Borsa Haberleri

Çin’den Yerel Üretimi Desteklemek için 47,5 Milyar Dolarlık Çip Fonu

May 27, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Çin’den Yerel Üretimi Desteklemek için 47,5 Milyar Dolarlık Çip Fonu

Çin, yarı iletken sektörünü canlandırmak için 47,5 milyar dolarlık (344 milyar yuan) bir yatırım fonu kurdu.

Bloomberg’ün resmi şirket kayıt bilgilerini toplayan çevrimiçi bir platform olan Tianyancha’ya atıfta bulunan haberinde, Büyük Fon III olarak bilinen Ulusal Entegre Devre Endüstrisi Yatırım Fonu’nun üçüncü aşamasının, merkezi hükümetten ve Industrial & Commercial Bank of China da dahil olmak üzere çeşitli devlet bankaları ve işletmelerinden para topladığı belirtildi.

Fon 24 Mayıs’ta kurulurken, söz konusu yatırım hamlesi ABD’nin Çin’in yapay zekâ hizmetleri üretmek için kullanılanlar da dahil olmak üzere gelişmiş çip ve ekipmanlarına erişimini kısıtlamayı amaçlayan bir dizi kararının ortasında geldi. 

ABD ve aralarında Hollanda, Almanya, Güney Kore ve Japonya’nın da bulunduğu müttefikleri, Asya ülkesinin gelişmiş yarı iletken teknolojisine erişimi üzerindeki kısıtlamaları da sıkılaştırdı. Mart ayında, Çin’in fonun üçüncü aşaması için 27 milyar doların üzerinde para toplamaya hazırlandığı bildirilmişti.

Reuters’in Tianyancha’dan aktardığına göre, Çin Maliye Bakanlığı 17%’lik hissesi ve 60 milyar yuanlık sermayesiyle fonun en büyük hissedarı olurken, China Development Bank Capital 10,5%’lik hissesiyle ikinci en büyük hissedar konumunda.

Habere göre, aralarında beş büyük Çin bankası, Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank, Agricultural Bank of China, Bank of China ve Bank of Communications’ın da bulunduğu 17 yatırımcı daha var ve her biri toplam sermayenin yaklaşık 6%’sını oluşturuyor.

Fonun ilk aşaması 2014 yılında 138,7 milyar yuan sermaye ile kurulurken, ikinci aşama 2019 yılında 204 milyar yuan sermaye ile kuruldu.

ABD, Çin, AB, Japonya ve Güney Kore, yapay zekâ yarışında bir adım önde olmak için yerli çip üretimini artırma çabalarını hızlandıran ülkeler ve bölgeler arasında yer alıyor.

Özellikle gelişmiş yarı iletkenlerde ABD, yarı iletken üretimini ve araştırmalarını artırmayı amaçlayan CHIPS Yasası kapsamında, birkaç şirket fon almak için ABD Ticaret Bakanlığı ile ön anlaşmalar imzaladı.

Intel (INTC) yaklaşık 20 milyar dolar hibe ve kredi, Micron Technology (MU) 6,1 milyar dolar hibe, Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM) 11,6 milyar dolara kadar hibe ve kredi, Samsung Electronics 6,4 milyar dolara kadar hibe almaya hak kazandı.

Üretici yapay zekâ hizmetleri, Microsoft (MSFT) destekli OpenAI’ın ChatGPT’sinin 2022’de piyasaya sürülmesinden bu yana sektörün ana gündemi haline geldi. ChatGPT’nin ardından küresel olarak şirketler, içerik, görüntü, video ve ses üretimi gibi hizmetler sağlayabilen kendi büyük dil modellerini (LLM) peş peşe piyasaya sürdü.

Alibaba’nın (BABA) Qwen2.5, Tongyi Qianwen 2.0 ve Tongyi Wanxiang’i, Baidu’nun (BIDU) Ernie Bot’u, OpenAI’ın DALL-E 3’ü, Google’ın Gemini’ı, Samsung’un Gauss’u, Meta Platforms’un (META) Emu Video, Emu Edit, AudioCraft, SeamlessM4T ve Llama 2’si ve Getty Images’in (GETY) Generative AI by Getty Images adlı modeli, geliştirilmekte olan birçok LLM’den bazıları.

Çin’den Yerel Üretimi Desteklemek için 47,5 Milyar Dolarlık Çip Fonu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha