Borsa Yorumları

Çin’deki Açılmadan Kazançlı Çıkacak Perakende Hisseleri!

Ocak 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Çin’deki Açılmadan Kazançlı Çıkacak Perakende Hisseleri!

Wells Fargo’ya göre ülkedeki yeniden açılmayla birlikte Çinli tüketiciler tekrar sokaklara dökülmeye hazır gibi görünüyor ve bu da bazı perakende hisseleri için destekleyici rüzgarlar anlamına geliyor.

Analist Ike Boruchow perşembe günü yayımlanan bir raporda, “En geniş kapsamda maruziyet yaşayan şirketler için, 21 Ocakta başlayan Yeni Ay Yılı ile birlikte yeniden açılmanın, bölgesel kıyaslamaları daha kolay yaptığımız kapalı geçen birçok çeyreğe kıyasla fayda sağlayacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı. Analist, kurumun perakende alanında takip ettiği birçok şirketin satış rakamlarında geçtiğimiz dokuz ay boyunca 20-40% oranlarında bir düşüş yaşandığını sözlerine ekledi.

Çin’in yeniden açılmasından en çok etkilenecek şirketler Nike (NKE), Farfetch (FTCH), Canada Goose (GOOS), Kate Spade’in ana şirketi Tapestry (TPR) ve Michael Kors’un sahibi Capri Holdings (CPRI). Tüm bu perakendecilerin Çin ile olan bağlantılarının 12% ile yaklaşık 20% arasında olduğu tahmin ediliyor.

Bu isimler arasındaki Canada Goose ve Farfetch, geçmişteki F/K oranlarına kıyasla dip seviyelerden işlem görüyor. Bu durum, hisseleri almak için iyi bir zaman olduğu anlamına geliyor olabilir. Wells Fargo tarafından her iki hisse için belirlenen not “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesinde.

Canada Goose’un yüksek seviyede kârlı “doğrudan tüketiciye” uygulamasını olumlu bulan kurum, bu uygulamanın düşük verimlilik döneminin ardından bu yıl fayda sağlayacağını düşünüyor.

Kısa vadeli beklentilerimiz biraz düşmüş olsa da markanın Çin’deki altyapısını güçlendirmesi sayesinde gelirlerini tekrar arttırmak açısından iyi konumlanmış olduğunu görüyoruz” diyen Boruchow, Canada Goose’un Çin’deki mağaza sayısını birkaç yıl içince en az üç katına çıkardığını sözlerine ekledi.

Wells Fargo, önümüzdeki birkaç çeyreğin Farfetch açısından zor geçeceğini düşünüyor ancak yine de, Çin’in yeniden açılması da dâhil olmak üzere bazı olumlu katalizörler öngörüyor.

Boruchow raporda, “Hisse hakkındaki olumsuz algı gereğinden fazla ve biz bu seviyelere kıyasla kayda değer bir yükseliş olacağı öngörümüzü koruyoruz” ifadelerine yer verdi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti