Borsa ve Şirket Haberleri

CDC, Moderna Aşısı Uygulanmasını Önerdi

Haziran 24, 2022 • 2 dakika okuma zamanı
CDC, Moderna Aşısı Uygulanmasını Önerdi

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC) yetkilileri, 6 ve 17 yaş arası çocuklar için Moderna (MRNA) aşısını onayladı. Kurumun bağımsız uzmanları halka açık bir toplantıda, ilaç üreticisinin ilgili yaş grubuna yönelik ürettiği aşının iki doz olarak uygulanmasını önerdi.

CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky’den gelecek tavsiyeden sonra ilk dozlar aşı uygulama merkezinde yapılmaya başlanacak. Moderna’nın 12 ve 17 yaş arası için geliştirdiği aşı, Pfizer’inkine oranla daha yüksek kalp iltihabı (miyokardit) riski taşıdığı gerekçesiyle ertelenmişti. Ancak bulgular Covid’in daha fazla miyokardit riski teşkil ettiğini gösteriyor.

Moderna’nın miyokardit riski taşıdığına dair henüz kesin bir bulgu yok

CDC komitesinin 6-17 yaş Moderna aşısı açıklamasından sonra akıllara daha önce de gündemi meşgul eden aşının Pfizer’a göre daha çok miyokardit riski taşıdığına dair açıklamalar geldi. İlaç şirketinin 12-17 yaş grubu için geliştirdiği Covid-19 aşısı, ülkelerin miyokardit riskinden duydukları endişeyi dile getirmesinin ardından rafa kaldırılmıştı. Ancak şimdiye kadar sadece yetişkinlere uygulanan Moderna aşısının söz konusu yaş grubunda teşkil ettiği miyokardit riskine dair bulguya rastlamak mümkün görünmüyor. İki aşı türü arasında yapılan karşılaştırmalar için tutarlı veriler bulunmasa da yetişkinlere uygulanan Moderna aşısı sonucunda daha fazla miyokardit vakası yaşandığı gözlemleniyor. CDC aşı güvenliği biriminde görevli olan Dr. Tom Shimabukuro, ABD takip sistemlerinde konuyla ilgili tutarlı bulguların olmadığını aktardı. 

CDC komitesine göre Covid enfeksiyonu aşıdan daha fazla miyokardit riski taşıyor

Moderna aşısıyla ilgili endişelerin ardından CDC komitesinde konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. Komite, 12 ve 17 yaş arasındaki çocuklarda Covid-19 aşısı sonrası miyokardit oluşumunun yaygın olduğunu ancak virüsten enfekte olmanın daha büyük bir risk taşıdığını belirtti. CDC yetkilisi Dr. Sara Oliver, Moderna aşısından sonra kalpte meydana gelecek yan etkiler hakkında kesin bulguların olmadığını ancak iki doz arasında 8 haftalık bir süre bırakılarak riskleri azaltmanın mümkün olduğunu belirtti. 

Cover uyarlama Site2 18

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti