, yüzde 60’ından fazlası mühendisten oluşan 1.000’i aşkın çalışanıyla dünyanın en büyük 22. sistem entegratörü konumunda bulunuyor.

Şirket Enerji depolama teknolojilerinden, elektrikli araç paylaşım platformlarına, nesnelerin interneti (IoT) yazılım ve sensörlerinden, kolaboratif robot kol üretimine, haberleşme ve görüntüleme uydularından uzaya yönelik çözümlere kadar farklı disiplinlerde faaliyet göstermektedir.

Yeşil enerji yatırımlarının arttığı bu dönemde enerji depolama sorunun artması şirketin iş ilişkilerinde önemli artışa sebep oldu. Şirketin 2023 yılı cirosuna oranla 254% iş ilişkisi bulunmakta.

Şirketin 2023 yılı toplam cirosunu incelediğimizde 1 milyar TL olduğunu görüyoruz.

Kontrolmatik Yatırımları ve Beklentileri

Güney Carolina’da kurulan fabrika ile 127 milyon dolar teşvik alan Kontrolmatik Enerji 2032’ye kadar ise 900 milyon dolarlık devlet desteği almayı bekliyor.

Şirket, uzaya uydu gönderme, nesnelerin interneti ve enerji depolaması faaliyetlerini sürdürürken bu alanda yatırım yapmaya devam ediyor.

Son 3 yılda 220 milyon dolar yatırım yapan şirket, 2026 sonrasında 1,5-2 milyar bandında satış gelirine ulaşmayı hedefliyor.

Cirosuna Oranla En yüksek İş Alan Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: , KAP, Fintables, Aselsan,Gersan Elektrik, Anel Elektrik ,Kontrolmatik, AGROT, SDTTR, FONET