Borsa Haberleri

Çin, Hükümet Bilgisayarlarında Intel ve AMD Çiplerini Yasakladı

Mart 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Çin, Hükümet Bilgisayarlarında Intel ve AMD Çiplerini Yasakladı

Çin, devlet bilgisayarları ve sunucularında Intel (INTC) ve AMD (AMD) gibi ABD  işlemcilerini aşamalı olarak devre dışı bırakacak yeni yönergeleri uygulamaya koydu.

The Financial Times’ın haberine göre hükümet, 26 Aralık’ta açıklanan satın alma yönergelerini uygulamaya başladı. Kararların, Çinli alternatifleri tercih ettikleri için Microsoft’un (MSFT) Windows işletim sistemini ve yabancı yapımı veritabanı yazılımlarını da etkileyeceği belirtildi.

Haberde, ilçe düzeyindeki devlet kurumlarına “güvenilir” işlemciler ve işletim sistemleri satın almaları talimatı verildiğini söylendi.

Bu durum, Çin’in yabancı teknolojiye olan bağımlılığını azaltmaya çalışırken yerli yarı iletken sektörünü desteklemeye çalıştığı bir döneme denk geliyor.

Akıllı telefonlardan medikal ekipmanlara kadar geniş bir yelpazedeki cihazlarda bulunan kritik bileşenler olan yarı iletkenler, ABD ve Çin arasındaki teknoloji savaşının merkezinde yer alıyor.

Hatırlarsan, geçtiğimiz yıl ABD, Pekin’in yarı iletken ekipmanı ve teknolojilere erişimini kesmek için ihracat kısıtlamaları uygulamaya koydu.

Ekim 2022’de Washington, Çin’in bu ürünleri askeri amaçlarla kullanabileceği endişesiyle Çin’in gelişmiş yarı iletken çiplere erişimini, bunları elde etmesini veya üretmesini kısıtlamayı amaçlayan kurallar getirdi.

ABD daha sonra Ekim 2023’te ABD’li çip tasarım şirketi Nvidia’nın Çin’e gelişmiş yapay zekâ çipleri satmasını engellemek için yeni düzenlemeler getirdi.

2019’dan bu yana Huawei ve Çin’in en büyük çip üreticisi SMIC gibi Çinli teknoloji şirketleri, ABD tarafından ileri teknolojiye erişimlerini kısıtlamayı amaçlayan yaptırımlara maruz kaldı. SMIC ayrıca Hollandalı çip ekipmanı üreticisi ASML Holding’den (ASML) şirketinden gelişmiş çiplerin yapımı için kritik öneme sahip ultraviyole litografi makineleri de alamadı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti