Borsa Haberleri

Çin-ABD Gerilimi ile Çinli Teknoloji Hisseleri Düşüşe Geçti

Şubat 7, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Çin-ABD Gerilimi ile Çinli Teknoloji Hisseleri Düşüşe Geçti

ABD’nin hafta sonu Çin’e ait olduğundan şüphelenilen bir casus balonunu düşürmesinin ardından ABD ile Çin arasındaki gerilimin artmasıyla birlikte pazartesi günü Alibaba (BABA), Baidu (BIDU) ve Pinduoduo (PDD) gibi Çinli teknoloji hisseleri düşüş kaydetti.

● ABD, Atlantik Okyanusu üzerinde Amerikan hava sahasına giren balonu cumartesi günü düşürmüştü. Amerikan askeri yetkililerinin düşürmek için harekete geçmesinden önceki hafta boyunca balonun ABD hava sahasında süzüldüğü bildirildi.

● ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken duruma tepki olarak, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile gerçekleştirmeyi planladığı görüşmeyi iptal etti. Casusluk faaliyetinde bulunmadıklarını ileri süren Çinli yetkililer, balonun düşürülmesi sonrasında ABD’nin “aşırı reaksiyon verdiğini” belirttiler.

Çin-ABD Gerilimi ile Çinli Teknoloji Hisseleri Düşüşe Geçti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti