Çinli Teknoloji Devi Baidu, İlk Çeyrekte Analist Tahminlerini Aştı

May 16, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Çinli Teknoloji Devi Baidu, İlk Çeyrekte Analist Tahminlerini Aştı

Çinli teknoloji şirketi Baidu (BIDU), ilk çeyreğe ait finansal sonuçlarını paylaştı. Şirket, gelirinde ve hisse başı kazancında analist tahminlerini geride bırakan pozitif bir bilançoyla karşımızda.

Çinli Teknoloji Devi Baidu, İlk Çeyrekte Analist Tahminlerini Aştı

Pekin merkezli Baidu’nun geliri 4,53 milyar dolar ile geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla 10% büyürken, hisse başı kârı da yıldan yıla 43% arttı. 

  • Şirketin geliri 2022 yılının son üç çeyreğinde düzenli büyüme kaydediyordu ancak bu çeyrekle birlikte büyümenin hızı yavaşlamış durumda.

Baidu, Çin’de en çok kullanılan arama motorlarından biri konumunda ve dev şirket mobil uygulamasına erişen kullanıcı sayısını da istikrarlı bir şekilde artırıyor. Birinci çeyrekte Baidu’nun mobil arayüzüne 657 milyon kullanıcı erişim sağladı.

Çin’in teknoloji devi, net kârını da 596 milyon dolar ile 2022’nin ilk üç ayına kıyasla %62 artırdı.

Baidu yalnızca arama motoru olarak değil, farklı teknolojik alanlarda da kullanıcılarına hizmet veriyor. Şirketin otonom sürüş yazılımı Apollo Go, geçtiğimiz çeyrekte gerçekleştirilen sürüş sayısını 660 bine taşıyıp yıldan yıla 236% büyüterek düzenli artışı sürdürdü.

CEO Robin Li, ilk çeyrekte Baidu’nun sağlam bir performans sergilediğini ve yıldan yıla gelir büyümesini hızlandırdığını söylüyor. 

  • Li sözlerinde, yapay zekanın gelişimini destekleyecek yeni özellik ERNIE Bot’un, Baidu için daha büyük kullanıcı kitlesine ulaşmada ve yeni bir ekosistemin inşasında kilit rol oynayacağından bahsediyor.

Çinli Teknoloji Devi Baidu, İlk Çeyrekte Analist Tahminlerini Aştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Baidu Q1 2023 Results