Borsa Haberleri

Çin Hisselerinde Büyük Düşüş Yaşandı!

Ekim 25, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Çin Hisselerinde Büyük Düşüş Yaşandı!

 ●  Çin teknoloji devleri Alibaba (BABA) ve Tencent (TCEHY) hisseleri 11%’den fazla değer kaybetti. Çin’in Google’ı Baidu (BIDU) 12% değer kaybederken, gıda dağıtım şirketi Meituan ise 14%’ten fazla düşüş yaşadı.

● Bu düşüşün temelinde, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in eşi görülmemiş bir biçimde üçüncü dönem liderliğinin önünün açılması ve Politbüro daimi komitesini sadık muhafazakarlarla doldurması yatıyor.

● Teknoloji devlerinin büyümesini sekteye uğratabilecek katı politikaların sürdürülme ihtimali ve Xi’nin büyüme için olumsuz olan politikalarına itiraz edebilecek çok az kişinin olması yatırımcıları korkutuyor.

● Xi’nin liderliğindeki Çin, verilerin korunmasından algoritmaların nasıl kullanılacağının belirlenmesine kadar birçok alanda teknoloji sektörü ile ilgili düzenlemeleri sıkılaştıran bir politika uygulamıştı.

● Ayrıca Xi, dünyanın büyük bölümü kendi ekonomilerinin dışa açılmasına izin verirken, mega finans merkezi Shanghai da dahil olmak üzere Çin şehirlerini yıl boyunca kilitleyen “sıfır-Covid” politikasından taviz vermedi.

● Bu iki politika, Çin teknoloji devlerinin ve bu yıl tarihlerindeki en yavaş büyümeyi kaydeden Tencent ve Alibaba’nın da dahil olduğu şirketlerin milyarlarca dolar değer kaybetmesine neden oldu. 

Çin Hisselerinde Büyük Düşüş Yaşandı!

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti