Borsa Haberleri

Çip Üreticileri için Arz Bolluğu Hafiflese de Talepteki Zayıf Toparlanma Sürüyor

Çip Üreticileri için Arz Bolluğu Hafiflese de Talepteki Zayıf Toparlanma Sürüyor
Google News Icon Takip Et

Intel’den (INTC) Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’e (TSM), küresel çip üreticileri yarı iletken arz bolluğunun sona ermeye başlamasını sevinçle kutluyor ancak yapay zekâ sektörü dışındaki müşterilerden gelen talep için görünüm kasvetli olmayı sürdürüyor.

Hem kurumsal müşterilerin hem de tüketicilerin zayıf küresel ekonomi, yüksek enflasyon ve artan faiz oranları nedeniyle harcamalarını kısması nedeniyle, çipler için tüm büyük pazarlar – akıllı telefonlar, masaüstü bilgisayarlar ve veri merkezleri – bu yıl daraldı.

Bu durum, emtia çiplerde eşi benzeri görülmemiş bir arz fazlası yaratarak dünyanın en büyük iki bellek çip üreticisi olan Samsung ve SK Hynix’in ilk yarıda 15,2 trilyon won (12 milyar dolar) zarar etmesine neden oldu.

Pazar Zayıf ama Toparlanıyor

Ancak Canalys’in verilerine göre bu bolluk, büyük ölçüde üretim kesintileri ve masaüstü bilgisayar sevkiyatlarındaki düşüşün haziran ayında sona eren çeyrekte, önceki iki çeyreğin her birinde görülen 30%’luk düşüşe göre 11%’e gerilemesi nedeniyle hafiflemeye başladı.

Araştırma şirketi Counterpoint’e göre, cep telefonu sevkiyatları ilk çeyrekteki 14%’lük düşüşle karşılaştırıldığında yılın ikinci çeyreğinde 8% düştü. Gerileme devam etse de en azından iyileşiyor. 

Microsoft (MSFT) destekli OpenAI’ın ChatGPT’sinin geçen yılın sonlarında piyasaya sürülmesinden bu yana üretici yapay zekâyı desteklemek için çiplere olan talep hızla artarken, sektör hala genel çip talebinin küçük bir bölümünü oluşturuyor. Bazı şirketler, yapay zekâya yatırım yapmaya öncelik verdiği için sunuculara yapılan kurumsal harcamaları azaltıyor.

Intel CEO’su Pat Gelsinger, sunucu merkezi işlem birimlerindeki (CPU) envanter bolluğunun yılın ikinci yarısına kadar devam edeceğini ve veri merkezi çip satışlarının dördüncü çeyrekte toparlanmadan önce, üçüncü çeyrekte makul bir düşüş göstereceğini belirtiyor.

Çin’de Talep Daha Zayıf

Öte yandan dünyanın en büyük çip alıcısı olan Çin’deki yavaş toparlanma da genel görünümü olumsuz etkiliyor.

Çin’e büyük ölçüde bağımlı olan analog yarı iletken üreticisi Texas Instruments (TXN), müşterilerini siparişlerini iptal etmeye zorlayan son pazar talebindeki durgun toparlanma nedeniyle, salı günü üçüncü çeyrek gelir ve kâr hedeflerinin Wall Street hedeflerinin altında geleceğini öngördü. 

Edward Jones analisti Logan Purk, “Çin, 2022 mali yılının sonunda satışların kabaca yarısını oluşturuyordu, bu nedenle Çin, bilgi işlem segmenti üzerinde en büyük etkiye sahip faktör.” diyor.

Yapay Zekâ Kazananları: Yapay zekâ sayesinde çip talebindeki görünüm gücünü korurken, bu alanda öne çıkan bazı isimler de var. KLA (KLAC) ve Lam Research (LRCX) gibi çip yapımında kullanılan ekipman üreticileri, yapay zekâ patlamasının ilk kazananları oldu. Her iki şirket de bu hafta Wall Street tahminlerinin üzerinde üç aylık kâr öngörerek hisselerini yükseltti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Atom Finance