Borsa Haberleri

Çin Teşviğiyle EV Hisseleri Yükseldi

June 21, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Çin Teşviğiyle EV Hisseleri Yükseldi

Çin hükümetinin zayıflayan otomobil talebini güçlendirmek için açıkladığı dört yıllık elektrikli araç (EV) ve diğer yeşil girişim araçlara yönelik 72,3 milyar dolarlık (520 milyar yuan) teşviği, EV hisselerine olumlu yansıdı. 

Sektöre destek olmak için hükümetin kısa bir süre önce verdiği taahhüdün ardından açıklanan teşvik paketi, Çin’de düşen otomobil satışlarının ekonomik büyümeye yönelik endişeleri artırmasıyla geldi. 

Çin Maliye Bakanlığı açıklamasına göre, 2024 ve 2025 yıllarında satın alınacak yeni enerji araçlar yıllık 30 bin yuana kadar ulaşabilen vergiden muaf tutulacak. 2026 ve 2027’de satın alınacak araçlar için de 50% daha az vergi ödenecek. 

Söz konusu açıklama sonrası Asya piyasalarında da işlem gören elektrikli araç üreticileri NIO (NIO) 6,1%, XPeng (XPEV) 5,5% ve Li Auto (LI) 3,5% yükseldikten sonra hafif geriledi. 

Çin Teşviğiyle EV Hisseleri Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters