Bültenler

Çin’deki Yaptırımlar Şirketleri Olumsuz Etkiliyor

Nisan 20, 2022 • 2 dakika okuma zamanı
Çin’deki Yaptırımlar Şirketleri Olumsuz Etkiliyor

DiDi Global (DIDI)‘in New York Borsası’ndan çıkmasıyla ilgili endişeler, salı günü Hong Kong’daki Çin teknoloji hisselerine olumsuz etki etti. Ayrıca Çin hükümeti, ülkenin canlı yayın endüstrisine yeni düzenlemeler getirdi.

Bilibili’nin hisseleri, Çin’in siber güvenlik ajansının ülkenin çevrimiçi video endüstrisindeki yasadışı içeriğe karşı iki aylık bir kampanya başlatmasının ardından Hong Kong’da 11%’in üzerinde düştü.

Kısa video akışı hizmetleri sağlayan Kuaishou Technology, Hong Kong Borsası’nda 3,5% değer kaybetti. Çin’in diğer teknoloji devleri; NetEase ve Alibaba (BABA) ise 2%’lik bir düşüş yaşadı.

Son zamanlarda, Çin hükümeti tarafından alınan kararlar, ülkedeki teknoloji endüstrisini bir hayli etkiliyor. Hong Kong Hang Seng Tech (HSTECH) endeksi salı günü 4%’ün üzerinde düştü. Geçtiğimiz mart ayında ise HSTECH, değer kayıpları ile pandemi dönemindeki kazancını tüketti.

Oanda’da bir analist olan Jeffrey Halley, Hang Seng’in salı günü hararetli bir gün geçirdiğini kaydetti. Endeksin düşüşünü Çin’in teknoloji endüstrisi hakkındaki endişelere ve DiDi Global’in New York Borsası’ndan gönüllü çekilme açıklamasına bağladı.

Pekin tarafından siber güvenlik ihlalleri nedeniyle araştırılan Çinli araç çağırma devi Didi Global, ABD’deki “gönüllü” listeden çıkarılmasına oy vermek için 23 Mayıs’ta özel bir hissedar toplantısı yapacağını söylemiş ve bu durum şirkete 18%’lik bir düşüş ile geri dönmüştü.

Cover uyarlama Site2 18

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti