Borsa Yorumları

Çin’e Yatırımda Bu Sektörler ve Hisseler Öne Çıkıyor

November 16, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Çin’e Yatırımda Bu Sektörler ve Hisseler Öne Çıkıyor

İhracattaki düşüş, tüketici harcamalarındaki yavaşlama ve emlak sektöründeki uzun süreli gerileme, bu yıl Çin ekonomisini olumsuz etkiledi ve birçok analistin Asya’nın güçlü ekonomisi hakkında olumsuz beklentiler açıklamasına neden oldu.

Bundan borsalar da nasibini aldı. Hong Kong’un Hang Seng endeksi yılbaşından bugüne yaklaşık 12% düşerken, Shenzhen ise 10% geriledi.

Yatırım şirketi Saxo’nun piyasa stratejisti Redmond Wong’a göre, birçok gelişmekte olan piyasa fonu Çin’e ayırdıkları payı azalttı ve daha iyi değerleme ve büyüme beklentisiyle ağırlıklarını Tayvan, Hindistan, Güney Kore, Brezilya ve Meksika gibi diğer piyasalara kaydırdı.

🎯 Ancak Wong, Çin’de yatırımcıların hâlâ keşfedebileceği çeşitli fırsatlar olduğuna inanıyor. Çin ekonomisi “çok güçlü olmasa da” Wong, Çin hisselerinin “alınıp satılabilir değerine yüksek bir güven” duyuyor:

Başka bir deyişle, bazı işlemler yapmak için yeterince büyük ancak henüz bir boğa (artış) piyasası olacak kadar kalıcı ve yaygın olmayan bir ralli. Çin’in üç aylık yıllıklandırılmış GSYH büyümesine bakarsanız, ilk çeyrek iyiydi ancak ikinci çeyrek çok kötüydü. Bununla birlikte, üçüncü çeyrekte büyüme yıllık bazda yeniden hızlandı. Piyasalar şimdi bir düzeltmeye doğru gidiyor, bu da Çin’in önümüzdeki birkaç ay içinde daha iyi performans gösterme olasılığı olduğu anlamına geliyor.

Çin ekonomisi, temmuz-eylül çeyreğinde bir önceki yıla göre 4,9% büyüdü. Bu rakam ekonomistlerin 4,6%’lık beklentisini aştı. Nisan-haziran çeyreğinde 6,3% ve ocak-mart çeyreğinde 4,5%’lik bir büyüme görülmüştü.

Wong, İleriyi dönük olarak “bekle ve gör” yaklaşımını benimsemekle birlikte, kilit sektörlerdeki verimlilik artışları sayesinde ekonominin önümüzdeki yıl büyüyeceği konusunda oldukça umutlu.

Goldman Sachs analistleri de Wong’un görüşlerini paylaşıyor. Banka analistleri 12 Kasım tarihli bir araştırma notunda, “Çin’in büyümesi çoğu gelişmiş piyasa ve yükselen piyasa ekonomisiyle birlikte yavaşlıyor ancak yurtiçi enflasyonist baskılar ılımlı ve mutlak anlamda düşük.” diyor. 

👀 Peki Ya Hisseler?

Goldman, online perakende, medya/eğlence, teknoloji donanımı, sağlık ekipmanları ve hizmetleri ile yiyecek ve içecek dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde yüksek ağırlıkta:

Tüketici sektörleri, özellikle de kitlesel pazar tüketimine ve az nüfuzlu alt kategorilere maruz kalanlar, temel olarak iyi konumlanmış görünüyor. Son iki yılda kazançlarında 40%’a yakın düşüş görülen teknoloji donanımı alanı, küresel stok yenileme ve belirli ürün döngüleriyle 2024’te düşüş trendini tersine çevirebilir.

Analistler ayrıca, daha fazla maliyet optimizasyonu ve nakit kazanma iyileştirmelerinin ardından gelecek yıl kazançlarda 13%’lük bir büyüme beklentisiyle teknoloji, medya ve telekom sektörünü de beğeniyor.

Goldman’ın “GÜÇLÜ AL” listesindeki hisseler arasında internet teknolojisi devleri Alibaba (BABA) ve Baidu (BIDU) ile perakendeci Miniso Group (MNSO) yer alıyor.

Yatırım bankasının “Çin’in büyüme hikayesi geliştikçe” daha iyi performans göstereceğini düşündüğü diğer hisseler arasında da internet hizmetleri sağlayıcısı NetEase (NTES), teknoloji donanım üreticisi Xiaomi (XIACY) ve elektrikli araç devi BYD (BYDDY) yer alıyor.

Çin’e Yatırımda Bu Sektörler ve Hisseler Öne Çıkıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC