Borsa Haberleri

Chevron’un Kârı Rekor Seviye Arttı

Nisan 29, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Chevron’un Kârı Rekor Seviye Arttı

Petrol ve doğal gaz devi Chevron (CVX)‘un  ilk çeyrek kârı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından petrol ve gaz fiyatlarının artmasıyla analist tahminlerinin çok üstünde bir değere ulaştı. Ayrıca şirket, bir yıl önceki döneme göre kârını neredeyse dört katına çıkardı.

ABD’nin en büyük ikinci petrol üreticisinin, hisse başına 3,36 dolar net gelir elde ettiği belirtildi. Chevron, geçen yılın aynı çeyreğinde hisse başına sadece 90 sent kazanmıştı.

Dünyanın en büyük enerji şirketleri, şubat ayında yükselen petrol ve gaz fiyatları ile ciddi oranda kâr elde etti.

Chevron’un geliri ilk çeyrekte 70% artış gösterdi. Şirketin kâr rekorunun arkasında yatan en önemli sebep ise Chevron’un ilk çeyrekte ABD’nin en sıradışı havzası olan Permiyen’de günlük 692,000 varil petrol ve gaz üretme rekoru kırması oldu. 

Chevron bu çeyrekte elde ettiği kârını üretime ve yenilenebilir yakıtlara yapılan yatırımları artırmaya kullanmayı planlıyor.

Chevron, yakın zamanda Renewable Energy Group‘u satın aldı ve tarım devi Bunge ile bir anlaşma imzaladı. Ayrıca Kaliforniya’da 30 hidrojen yakıt istasyonu inşa etme planları ile hidrojen, karbon yakalama ve denkleştirme işlerine yatırım yaptı.

Ukrayna işgalinden sonra Rusya’ya uygulanan ekonomik ambargo sonrası enerji sektörünün devlerinde de durum oldukça iyiye gitmeye başladı.  

Chevron ise 2022 yılı için, doğal gaz ve yenilenebilir yakıtlar gibi düşük karbonlu girişimlerdeki anlaşmaları içerebilecek yatırımları ve satın almaları 2021’e oranla 50% artırmayı planlıyor.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti