Borsa İstanbul Notları

CCOLA’da Marjlar Net Kârı Destekledi

Mart 14, 2024 • 5 dakika okuma süresi
CCOLA’da Marjlar Net Kârı Destekledi

Gıda içecek sektörünün öncü şirketlerinden biri olan Coca Cola İçecek enflasyon muhasebesi uygulamasına tabi olan 2023 yıl sonu finansallarını 13 Mart tarihinde seans sonunda kamuoyu ile paylaştı. Bilançoda dikkat çeken detaylar ve önemli başlıkları senin için özetle derledik. Hazırsan başlayalım!

📊 Net Kâr Büyümesi ve Enflasyon Muhasebesi Etkisi

 • Şirket 2023 yıl sonunda 2022 yılına göre net kârını 48% oranda artırarak 20,57 milyar TL kâr elde etti. Bu rakamın 15,7 milyar TL tutarındaki önemli bir kısmı enflasyon muhasebesinin getirisi olan net parasal pozisyon kârından elde edildi. Bu anlamda şirketin enflasyon muhasebesinden pozitif etkilendiği söylemek mümkün görünüyor.

🛡️ Satış Hacmi Düşse de Satış Gelirleri Arttı

 • Satış hacminde yaşanan 2,6%’lık düşüşte doğal afetler ve İsrail-Filistin savaşına bağlı olarak gelişen bazı olumsuz faktörlerin etkili olduğu düşünülebilir. Bu olumsuz faktörler göz önüne alındığında gerçekleşen sonuçları olumsuz olarak değerlendirmek sağlıksız görünüyor.
 • 2022 yılına göre 2023 sonuçlarında satışlarını 8% artırmayı başaran şirket, brüt satış kârını ise görece daha yüksek olarak 16% artırmayı başardı. Kâr marjlarında sağlanan iyileşmeler satış büyümesine kıyasla daha güçlü büyüme oranlarıyla kâr büyümesini destekledi. FAVÖK tarafında 12% oranında büyüme sağlandı.
CCOLA’da Marjlar Net Kârı Destekledi

⚖️ Borçluluk Yapısı ve Gider Yönetimi

 • 2022 yılına göre net finansman gideri 70% artarak dikkat çekti. Faaliyet giderlerinde ise 14% artış izlendi. Cari oranda 29% düşüşle 1,16 kadar yaşanan gerileme, henüz 1’in aşağısına gerilememiş olmasıyla büyük bir önemli bir olumsuz sinyal oluşturmuyor şeklinde yorumlanabilir.
 • 2022 yılına göre finansal kaldıraç oranının 6% ile 59,2%’ye yükseldiği görülüyor. Net borç/FAVÖK tarafında 33% oranda artışla 0,83’e olan yükseliş dikkat çekti. Ancak sektör ortalamalarına göre yüksek çarpanlar olmadığını da söylemek mümkün.

🤷🏻‍♂ Peki, Sektörel Riskler Neler?

 • Tüketici ürünleri sektörü, 2023 yılında yüksek enflasyon, hızla sıkılaşma gösteren para politikası, resesyon riski ve tedarik zincirinde devam eden aksamalar nedeniyle baskılanmalar yaşadı.
 • Bu durumun azalan satın alma gücü ve artan fiyat duyarlılığına sebep olarak, hızlı tüketim malları sektöründe baskı oluşturduğu gözlendi.

📉 İhracat Oranında Gerileme

 • Yurtiçi faaliyetlerin, yurtdışı faaliyetlerde net satış rakamının olarak sınırlı daraldığı durumda büyüyor olmasıyla ihracat oranının düşmesine yol açıyor. Bu anlamda ihracat oranının 2022 yılına göre daralarak 53,8% olarak gerçekleştiği izlendi.

🌐 Önemli Bir Kilometre Taşı: Coca-Cola Bangladesh Beverages Limited

 • Kısa bir süre önce Coca-Cola Bangladesh Beverages Limited’in The Coca-Cola Company’den satın alma işleminin tamamlandığı duyuruldu. Faaliyet coğrafyasındaki 12. ülke olan Bangladeş ile birlikte, 31 şişeleme tesisinde 10.000’den fazla personelle Coca-Cola sistemindeki lider şişeleyicilerden biri olarak konumunu güçlendirdi.
 • Şirket, 600 milyon kişiye içecek portföyü oluşturan bir konuma ulaştı.
 • Bu satın alma CCOLA’yı eriştiği nüfus açısından üçüncü en büyük şişeleyici haline getirmiş oldu. Şirket, Bangladeş’in önünde parlak bir gelecek olduğuna inandığını belirterek, güçlü büyüme ve değer yaratmayı hedeflediğini açıkladı.

📈 Kâr Marjlarında Artış

 • Genel anlamda artan kâr marjları dikkat çekiyorken net kâr marjındaki pozitif ayrışma net parasal pozisyon kârının etkisi ile gerçekleşti.
 • İyileşen kârlılıkta etkin fiyatlama gücü ve operasyonel yönetimin etkili olduğunu söylemek mümkün olabilir.

💰 Sağlıklı Nakit Akışı

 • Yatırım ve finansman faaliyetlerden kaynaklı nakit çıkışları artsa da güçlenen işletme faaliyetlerinden sağlanan nakit akışları genel tabloyu pozitif tarafta taşımayı sürdürüyor.

💸 Temettü Kararı

Şirket açıklanan finansallar ardında temettü kararını da paylaştı. Net 7,07 TL temettü dağıtma kararı alındığı bilgisi KAP’ta ilan edildi. Temettü ödeme tarihi ise 27 Mayıs 2024 olarak belirlendi.

📝 Geleceğe Bir Bakış

 • Gelecek dönem adına yurtdışında gerçekleşen satın almaların uzun vadede pozitif etkilerini görmek mümkün olabilir.
 • Şirketin gelecek dönemde; siyasi olumsuzluklar nedeniyle oluşan algıların dağılması ihtimalinde yurt içinde artan nüfus ve etkin fiyatlama gücü sayesinde büyümeyi devam ettirmesi beklenebilir.

👉🏻 Şirketin 2024 Yılı Beklentileri

 • Satış Hacmi:

– Konsolide bazda orta tek haneli satış hacmi büyümesi

– Hem Türkiye hem de uluslararası operasyonlarda orta tek haneli hacim büyümesi

 • Net Satış Geliri:

– Düşük 40’lı yüzdelerde kur etkisinden arındırılmış net satış geliri büyümesi

 • Faiz Vergi Öncesi Kâr (FVÖK) Marjı/Operasyonel Kâr:

– 2023 yılına paralel FVÖK marjı

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Finnet2000, KAP.

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti