Yatırım Rehberi

Buffett’ın Yeni Yatırımları Olabilecek Hisseler

Mart 5, 2024 • 6 dakika okuma süresi
Buffett’ın Yeni Yatırımları Olabilecek Hisseler

Warren Buffett, başarılı bir yatırım serüveninin küçük bir kartopunu çok uzun bir tepeden aşağı yuvarlamaya benzediğine inanır; tepe ne kadar yüksekse, kartopu da o kadar büyük olur.

İşin püf noktası, Buffett’ın eşsiz yatırım mirasının arkasındaki itici güç olarak sık sık atıfta bulunduğu bileşik faizde yatıyor. Bileşik faiz, yalnızca anapara üzerinden faiz değil, aynı zamanda faiz üzerinden yeniden yatırılan miktarla faiz kazanma becerisi anlamına geliyor.

Buffett 1999’da verdiği bir demeçte “Kartopunu yuvarlamaya çok erken yaşlarda başladık. İşin püf noktası çok uzun bir tepeye sahip olmaktır, bu da ya çok genç başlamak ya da çok yaşlı olmak anlamına gelir.” demişti.

Omaha Kâhinine göre başlangıç için küçük bir miktarla bile, kişi hayatı boyunca önemli ölçüde servet biriktirebilir. Örneğin, yıllık 10% bileşik faizle 10 bin dolar, 30 yılda yaklaşık 175 bin dolar, 40 yılda 450 bin dolar ve 50 yılda 1,17 milyon dolar eder.

93 yaşındaki Buffett, ilk hissesi olan Cities Service Preferred’i 11 yaşındayken hisse başına 38 dolara satın aldı. 16 yaşına geldiğinde, bugünün parasıyla 53 bin dolara eşdeğer bir servet biriktirmişti.

Şimdiyse Buffett, arkadaşı ve nihai iş ortağı Charles Munger’in tavsiyesine uyarak yatırım yaklaşımını saf değer stratejisinden daha odaklı bir stratejiye dönüştürdüğünden bu yana yatırım getirilerinin yıllık 19% arttığını gördü. 

Buffett’ın Yeni Yatırımları Olabilecek Hisseler

Buffett’ın Berkshire’ının Coca-Cola (KO), American Express (AXP) ve Apple (AAPL) gibi yüksek kaliteli şirketlere yönelik sabırlı yatırımları ile Geico, Burlington Northern Santa Fe ve See’s Candy gibi şirketlere doğrudan sahip olması, şirket için adeta nakit yığınları oluşturdu.

2023 yılı sonunda, Buffett’ın Berkshire Hathaway’i 167,6 milyar dolar nakit paraya sahipti ve bu rakam, Omahalı şirketin yatırıma hazır toplam fonlarının 31%’ini oluşturuyordu.

Buffett piyasa zamanlaması yapmıyor ya da ekonomik tahminlerde bulunmuyor ancak piyasa görünümü, geçen yıl satın aldığından daha fazla hisse satan ve 2022 sonunda 128,5 milyar dolar olan nakit seviyesini 30% artırmaya yardımcı olan Berkshire’ın satın alma iştahından anlaşılabilir.

Keefe, Bruyette & Woods’ta Berkshire Hathaway’i ve sigorta sektöründeki diğer şirketleri takip eden analist Meyer Shields, “Bence bu bir piyasa görünümünden ziyade bir piyasa değerlemesi yorumu çünkü Buffett değerleme konusunda inanılmaz derecede hassas.” diyor. 

💫 Buffett’ın Bir Sonraki Harika Yatırımının Peşinde

31%’i nakit olan bir portföy, pek çok kişi için savunmacı bir dağılım anlamına gelebilir ancak Buffett gibi bir yatırım yöneticisi için atıl fonlar, güçlü hisselere dağıtılmaya hazır dolarları temsil ediyor. 

Berkshire’ın 59 yıllık portföy geçmişi ve Buffett’ın düşüncelerini paylaşmaktan asla çekinmemesi nedeniyle, Berkshire’ın yeni sahiplik fırsatları arayabileceği yerlere giden yolda takip edilecek birçok ipuçları var.

Buffett, şubat ayı sonunda yayınlanan yıllık mektubunda “Temel ve kalıcı olan işletmelerin tamamına ya da bir kısmına sahip olmak istiyoruz. Berkshire’da, özellikle gelecekte yüksek getirilerle ek sermaye dağıtabilecek nadir girişimleri tercih ediyoruz. Bu şirketlerden yalnızca birine sahip olmak -ve sadece beklemede kalmak- neredeyse ölçülemeyecek bir varlık sağlıyor.” ifadelerini kullandı. 

Omaha Kahini’nin yatırım felsefesini, gücünü koruyabilecek yeni hisseler seçmek için bir sisteme dönüştürmek, bir şirketi neyin mükemmel yaptığını ve bir hissenin belirli özelliklere göre nasıl adil fiyata sahip olduğunu belirlemeyi gerektiriyor.

📝 American Association of Indıvidual Investors araştırma lideri Charles Roblut’a göre bir hissenin Berkshire için uygun olup olmadığını belirlerken üç faktör öne çıkıyor; makul değerleme, özsermaye ve varlıklarında yüksek getiri, yüksek kârlılık ve nakit akışı marjları ve kârda istikrar.

Bu kriterlere paralel olarak, Buffett’ın portföyünde yer alabilecek bir dizi güçlü aday ortaya çıkıyor:

  • Johnson & Johnson (JNJ)
  • Home Depot (HD)
  • Procter & Gamble (PG)
  • Merck (MRK)
  • AbbVie (ABBV)
  • IBM (IBM

Berkshire’ın mevcut portföyüne baktığımızda, Apple’ın 160% özsermaye getirisi ve 29% varlık getirisi ile öne çıktığı görülüyor; bu da Berkshire portföyünün 45%’ini oluşturmasının ve 2019’dan bu yana en büyük varlığı olmasının en büyük nedenlerinden biri. 

Bank Of America (BAC), American Express, Coca-Cola, Chevron (CVX), Occidental Petroleum (OXY) ve Kraft Heinz (KHC) gibi şirketlerin yer aldığı Apple dışındaki en büyük 10 varlık ise portföyün 45%’ini oluşturuyor.

Greenwich Wealth Management yatırım lideri ve “Even Buffett Isn’t Perfect” kitabının yazarı Vahan Janjigian, “Geleneksel Buffett hissesi, yetenekli insanlar tarafından yönetilen büyük sermayeli endüstri lideri bir şirketlerdir çünkü Buffett, yönetimi kovmak ve bir geri dönüş hikayesine dahil olmak istemediğini birçok kez gösterdi.” diyor.

Janjigian, IBM ve birkaç büyük sermayeli hissenin Buffett’ın bir sonraki yatıırmları için mükemmel adaylar gibi göründüğünü söylüyor:

Buffett iyi temettü ödeyen ve bu temettüleri istikrarlı oranlarda artıran şirketleri tercih ediyor, dolayısıyla bu hisseler Berkshire’ın portföyü için çok anlamlı olacaktır.”

⛰️ İstisnalar Kaideyi Bozabilir

Klişe Buffett seçimleri, baskın pazar payına sahip köklü temettü hisseleri olsa da, Berkshire’ın hisselerinin 31%’i temettü ödemiyor ancak onları çekici kılan diğer özelliklere sahipler. Berkshire’ın hissedarlara nakit ödeme yapmayan mevcut varlıkları arasında Visa (V), Mastercard (MA), Davita (DVA), Verisign (VRSN) ve Amazon (AMZN) gibi isimler yer alıyor. 

Öte yandan AAII. com’daki “Buffettology” hisse taramasının sonuçları da Berkshire’ın fazla nakdinin bir kısmı için cazip olabilecek birkaç hisse sunuyor. Bunlardan biri, ülkenin en büyük özel güzellik perakendecisi olan ve 2018’den bu yana yıllık 22% gelir artışının yanı sıra 62% öz sermaye getirisi ve 23% varlık getirisi sunan Ulta Beauty (ULTA).

Kuzey Carolina merkezli kamyon şirketi Old Dominion Freight Line (ODFL) da ABD’nin en büyük ikinci kamyon şirketi ve 32% özsermaye ve 24% varlık getirisine sahip. Şirketin gelirleri son beş yılda yıllık 18% arttı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Forbes